[su_frame align=”center”]1[/su_frame]

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- یکصدونودمین جلسه شورای شهر رشت صبح روز سه شنبه با حضور اعضای شورا و شهردار رشت در خانه میرزاخلیل برگزار شد واسماعیل حاجی پور به علت درگذشت برادرش تنها عضو غایب این جلسه بود.

به گزارش رشت رویایی، رئیس شورای شهر رشت سخنان خود را در ابتدا با عرض تسلیت بابت در گذشت برادر اسماعیل حاجی پور آغاز کرد و در ادامهگفت: تذکری در مورد وضعیت دپوی لندفیل سراوان دارم. متاسفانه شنیده شده است که پیمانکار پول خود را دریافت نکرده و این خطر وجود دارد که به مانند سال ماضی اتفاقاتی در آن منطقه رخ دهد.‌

او ادامه داد: تقاضا دارم شهردار و مجموعه شهرداری به قید فوریت نسبت به مرتفع کردن مشکل اقدام لازم را در دستور کار خود قرار بدهند.

کاظمی گفت: تذکر بعدی من به روسای کمیسیون‌ها است در مورد لایحه‌ها هر چه زودتر تصمیم‌گیری کنند و به صحن شورا ارسال کنند تا برای تعیین تکلیف نهایی چه با پاسخ چه بدون پاسخ کمیسیون تصمیم گیری شود.

در ادامه جلسه سه لایحه اعلام وصول شد.

کمک‌ مالی به علی گل‌پروریکی از اعضای شاغل در شهرداری مرکز به دلیل بیماری و مشکلات مالی به‌صورت عادی اعلام وصول شد.

در ادامه کمک مالی به یکی از شهروندان به مبلغ ۴ میلیون تومان برای کمک به پرداخت دیه مصوب شد.

همچنین لایحه «هبه» تخلفات ساختمانییکی از شاغلین جانباز شهرداری نیز به‌صورت عادی وصول شد.

بعد از اعلام وصول شهردار برای پاسخ به پنج سوال مطروحه وارد صحنه شورا شد.

حقوق‌ها و دستمزدهای معوق تا پایان سال تسویه شده است

در ادامه شهردار رشت به صحن شورا وارد شد و به پنج سوال مطروحه پاسخ داد.

[su_frame align=”center”]5[/su_frame]

نخستین سوال شورا در خصوص پرداخت به موقع حقوق و مزایا و کسورات بیمه ای پرسنل شهرداری و همچنین کلیه نیروهای خدماتی شرکتی اعم از پاکبانان، رانندگان، نگهبانان و …. اختصاص داشت.

شهردار رشت در پاسخ به حقوق‌های معوقه و بیمه کارکنان شهرداری گفت: حقوق‌ها و دستمزدهایمعوق تا پایان سال تسویه شده است.

دکتر محمدعلی ثابت‌قدم ادامه داد: علیرغم عدم واریز وجوه ارزش افزوده شهرداری در فروردین و اردیبهشت توسط دولت، شهرداری رشت از محل منابع داخلی خود حقوق کارکنان شهرداری را در فروردین پرداخت نموده و حقوق اردیبهشت سال جاری هم با توجه به این ارزش افزوده امروز واریز شده است و اقدامات لازم جهت پرداخت انجام می‌شود.
اوهمچنین گفت: برای اولین بار در تاریخ شهرداری ابتدا حقوق آتش‌نشانان و نیروهای شرکتی شامل پاکبانان و فضای سبز پرداخت شده و سپس نسبت به پرداخت حقوق کارکنان رسمی شهرداری اقدام شده است.

شهردار رشت اضافه کرد: ضمن توافق با تامین اجتماعی مقرر شد بدهی ۷ میلیاردی شهرداری ساختمان ۲۴ واحدی گلسار تهاتر شود که مراحل اخذ مجوز توسط سازمان تامین اجتماعی درحال انجام است و طبق توافق تا انجام تهاتر مربوطه، کارکنان هیچ مشکلی در خصوص بیمه تامین اجتماعی نخواهند داشت.

دکتر ثابت‌قدم همچنین به مشکلات سال‌های قبل اشاره کرد و گفت: شهرداری بابت بیمه۴ درصد سخت و زیان آور کارگران که حدود دو سال قبل به تعویق افتاده بود، هر دو ماه مبلغ۳ میلیارد ریال در حال پرداخت است. ‌همچنین پرداخت‌ها به شرکت‌های پیمانکاران عمرانی را انجام نداده‌ایم تا بتوانیم با یک الویت‌بندی نیروی انسانی به ویژه نیروهای حجمی، پراخت حقوق کارکنان را پیش ببریم.

ثابت‌قدم درباره بیمه کارکنان هم گفت:درباره بیمه‌ی این افراد هم در حال موردی در حال پیگیری هستیم.

ثابت قدم در پاسخ به سوال دوم در مورد جمع آوری عابر بانکهای بانک شهر در ۴ نقطه از سطح شهر و تکلیف کیوسک‌های بانک شهر،گفت: بعد از مکاتبات چندباره، ۲۲ دی‌ماه لایحه‌ای را به شورای شهر مبنی بر تعیین تکلیف برای جانمایی کیوسک‌ها ارسال کردیم که هنوز جوابی از سوی شورا به ما ابلاغ نشده است.
او ادامه داد: با توجه به اینکه هنوز جوابی از شورا به ما ابلاغ نشده است با این حال نظر کارشناس را هم گرفته‌ایم و میزان عدد بر اساس بدهی‌هایی که به ازای اجاره باید پرداخت شود تعیین شده تا بر اساس مصوب شورا اقدام لازم را انجام دهیم.

او در مورد اجاره بهای سالانه چند کیوسک در رشت توضیح داد: اجاره بهای سالانه کیوسک‌‌های میدان فرزانه، امام حسین و گیل۲۴ میلیون تومان و میدان گاز ۴۰ میلیون تومان، یخسازی۳۲ میلیون و سبزه میدان نیز۴۴ میلیون تومان پیش بینی شده است.

بودجه۷۰۰ میلیارد ریالی برای آسفالت رشت

سوال سوم اعضای شورای شهر مربوط به ترمیم آسفالت و اجتناب از کنده کاری های متعدد در سطح شهر بود که شهردار رشت در پاسخ به این سوال گفت: شهرداری رشت از ابتدای زمستان سال ۹۵، اقدام به تدوین برنامه ارتقای کمی و کیفی دستورالعمل اجرای آسفالت شهر رشت نموده است .

او ادامه داد: در این طرح با توجه به پارامترهای مختلف موثر از جمله برآوردهای دقیق از وضعیت آسفالت معابر، تهیه ضوابط استاندارد در تعیین پیمانکاران،یکپارچه‌سازی و ضابطه‌مند کردن عملیات اجرایی، برنامه‌ریزی زمانی با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، تهیه طرح‌هایفنی و اجرایی متناسب با اقلیم و شرایط موجود، نظارت دقیق و فنی و اجرایی تهیه مصالح تا زمان اجرا، تهیه مستندات دقیق از مراحل مختلف تهیه مصالح تا زمان اجرا، تهیه مستندات دقیق از مراحل اجرا و تهیه پایگاه اطلاعات جامع از عملیات اجرایی جهت جلوگیری از دوباره کاریو اتلاف منابع، تهیه و تدوین شرایط و ضوابط مربوط به جرایم عملکرد پیمانکاران و … ساختاری پیش بینی شد.
او همچنین گفت:بر طبق پایش مسیرهای نیازمند روکش آسفالت و نیز با عنایت به مسیرهای درخواستی مردم، لیستی از مسیرهای نیازمند روکش آسفالت به مساحت مجموع حدود ۰۰۰/۷۰۰/۱ مترمربع به همراه برنامه زمانبندی اجرا به شرح پیوست به تفکیک هر منطقه تهیه و به اعضای شورا ارائه شده است.
ثابت قدم در این ارتباط گفت: با توجه به مشکلات موجود و درخواست های مردم برنامه های لازم برای ارتقای کار پیش‌بینی‌شده است.سعی می‌کنیم کیفیت‌ها روالی که سالیان سال داشته، را دیگر نداشته باشد.

او ادامه داد: علاوه بر برنامه زمانی فوق، ساز و کاری پیش بینی شده است تا با دریافت خبر بروز خرابی از طریق سامانه ۱۳۷ و یا نیز اهالی پایشگر در مناطق پنج گانه سریعا دستور فنی تنظیم شده و خرابی ها حداکثر ظرف ۴۸ ساعت بر طرف شوند.

شهردار رشت اضافه کرد: در سال جاری نیز با عنایت به بودجه ۷۰۰ میلیارد ریالی تخصیصیافته به عملیات آسفالت در سال جاری پیش‌بینی‌شده است که اجرای آسفالت تا هزینه ۲۸۰ میلیارد ریال توسط سازمان عمران و بازآفرینی و مابقی آن توسط بخش خصوصی انجام شود.

شهردار همچنین گفت: این برنامه‌ها آغاز شده بود و پس ازآسفالت حدود ۲۰۰ هزار مترمربع، همچنان در حال اجرا است.

او ادامه داد: همچنین در سال گذشته ۷۵۰ هزار متر مربع روکش آسفالت در شهر رشت انجام شده است اما با توجه به حجم خرابی های قبلی در طول سال‌های گذشته و عدم چاره اندیشی اساسی، جوابگوی نیاز شهروندان نیست و نیاز به ادامه کار با تمام توان دارد.

زمان ارسال تفریغ بودجه سال ۹۵ به شورا

سوال چهارم به زمان ارسال تفریغ بودجه ۹۵ اختصاص داشت که اینگونه مطرح شد: به استناد ماده ۶۷ قانون شهرداری ها، شهرداری موظف است تفریغ بودجه هر سال را تا آخر اردیبهشت ماه سال بعد جهت تصویب به شورای اسلامی شهر ارائه دهد. فلذا به چه دلیل شهردار علیرغم صراحت قانون و تذکرات متعدد اعضای شورا تفریغ بودجه سالهای ۹۲،۹۳،۹۴، شهرداری را با تاخیر چند ساله به این شورا ارائه نموده است؟

[su_frame align=”center”]4[/su_frame]

شهردار در پاسخ به زمان ارسال تفریغ بودجه سال ۹۵ به شورا گفت: در دوره دوم تصدی اینجانب در شهرداری با ساماندهی حوزه مالی در سال ۹۵ تفریغ بودجه سال‌های ۸۹ الی ۹۳ برای مدت ۵ سال تهیه و جهت تصویب به شورا ارسال و تفریغ بودجه سال ۹۴ نیز در سال ۹۶ تهیه و در حال حسابرسی براساس بند ۳۰ ماده ۷۶ قانون شوراها از طریق حسابرسان منتخب شورا است.

او ادامه داد: تفریغ بودجه شهرداری شامل درآمدها و هزینه های سالیانه و مقایسه آن با بودجه همان سال به همراه موجود حسابهای دائمی ابتدای سال که به درآمدها و موجودی حسابهای دائمی پایان سال که به هزینه اضافه می‌شود، است.

او اضافه کرد: لذا برای تهیه تفریغ بودجه به دلیل مردود اعلام شدن گزارش حسابرسی سال ۸۹ و عدم اطمینان از حساب های دائمی در تفریغ بودجه های سال های بعد در تنظیم و ارسال تغریغ بودجه سال‌های اعلام شده تاخیر صورت گرفته است که هیچ ربطی به دوره تصدی اینجانب نداشته است.

او دراین‌ ارتباط گفت:تفریغ سال‌های گذشته تهیه‌شده و تا پایان خرداد نیز تفریغ سال ۹۵ به شورا ارسال خواهد شد. و تاخیراتی که از ۶ سال گذشته باقی مانده بود با کمک پرسنل شهرداری به نقطه مطلوبی رسیده که امروزه قابلیت دفاع یا رد را دارد.

ثابت‌قدم ادامه داد: برای تهیه تفریغ بودجه هرسال نیاز به موجودی حساب‌های دائمی سال قبل بوده که به دلیل مردود اعلام شدن گزارش حسابرسی سال ۸۹ و عدم اطمینان از حساب‌های مربوطه در تنظیم و ارسال تفریغ بودجه تاخیر صورت گرفته است که هیچ ربطی به دوره تصدی من ندارد.‌

پیش بینی۲۰۰ دستگاه اتوبوس در رشت به همراه قطار شهری

ثابت قدم در پاسخ به سوال پنجم در ارتباط با وضعیت نابسامان اتوبوس‌ها که موجب نارضایتی شهروندان شده، پاسخ داد: عدم انجام تعهدات در زمان مقرر از جانب وزارت کشور در خصوص تخصیص مبالغ تعیین شده برای بازسازی ناوگان حمل و نقل شهرداری رشت به سازمان اتوبوسرانی قزوین و دپو کردن اتوبوس های رشت در سازمان اتوبوسرانی قزوین که علی رغم پیگیری هایشهرداری، به دلیل پرداخت نشدن منابع مالی هنوز هیچ گونه اقدامی راجع به بازسازی صورت نگرفته است.

ثابت قدم در این ارتباط گفت: توافق خرید۲۰ اتوبوس از شرکت سبلان خودرو در مرحله پیش پرداخت است و شرکت مذکور ضمانتنامه بانکی برای دریافت پیش پرداخت به شهرداری ارائه داده و در شرف اعزام اتوبوس‌ها است.

شهردار رشت توضیح داد: با توجه به پیگیری‌های مکرر، تخصیص ۲۰ اتوبوس از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری کشوراخذ شد و با توجه به اعلام سازمان نوع خودرو در کمیته فنی شهرداری مشخص و اعلام شد و شماره حساب برای سازمان اتوبوسرانی رشت در پست بانک افتتاح و به تهران اعلام و در مرحله انعقاد قرارداد سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با شرکت خودرو ساز بوده که پس از دوره تنفس بانکی اقساط قابلیت پرداخت خواهند داشت.

ثابت قدم اضافه کرد: به علت عدم انجام تعهدات در زمان مقرر از جانب وزارت کشور در خصوص تخصیص مبالغ تعیین شده برای بازسازی ناوگان حمل و نقل شهرداری رشت اتوبوس های رشت در سازمان اتوبوسرانی قزوین دپو شده است .

شهردار رشت ادامه داد: در حال حاضر ۱۹ خط فعال در شهر رشت در حال خدمت رسانی هستند و میانگین اتوبوس‌ها به صورت ۳۰ تا ۴۰ اتوبوس در روز است که با اضافه شدن موارد ذکر شده به عدد نسبتا مناسب‌تری که در طرح جامع شهری برای رشت از نظر تعداد اتوبوس است، نزدیک خواهیم شد.

او ادامه داد: با۱۰۰ اتوبوسی که طبق قرار داد با شورای سازمان شهرداری ها تعمیر خواهد شد، تعداد این اتوبوس ها تامین خواهد شد در غیر این صورت باید این کمبود با خریداری تامین شود که به تصمیم اعضای شورا بستگی دارد.

مسعود کاظمی بعد از پاسخ‌های شهردار به سوال های مطروحه گفت: بحث پاک شدن اطلاعات مالی شهرداری که قبلا نیز اتفاق افتاده بود و دیگری ‌مشکلات پیمانکار لندفیل سراوان و ارتباط آن با پاک شدن اطلاعات مالی شهرداریموضوع قابل طرح است که نیاز به پاسخ شهردار دارد.
شهردار در پاسخ گفت: پیمانکار سراوان در این خصوص دغدغه‌هایی را مطرح کرده‌اند اما به معنای اختلال در انجام کار نخواهد بود ومبالغ در حال پرداخت است.

او در مورد پاک شدن اطلاعات هم گفت: مشکلاتی در سیستم‌های شهرداری وجود داشته است اما این امر سبب عدم شفافیت اطلاعات نیست و مشکلی در تهیه تفریغ به وجود نمی‌آیدو تفریغ بودجه تا سال ۹۵ ارائه خواهد شد و چیزی موجب تاخیر در انجام کار نخواهد بود.

پیشگردر ادامه گفت: با توجه به اینکه برنامه راهبردی پسماند را در دوره حضور خود شهردار مصوب کردیم و در بسیاری از جلسات خود ایشان هم حضور داشتند و از جزییات این برنامه کاملا مطلع هستند، در اوایل اردیبهشت ماه خبردار شدیم که قرارداد دیگری در اواخر روزهای اسفند در خصوص تصفیه فاضلاب بسته شده است در حالی که طرح‌ راهبردی جامع پسماند در شورا مصوب شده بود.

او ادامه داد: باوجودآنکه طرح‌ راهبردی جامع پسماند در شورا مصوب شده بود و تایید کمیسیون را داشت انتظار می رفت که این طرح اجرا شود و اقدام‌های لازم برای قطع اشجار و واگذاری زمین انجام شده بود و انتظار ما اجرای این طرح بود ولی در کمال ناباوری طرح دیگر در اوایل اسفند به مبلغ ۸ میلیارد تومان و با ۲۵ درصد کل قرارداد به ۱۰ میلیارد تومان برسد، بسته شد.

[su_frame align=”center”]2[/su_frame]

او درادامه از ثابت‌قدم خواست دلیل انحراف را توضیح دهد.

امیرحسین علوی رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر رشت هم در این مورد گفت: این لایحه در کمیسیون بودجه مطرح نشده و در کمیسون نیز تصمیم بر این شد که از شهردار در این مورد سوال شود.

ثابت‌قدم نیز در جواب گفت: طرح راهبردی پسماند در چند قسم بوده است که یک قسم آن مربوط به توسعه و اورهال کارخانه کود آلی بوده که فراخوان مربوط به آن انجام شده است، قسم دیگر کار عمرانی سراوان است که در حال اجرا است.

او ادامه داد: مطالعه مربوط به سلول بهداشتی و توسعه آن هم بر اساس آنچه که باید صورت بگیرد اگر موضوع مربوط به کارخانه زباله سوز به نوعی مطرح نشود به عنوان یک پارمتر جایگزین مد نظر قرار گرفته است و با پیشبرد کار امیدواریم بتوانیم به نقطه مطلوب برسیم.

او ادامه داد: در مورد خود تصفیه خانه دولت محترم و سازمان پسماند استانداری موضوعی شبیه به اختراع را مد نظر قرار داده است؛ مشروط به اینکه بتوانند در پروسه موردنظر بحث دفع زباله در زمان و حجم مورد نظر انجام شود و کیفیت اعمال داشته باشد، انجام شود.

ثابت قدم گفت: اگر تصفیه خانه را به عنوان یک موضوع بالادستی بخواهیم در نظر داشته باشیم این موضوع تداخلی با آن طرح ندارد چرا که باید پاسخ مورد نظر را حین انجام کار بگیریم واز طرفی مجوز های قطع درخت همچنان باقی مانده و آن طور نیست که به اتمام رسیده باشد.

پیشگر بار دیگر در ادامه گفت: مبلغ این قراداد طبق مستندات ۱۰ میلیارد است که یک سوم مبلغی است که برای احداث آن تصفیه خانه نیاز داریم. باید مشکلات سراوان حل شود و سپس به سراغ روش جدید برویم. اما نیاز بود قبلش با شورا و کمیسیون بهداشت مشورت می‌شد و بعد اجرایی می‌شد.

او گفت: تا جایی که من از قسمت پسماند استاندرای پرسیده ام آنها هم موافق ۱۰۰ درصد انجام این کار نبوده اند و کار در دست بررسی بود که ناگهان این قرار داد بسته شده است.

[su_frame align=”center”]صد و شصت و سومین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - حجت جذب[/su_frame]

حجت جذب با انتقاد از شهردار گفت:ضمن خسته نباشید به شهردار، نمی دانم چرا ایشان آمار غلط و غیر مرتبط با سوالاتی که پرسیده می شود، می دهند. شما در طی ۱۰ ماه همین کتابچه را با بالا و پایین کردن تاریخ به صحن شورا آوردید ولی سوالات را شفاف توضیح نمی‌دهید.

او ادامه داد: ۲۰۰ نفر از بازرسان و نگهبانان در سال ۹۶ هنوز حقوق نگرفته اند و زمان بندی در پرداخت حقوق که از جانب شما مطرح می‌شود، نمی دانم یعنی چه؟ هیچ کدام از زمانبندی‌های شما تحقق پیدا نکرده است. بیمه تامین اجتماعی از برج ۳ سال گذشته تمدید نشده است.

او ادامه داد: شورا پاسخ های شما را متوجه نمی‌شود. واقعا خودم هم نمی دانم ولی می دانم آمار شما ، آمار غلطی است.

او گفت: کیوسک‌های بانک شهر هنوز جمع‌آوری نشده و اصرار شما بر انجام ندادن این موضوع را نمی‌دانم که به نظر می‌رسد به نظرات شورا احترام نمی‌گذارید.

او همچنین گفت: طبق قانون شهرداریها، شهرداری موظف است در پایان اردیبهشت هر سال تفریغ بودجه را ارائه دهد که این موضوع در هیچ سالی اتفاق نیفتاده است. شما باید تفریغ بودجه ۹۴ را در سال ۹۵ می‌فرستادید نه الان. تفریغ بودجه سالهای قبل با تاخیر رسیده است که این تخلف است و طبق قانون عمل نشده است.

جذب همچنین گفت: بار ها شما همین پاسخ ها را در مورد اتوبوس ها نیز داده اید.

شهردار گفت: ما غلط صحبت نمی‌کنیم و درواقع در حال گفتن واقعیت‌ها هستیم. شاید واقعیت چیزی نباشد که دوست داشته باشیم. بنده هم علاقه ندارم که این چنین باشد ولی واقعیتی است که سازمان شهرداری‌ها به تعهدات خود در مورد اتوبوس‌ها عمل نکرده است.

جذب گفت: این به عدم توانایی خود شهرداری بر نمی‌گردد؟

ثابت قدم گفت: اگر قرار است سیستم شهرداری را مقروض کنیم و از تسهیلات بانکی استفاده کنیم می‌گویند شهرداری مقروض شده است.

اوگفت: اگر می خواهیم از پرداخت سهم دولت استفاده کنیم، سیستم شهرداری بر اساس قانون باید عمل کند.

جذب گفت: پس وعده ندهید.

شهردار گفت: وعده ای نداده ایم. ما می‌گوییم این برنامه زمان بندی و تعهد طرفینی بین شهرداری و وزارت کشور دارد.

ثابت‌قدم گفت: شورا تصویب کند به ازای آنچه که دولت نمی‌تواند تعهد کند، شهرداری خود تعهدات دولت را انجام دهد.اگر قرار است شهرداری انجام دهد باید قاعدتا از یک سری هزینه‌ها بزند که از بخش کسب درآمد از شهروندان باید انجام دهد.

جذب گفت: چگونه شهردار زمانی که شورا برای پروژه ای مثل پل طبیعت سه میلیارد تومان مصوب می‌کند، ۴۶ میلیارد تومان مناقصه می‌گذارند و تصمیم مدیریتی می‌گیرند. چه طور در رابطه با اتوبوسرانینمی توانند تصمیم مدیریتی بگیرند؟چگونه آنجا تصمیم مدیریتی می‌گیرید اما در این مورد نه؟ اگر قانونمند هستید طبق قانون عمل کنید. نمی‌شود سلیقه‌ای کار را انجام بدهید.

ثابت قدم گفت: در مورد اورهال کردن اتوبوسها باید هزینه پرداخت شود تا تعمیر انجام شود. اما در مورد مناقصه فرق می‌کند. می تواند کار انجام شود و تا جایی که منابع اجازه می‌دهد کار پیش برود و بعد از آن می‌توان کار را قطع کرد.

او گفت: موضوع این است که ما می‌خواهیم زیر بار سیستم تعهد دولت برویمیا نه. از نظر من هر دوکار قانونی است. هر دو قابل اعمال است. آنچه که هست انجام دادن کارها طبق ضوابط بودجه است که خارج از آن می شود انحراف.

شهردار رشت درباره کیوسک‌های بانک شهر گفت:اعضای شورا به لایحه شهردار پاسخ آره یا نه بدهند تا فرآیند قانونی انجام شود.

او در رابطه با نیروی انسانی گفت: پرداخت ارزش افزوده در کل کشور با تاخیر انجام شده است و منابع مالی ما نیز در آن است و منابع درآمدی دیگری نداریم.

ثابت قدم افزود: حقوق‌ فرودین و اردیبهشت ماه نیروهای حجمی شهرداری هنوز پرداخت نشده است و تا پایان سال گذشته بر اساس زمانبندی که گفته شد، مابقی حقوق های معوقه پرداخت شده است وبا واریز ارزش افزوده از طرف دولت،ما هم نسبت به تسویه حقوق نیروهای حجمی شهرداری اقدام می‌کنیم.

او ادامه داد: شهرداری در بخش ارائه تفریغ بودجه از سال ۸۹ عقب افتاده است البته در آن زمان نه من بوده ام و نه شورایی بوده و شورا هم از سال ۹۲ تشکیل شده است.

اوادامه داد: اعضای شورا می‌توانند شهادت بدهند که تا پایان سال ۹۳ تفریغی برای شورای شهر نیامده بود.

ثابت قدم ادامه داد: ارائه تفریغ بودجه باید به تریتب سال انجام شود و برای ارائه تفریغ بودجه سال ۹۴ باید سال‌های قبل از آن به ترتیب ارائه می‌شد.
شهردار گفت: فکر کنم بد نباشد که این تاخیر ۷ ساله در ارائه بودجه در عرض دو سال جمع شده است. اگر باز تاخیریا قصوری بوده من از مردم عذر خواهی می کنم که کار هفت ساله را دوساله جمع کردیم.

از حاشیه‌های این جلسه محمود باقری خطیبانی بود که با حضور دکتر ثابت‌قدم با ورود شهردار به جلسه صحن شورا را ترک کرد و با خروج شهردار نیز دوباره به صحن برگشت. باقری بر عکس همیشه امروز یکی از اعضایی بود که سکوت اختیار کرده بود.

پس از این پرسش و پاسخ‌ها، شهردار از صحن شورا خارج شد تا شورا ادامه دستور جلسات و سپس رای‌گیری را پیگیری کند.

بعد از یک تنفس ۱۵ دقیقه ای اعضای شورا بعد از لابی های گروهی وارد صحن شورا شدند.

عباس صابر به هنگام رای گیری در مورد پاسخ های شهردار جلسه را ترک کرد.

۷ عضو شورا از پاسخ‌های شهرداررشت قانع نشدند؛ ۵ عضو شورا از پاسخ های شهردار قانع شدند و یکی از اعضای شورا نیز رای ممتنع داد.

جلسه بعدی شورای شهر روز یکشنبه خواهد بود و بدین ترتیب تصمیم گیری برای استیضاح شهردار به جلسه بعد موکول شد.