۶.۵ درصد از جمعیت استان گیلان مبتلا به فاویسم هستند

رشت رویایی- مدیرکل انتقال خون گیلان گفت: بر اساس پژوهش‌های میدانی، ۶.۵ درصد از نوزادان متولد شده دارای نقص آنزیمی G6PD بوده که مستعد به بیماری فاویسم می‌باشد.

باقالا - فاویسم

دکتر علی داوودی، مدیرکل انتقال خون گیلان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بیماری فاویسم که در گیلان به بیماری باقلا مشهور است، یک بیماری ارثی محسوب می‌شود که بیشتر در سواحل خزر، مدیترانه و مناطق مرکزی آفریقا و شمال چین شایع می‌باشد.

رئیس مرکز قطب انتقال خون شمال کشور با بیان اینکه فاویسم معمولاً در پسران شایع‌تر از دختران می‌باشد، افزود: این افراد در فصل بهار به ویژه از ۱۵ فروردین تا ۱۵ خرداد ماه به دلیل ورود باقلای محلی و کشت آن و در اثر مصرف و یا حتی عبور از مزارع باقلا دچار این بیماری می‌شوند که با علائمی نظیر رنگ‌پریدگی، زردی مختصر، خستگی و ضعف جسمانی بروز می‌کند و در صورت عدم مراجعه به مراکز درمانی با ادرار خونی و در نهایت از دست دادن کلیه‌ها همراه خواهد بود؛ درمان افراد مبتلا به این بیماری تنها از طریق مایعات، خون و فرآورده‌های آن میسر می‌شود.

مدیرکل انتقال خون گیلان با بیان اینکه در سال گذشته به ۳۸۶ نفر از افراد مبتلا به فاویسم که عمدتاً کودکان بودند در بیمارستان‌های استان بیماری خون تزریق کرده‌اند، گفت: کلیه بیماران و خانواده‌های آنها که به نوعی دارای این حساسیت می‌باشند می‌توانند با مراجعه به آزمایشگاه‌های سراسر استان با انجام یک آزمایش ساده تست فاویسم (G6PD) از وضعیت خود با خبر شوند.

وی با بیان اینکه ۶.۵ درصد از جمعیت استان گیلان مبتلا به بیماری فاویسم هستند، اضافه کرد: بر اساس پژوهش‌های میدانی، ۶.۵ درصد از نوزادان متولد شده دارای نقص آنزیمی G6PD بوده که مستعد به بیماری فاویسم می‌باشد.

داوودی خاطرنشان کرد: افراد دارای این بیماری غیر از مصرف باقلا، حتی با عبور از کنار مزارع فوق و همچنین مصرف بعضی داروهای خاص که توسط پزشکان تجویز می‌شود، خودداری کنند.

رئیس مرکز قطب انتقال خون شمال کشور با بیان اینکه بر اساس منابع علمی، میزان شیوع این بیماری در نواحی ساحلی کشور باید حدود ۱۰ درصد جمعیت ساکن باشد، تصریح کرد: جهت پیشگیری از مصرف بی‌رویه فرآورده‌های خونی توصیه می‌شود، افراد ساکن در استان‌های شمالی در این فصل، مراقبت‌های ویژه و پرهیز از مصرف باقلا در صورت سابقه ابتلا خود و یا خانواده، را اعمال کنند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz