رشت رویایی- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با بیان این که ۷۰ درصد گیلانی ها دچار افزایش وزن یا چاقی هستند، گفت: ورزش ضامن سلامت و راهی برای پیشگیری از چاقی و افزایش وزن است.

به گزارش ایرنا، محمدرضا نقی پور روز شنبه در حاشیه برگزاری همایش سلامت بانوان مطرح کرد: سبک نادرست زندگی، پرخوری، بدخوری و کاهش فعالیت های فیزیکی از دلایل این افزایش وزن و چاقی است.

او فعالیت های فیزیکی را در پیشگیری از انواع سرطان ها در زنان موثر دانست و افزود: حداقل روزی نیم ساعت پیاده روی تند هفته ای پنج بار توصیه می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان ادامه داد: علاوه بر این ورزش در پیشگیری از دیابت، افزایش فشار خون و چربی خون نقش مهی دارد.

او ورزش را به مثابه یک واکسن و نسخه غیردارویی رایگان دانست و گفت: ورزش، علاوه بر پیشگیری از بیمارهای جسمی در جلوگیری از مشکلات و ناهنجاری های روانی نیز موثر است.

او با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی درباره نقش مهم ورزش در زندگی افراد و ترویج و تشویق مردم به انجام فعالیت فیزیکی برای پیشگیری از بیمارها مطرح کرد: این فرهنگ سازی بایستی از کودکی در مدارس مورد توجه قرار گیرد.

رییس هیات ورزشی پزشکی استان گیلان نیز در این همایش با اشاره به ضرورت توجه به ورزش و فعالیت بدنی و نقش آن در سلامت افراد اضافه کرد کرد: ورزش موجب شادابی افراد می شود و در کاهش افسردگی و اضطراب نقش دارد.

محمدحق شناس گفت: ورزش به کنترل وزن ، به ساخت و دوام استخوان ها، عضلات و مفاصل سالم کمک می کند و خطر ایجاد سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.

او با بیان این که ورزش در زنان به ویژه بانوان خانه دار کمک می کند تا آرامش بیشتری داشته باشند گفت: افراد دچار کم خوابی یک ساعت قبل از خوب پیاده روی داشته باشند که تاثیرش از قرص خواب بیشتر است.

رییس هیات ورزشی پزشکی استان گیلان با مهم دانستن فرهنگ سازی درباره توجه همگان به ورزش مطرح کرد: ما بایستی فواید ورزش را برای فرزندانمان بیان کنیم تا آنان برای انجام ورزش ترغیب و تشویق شوند.

همایش استانی سلامت بانوان ایران به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران از سوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی و معاونت بهداشتی این دانشگاه در رشت برگزار شد. ۲۴ تا ۳۰ مهرماه هفته ملی سلامت بانوان ایران با شعار ورزش نسخه رایگان سلامت زنان نام گرفته است.