شش فیلم توقیفی در کمد وزارت ارشاد

روزهای پایانی دولت دهم و مدیریت جواد شمقدری بر سینمای ایران همراه با گزارش‌هایی بود درباره فیلم‌هایی که در کمد این کارگردان مانده‌اند و اجازه اکران نیافته‌اند، فیلم‌هایی که اغلب آنها البته پروانه ساخت‌شان را چند سال قبل‌تر از دوران شمقدری دریافت کرده بودند ولی با این حال آنقدر ظرفیت و جذابیت برای مردم داشتند که در مناظره‌های انتخاباتی سال ۹۲ درباره فیلم‌های توقیفی و … بحث‌های مفصلی میان نامزدها از جمله حسن روحانی، محمدباقر قالیباف، محمدرضا عارف، سعید جلیلی و … درگرفت.

حالا که آرام آرام به ماه‌های پایانی دولت یازدهم نزدیک می‌شویم، بد نیست سری به کمد آقای حجت‌الله ایوبی،‌ رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد بزنیم و ببینیم چه فیلم‌هایی در آن مانده است.

عصبانی نیستم

عصبانی نیستم

کارگردان: رضا درمیشیان
بازیگران: نوید محمدزاده، باران کوثری، رضا بهبودی و …
«عصبانی نیستم» را شاید بتوان اولین دردسر جدی وزارت ارشادِ دولت روحانی در حوزه سینما معرفی کرد، فیلمی که برای نخستین بار در سی و دومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و مورد توجه ویژه منتقدان هم قرار گرفت اما در همان صبح روز اختتامیه جشنواره ناگهان کارگردان بیانیه‌ای را منتشر کرد و از حضور در داوری جشنواره و گرفتن سیمرغ های احتمالی انصراف داد، انصرافی که بسیاری آن را مصلحتی و حتی اجباری دانستند و در ادامه همان طور که پیش بینی می‌شد با وجود ثبت قرارداد اکران با گروه سینمایی آفریقا در سال ۹۳، فیلم درمیشیان برای همیشه در کمد ایوبی ماند و راهی به پرده نقره ای نیافت.

علت توقیف: فیلم تقریبا اشارات جدی و البته تحریف شده‌ای به وقایع سال ۸۸ دارد و ماجرای دانشجویان به اصطلاح ستاره‌دار را روایت می‌کند.

خانه پدری

خانه پدری

کارگردان : کیانوش عیاری
بازیگران:مهدی هاشمی، شهاب حسینی، مینا ساداتی، ناصر هاشمی، مهران رجبی و …
بی‌تردید «خانه پدری» پرحاشیه‌ترین فیلم کیانوش عیاری است، کارگردانی که مردم او را با مجموعه تحسین شده «دکتر قریب» در تلویزیون بیشتر می‌شناسند و این روزها هم آستین همت برای ساخت «کاناپه» بالا زده است. «خانه پدری» از همان ابتدا گرفتار حواشی شد زمانی که عیاری برای ساخت فیلم حمایت مالی موسسه ناجی هنر وابسته به نیروی انتظامی را از دست داد و این موسسه اعلام کرد که به دلیل خشونت زیاد نمایش داده شده ، از فیلم کنار خواهد کشید.

خانه پدری برای نخستین بار در جشنواره سی و دوم فجر به نمایش درآمد و در ادامه توانست سال ۹۳ به طور محدود در گروه هنر و تجربه اکران شود که پس از یکی دو روز فیلم توقیف شد و به کمد حجت الله ایوبی برگشت.

علت توقیف: به تصویر کشیدن فرزندکشی و خشونت بسیار زیاد در خانواده‌ای مذهبی از مهمترین دلایل توقیف این فیلم بود.

رستاخیز

رستاخیز

کارگردان: احمدرضا درویش
بازیگران: حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان، پوریا پورسرخ، بابک حمیدیان، انوشیروان ارجمند، مهتاب کرامتی، شقایق فراهانی، پرویز پورحسینی و…
«رستاخیز» یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران به شمار می‌رود، فیلمی که نگاهی به قیام اباعبدالله الحسین(ع) دارد و واقعه عاشورا را روایت می‌کند، درویش برای ساخت این فیلم حدود ۱۰ سال زمان گذاشت و یک تیم پربازیگر و شناخته شده در جلو و پشت دوربین همراه او بودند، «رستاخیز» پس از فراز و فرودهای فراوان در جشنواره سی ام فیلم فجر و زمان جواد شمقدری به نمایش درآمد و در ادامه با تغییر دولت زمزمه‌های اکران عمومی آن شنیده می‌شد اما این فیلم هم تا به امروز رنگ پرده نقره‌ای را به خود ندیده است.

علت توقیف: نمایش سیمای حضرت ابوالفضل(ع) و برخی اشکالات محتوایی در فیلمنامه و مخالفت علما و مراجع

خانه دختر

خانه دختر

کارگردان: شهرام شاه حسینی
بازیگران: حامد بهداد، باران کوثری، پگاه آهنگرانی، بهناز جعفری و بابک کریمی
وقتی «خانه دختر» نخستین نمایش خود را در سی و سومین جشنواره فیلم فجر آغاز کرد، بسیاری از منتقدان از همان زمان مخالفت خود را با اکران این فیلم و موضوع ضد ارزشی و ضدخانوادگی آن با صدای بلند اعلام کردند، فیلم داستان دو دختر دانشجوست که دنبال راز مرگ دوست دیگر خود هستند که در آستانه ازدواج بوده است، در این مسیر برای آنها ابهامات زیادی شکل می‌گیرد و وارد برخی روابط درون خانواده دختر و نامزدش می‌شوند.

علت توقیف: وارد شدن به برخی خطوط قرمز، مسائل مرتبط با دوشیزگی، روایت قصه خانواده‌ای مذهبی و متعصب و نقش پدر در خودکشی دختر و …

سه بیگانه

سه بیگانه

کارگردان: مهدی مظلومی
بازیگران: امین حیایی، محمدرضا شریفی نیا، مجید صالحی، لیلا اوتادی، برزو ارجمند، سحر قریشی و حسین محب اهری
فیلم «سه بیگانه» که قبلا «سه بیگانه در سرزمین ناشناخته» نام داشت را باید تازه‌ترین فیلمی دانست که راهی کمد ایوبی شده است، این فیلم که یک کمدی پرفروش به نظر می‌رسد از انبوهی بازیگر چهره بهره می‌برد اما متاسفانه کارگردان آن راهی ترکیه و شبکه جم شد و از همان زمان مشکلات اکران این فیلم هم آغاز شد.

علت توقیف: به نظر می‌رسد این فیلم چوب کارگردان کوچ کرده‌اش به شبکه جم و همچنین بازیگری رابعه اسکویی را می خورد.

فیلم «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا»

ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا

کارگردان: عبدالرضا کاهانی
بازیگران: مهناز افشار، طناز طباطبایی، آیدا ماهیانی، مهران غفوریان و سحر دولتشاهی
من که هرچه فکر می‌کنم به خاطر نمی‌آورم چند سال اخیر کاهانی فیلمی ساخته باشد که اکرانش به اما و اگر نرسد، او این اواخر هرچه ساخته برای نمایش در سینماهای کشور دچار گرفتاری‌هایی شده است که گاهی این گرفتاری با حذف و اضافاتی برطرف شده و گاهی هم مثل همین فیلم «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» گریبان کارگردان را محکم گرفته است، فیلم داستان سه دختر است که به دلیل مشکلاتی که در ازدواج و بی‌شوهری و … دارند دست به انتقام از مردان می زنند.

علت توقیف: علت توقیف این فیلم را به نقل از محمدحسین لطیفی از اعضای وقت شورای پروانه نمایش وزارت ارشاد بخوانید: «کل چیزی که در فیلم است یعنی سوژه فیلم از ابتدا تا پایان مشکل دارد» این اظهارنظر برای تیرماه ۱۳۹۵ است چند روز پس از آن هم یکی دیگر از اعضای این شورا اعلام کرد که اگر ما هم به این فیلم پروانه نمایش بدهیم بیشتر از یک هفته در اکران باقی نمی‌ماند و موجی از اعتراض‌ها را در جامعه ایجاد خواهد کرد.

جام جم آنلاین

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz