[su_frame align=”left”]گل‌مهره[/su_frame]

رشت رویایی- معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه محموله‌های اشیای تاریخی در راه بازگشت به ایران هستند، گفت: یکی از این محموله‌ها، الواح هخامنشی بوده که منتظر حکم دادگاه شیکاگو برای بازگرداندن به ایران هستیم.

محمدحسن طالبیان امروز در حاشیه مراسم افتتاح دو خانه الگوی ساحل شرق و غرب و یک مرداب با نمای دریای خزر در موزه میراث روستایی گیلان در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه تاکنون چهار محموله قاچاق اشیای تاریخی به کشور بازگردانده شده است، اظهار کرد: این امر نشان‌دهنده فضای مثبت جهانی است.

وی با اشاره به اینکه در آغاز هفته میراث فرهنگی جاری محموله قاچاق لوح‌های ساسانی از آمریکا به ایران بازگردانده شده است، تصریح کرد: این اشیای تاریخی شامل ۷۳ «گل‌مهره» مربوط به دوره ساسانی بوده که تحویل موزه ایران شده است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: این اشیا به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک تحویل داده شدند و پس از آن با هماهنگی وزارت امور خارجه به کشورمان منتقل شدند.

وی با تصریح بر اینکه محموله‌های دیگری نیز در راه ایران است، خاطرنشان کرد: یکی از این محموله‌ها، الواح هخامنشی بوده که منتظر حکم دادگاه شیکاگو برای بازگشت به ایران هستیم.

به گفته طالبیان قاضی دادگاه فدرال شیکاگو با صدور حکمی الواح مذکور را متعلق به جمهوری اسلامی ایران دانست و عنوان کرد که این اشیا تجارتی نیستند بلکه مطالعاتی هستند.

وی بازگشت نخستین محموله را ۳۴۹ قلم اشیای باستانی مربوط به منطقه خوروین عنوان کرد و افزود: این محموله از بلژیک وارد ایران شده است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بازگشت دومین محموله را شامل ۱۰۸ اشیای تاریخی و سومین محموله نیز ۳۰ قطعه اشیای تاریخی از شیکاگو و رم به ایران بیان کرد.

وی ایران را دارای اصالت تاریخی دانست و تصریح کرد: اشیای تاریخی ایران دارای قدمتی حدود یک‌هزار و ۸۰۰ سال است.

طالبیان نقش مردم در حراست از اشیای تاریخی را بسیار مهم خواند و خاطرنشان کرد: ۸۰ درصد عزم مدیریت و مشارکت مردم در حفظ و حراست از میراث فرهنگی کشور نقش دارد و تنها ۲۰ درصد نیازمند بودجه و توجهات دولت است.

وی با اشاره به اینکه مشارکت مردم در نگه‌داری از اشیای تاریخی و میراث فرهنگی کشور بسیار مهم است، یادآور شد: برنامه‌ریزی، مدیریت و مشارکت مردم بسیار مهم است.

این مقام مسؤول با بیان اینکه ایران دارای سابقه حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار ساله زیست است، گفت: در تمام نقاط کشور آثار تاریخی وجود دارد و با هر توسعه جاده، آبی و عمرانی به آثار فرهنگی کشور می‌رسیم.

وی ایران را تمدن‌ساز جهان نامید و افزود: در دو سال گذشته دستگاه‌های مختلف کشور نسبت به میراث فرهنگی خود حساس شده‌اند و به صور مثال وزارت نیرو در صدد احیای قنات، وزارت راه برای احیای کاروانسراها، شهرداری‌ها در تلاش برای احیای بافت فرهنگی و… هستند.

طالبیان شهرداری رشت را درصدد احیای بافت فرهنگی این شهر با ایجاد پیاده‌راه عنوان کرد و یادآور شد: شهرداری یزد نیز اقدام‌های مهمی در احیای بافت این شهر انجام داده است.

وی با تصریح بر اینکه نهضت احیای میراث فرهنگی در کشور آغاز شده است، متذکر شد: به‌زودی موزه میراث روستایی مازندران نیز با فرهنگ مربوط به اقلیم این استان راه‌اندازی می‌شود.

الواح گلی هخامنشی شامل حدود ۳۰ هزار قطعه است که در سال ۱۳۱۴ از بوشهر به عنوان اشیای مطالعاتی در اختیار موسسه شرق‌شناسی شیکاگو قرار گرفت.