رشت رویایی- مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی رشت گفت: ۷ حادثه بزرگ ناشی از انتشار گاز به واسطه نقص در تجهیزات گازسوز در دو سال گذشته در رشت رخ داد.

[su_frame]انفجار گاز شهری در بلوار شهدای گمنام رشت[/su_frame]

بابک رمضانی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه دقت به ایمنی وسایل برقی و گازی امری مهم و اساسی است، اظهار کرد: هرگونه سهل‌انگاری در استفاده، حفظ و نگهداری لوازم و تجهیزات گازسوز می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را در برداشته داشته باشد.

وی با اشاره به بروز انفجارات رخ داده شده در طی دو سال گذشته در زمینه بهره‌برداری از لوازم و تجهیزات گازسوز به شهروندان هشدار داد.

رمضانی به بروز ۷ حادثه بزرگ ناشی از انتشار گاز به‌واسطه نقص در تجهیزات گازسوز اشاره کرد و گفت: هشداردهنده یا آشکارساز، نشت گاز شهری و گاز مونوکسید کربن یک دستگاه الکترونیکی جهت حفظ ایمنی محیط‌های مسکونی نسبت به نشت گازهای خطرناک است که نسبت به گازهای شهری و مونوکسید کربن حساس بوده و در صورت وجود این گازها در محیط، توسط هشداردهنده‌های صوتی و نوری ساکنین را از خطر آگاه می‌سازد.

رمضانی در تشریح جزییات این دستگاه جهت آگاهی بیش از پیش شهروندان گفت: اغلب این دستگاه‌ها دارای نمایشگر دیجیتالی جهت نمایش نسبت گازهای موجود در هوا و امکان تنظیم حساسیت برای کار در محیط‌های گوناگون، با توجه به سطوح متفاوت آلودگی هوا در محیط هستند. همچنین انواع دیگر این دستگاه‌ها مجهز به خروجی رله جهت روشن نمودن دستگاه‌های تهویه (مانند هواکش)، قطع نمودن شیر برقی گاز و … است.

وی یادآور شد: وزن و اندازه‌ی مناسب دستگاه نصب آن را برای استفاده کنندگان آسان کرده و در زمان نشت هریک از گازهای یاد شده عدد نمایشگر بالا رفته و در صورت تجاوز از حد مجاز تنظیم شده در سامانه، دستگاه شروع به آلارم دادن می‌کند. همچنین در دستگاه‌های مجهز به رله، رله‌ی خروجی دستگاه فعال شده و امکان فرمان دادن به تجهیزات جانبی (فن، شیر برقی گاز و …) را فراهم می‌کند.