مشروح گزارش یک‌صد وشصت و نهمین جلسه شورای شهر
از توهین های مکرر باقری خطیبانی به شهردار تا اعتراض اعضا به شیوه طرح لوایح توسط رئیس شورا/ هیچکس حق ندارد از تریبون شورا برای توهین به دیگران استفاده کند

یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا

رشت رویایی، رویا محمد علی پور- یک‌صد و شصت و نهمین جلسه شورای شهر صبح امروز با ریاست مسعود کاظمی و با حضور فرماندار سابق رشت، عیسی مهدوی، در ساختمان شورا برگزار شد.

به گزارش رشت رویایی، جلسه صبح امروز شورای شهر رشت در حالی برگزار شد که تعدادی از هواداران  سپیدرود در اعتراض به عملکرد شورا با تجمع در مقابل ساختمان شورا خواستار توجه به سپیدرود و تسریع در روند خرید تیم شدند.

در ابتدای این جلسه، رئیس شورا با گرامی داشت یاد و خاطره شهدای غواص در عملیات کربلای ۵ و روز بصریت یعنی ۸دی از مردم خواست در راهپیمایی ۸ دی در میدان شهرداری  شرکت کنند.

photo_2016-12-25_06-17-58

مسعود کاظمی در ادامه به پیگیری‌های اعضای شورا اشاره کرد وخبر از نامگذاری خیابانی  به نام هشت دی داد.

او در ادامه خطاب به شهردار رشت گفت: دریافتی‌های کارکنان و بیمه آن‌ها باید در اولویت قرار بگیرد.ارسال بودجه شهرداری به شورا هرچه زودتر انجام شود تا وقت کافی برای بررسی بودجه وجود داشته باشد.

کاظمی همچنین گفت: پروژه‌های نیمه تمام باید در الویت قرار بگیرند. ترافیک شهر واقعاً آزاردهنده است و باید در این رابطه راه حلی اندیشیده شود. ضمن اینکه پل باستانی شعار را باید هرچه سریع تر ترمیم کنند.

او تصریح کرد: برای خرید تیم سپیدرود باید کارگروه لازم هرچه سریعتر تشکیل شود تا مسئله به صورت قانونی حل شود.در مورد خرید سپیدرود تحریف صورت نگیرد چون اعضای شورا همه خواهان حمایت از این تیم هستند.

کاظمی همچنین از اولین جلسه کارگروه خبرنگاران خبر داد و گفت: اولین جلسه کارگروه با اعضای شورا فردا ساعت شانزده و نیم برگزار خواهد شد.

لایحه کمک به سپیدرود را تصویب کنید تا مراحل قانونی آن انجام شود

محمود باقری خطیبانی اولین ناطق در جلسه امروز شورا با اعلام نارضایتی از وضعیت شورای شهر رشت گفت: دعا کنید اولین شهید شورا بشوم. زیرا به واقع مردن بهتر از بودن در کنار برخی افراد و شنیدن بعضی از تهدیدها است.

او با اشاره به تیم سپیدرود، افزود: من بارها خواستار تعیین تکلیف و روشن شدن وضعیت تیم شدم. به جز محدود باقری چه کسانی با منت و خواهش برای کمک به سپیدرود سراغ افراد می‌رفتند که پا پیش بگذارید، سپیدرود تیم ریشه‌ای و اصیل گیلان است و باید حفظ شود؟ ولی متاسفانه من امروز مصاحبه‌هایی در سطح رسانه‌ها می‌بینم که دارد با سپیدرود سیاسی‌بازی می‌شود.

photo_2016-12-25_06-17-34

او با بیان اینکه از محمود باقری چه کسی سپیدرودی‌تر داریم، اضافه کرد: چرا دوستان می‌گویند که ما احتیاجی به رای نداریم؟ این عوام‌فریبی نیست؟ بنده بارها مصاحبه کردم و گفتم که من نماینده سپیدرود هستم و افتخار می‌کنم که سپیدرودی هستم. وقتی در شهر حلب بودم، یک روز بارانی دنبال جایی گشتم تا آنتن داشته باشد و بتوانم ماهواره وصل کنم تا بازی سپیدرود مقابل ایران‌جوان بوشهر را تماشا کنم. همه من را مسخره می‌کردند که توی این بارون دنبال چه هستی؟ تیمی به نام سپیدرود؟ گفتم خب دوستش دارم.

این عضو شورا همچنین گفت: من کسانی را می‌بینم که روز با داماش هستند، ظهر با ایران مهر هستند، عصر با استقلال هستند و شب هم با سپیدرود، امروز مدعی می‌شوند که دیگران دارند سیاسی‌بازی می‌کنند و ما عاشق سپیدرود و هوادارانش هستیم.

خطیبانی با اشاره به نامه وزارت کشور مبنی بر ممنوعیت تیم‌داری شهرداری گفت: آیا امروز اگر امروز ما لایحه خرید تیم توسط سپیدرود را در شورا مصوب کنیم و مصوبه ما از فرمانداری برگردد و بازرسی و دیگر نهادهای نظارتی خواستار پاسخگویی این اقدام خلاف قانون باشند، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ آنها که ثابت‌قدم هستند؟

من باقری خطیبانی در انتخابات پوستر نزدم. من باقری خطیبانی نگفتم اصلاح‌طلب یا اصولگرا هستم تا رای این دو طیف را بگیرم. سابقه روستایی بودن و پاسداری داشتم و هرکجا که رفتم گفتم پاسدار هستم و رایی که گرفتم، رای پاسداری من بود.

او با بیان اینکه سپیدرود ریشه ما است، افزود: همه این اعضا سپیدرودی هستند. چرا این جوسازی‌ها را می‌کنید؟ چرا این مسائل را در سطح شهر پخش می‌کنید که یک سری پشت دست زد و بند کرده‌اند؟ من به عنوان یک سپیدرودی از ریاست شورا تشکر می‌کنم. تیمی که در مرحله حساسی است، در اردوی تهران حضور دارد و بازیکن با جیب خالی در اردو حاضر شده و هر لحظه چشم به کمک ما دوخته است، اگر مصوبه شورا به فرمانداری می‌رفت، و بعد از ۱۵ الی ۲۰ روز جلوی مصوبه گرفته می‌شد و تیم نابود می‌شد، آنوقت چه کسی جوابگو بود؟

خطیبانی همچنین گفت: من می‌گویم بیاییم سپیدرود را بگیریم اما به شرط اینکه مراحل قانونی آن را طی کنیم تا فردا به ما نگویند چرا این کار را کردید. بیاییم سپیدرود را بگیریم نه اینکه تیم را نابود کنیم. بیاییم همین امروز برای کمک به سپیدرود لایحه بنویسیم، با توجه به اینکه ۹ ماه حقوق مدیران ورزشی باشگاهمان را پرداخت نکردیم، با توجه به اینکه کارگران ما ۳ ماه حقوق نگرفتند و پول بیمه‌شان پرداخت نشده است. با وجود اینکه به تعمیرگاه‌های رشت بدهکاریم، به بیمه و دارایی بدهکاریم اما بیاییم به این تیم کمک کنیم. همین امروز لایحه کمک ۲ میلیارد تومانی را بنویسیم تا مراحل قانونی انجام شود.

او افزود: آقای مسعود رهنما می‌گوید با یک میلیارد و پانصد تومان شهرداری می‌تواند تیم را بخرد. یکی دیگر می‌گوید ۵ میلیارد تومان و شخص دیگری می‌گوید ۸ میلیارد تومان. اما من می‌دانم که بالای ۷-۸ میلیارد تومان تی سپیدرود بدهکاری دارد. امروز یک نفر نامه زده است که ۴۳۰ میلیون تومان از باشگاه سپیدرود طلبکار است. فردا هم فرشاد پیوس مدعی می‌شود که ۵۰۰ میلیون طلبکار است. همین که شهرداری تیم را گرفت، طلبکاران یکی یکی پیدا می‌شوند. باید از آقای مسعود رهنما بخواهیم اگر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان دو فردای دیگر به ۵ میلیارد تومان تبدیل شود، این پول را شما پرداخت می‌کنید یا باز هم شورا باید پرداخت کند؟

یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا

او ادامه داد: امروز رشتی رشتی می‌کنیم. امروز شعار می‌دهیم که دانشگاه‌ها باید برای توسعه شهر به ما کمک کنند. آن روز که من خطیبانی، دیپلم ایثارگران و لیسانس علمی-کاربردی، به شمای دکتر منت می‌کردم که دانشگاه گیلان جزو دانشگاه‌های برتر کشور است و از آنها دعوت کنند، شما به دنبال چاپ تقویم جهاد دانشگاهی بودید نه به فکر جوان‌های این شهر. پلشیر را آوردید، شیر آوردید، به اصطلاح دانشگاه شریف را آوردید. چرا نگفتید از خبرنگارهای این شهر که اکثراً لیسانس و فوق‌لیسانس هستند، استفاده کنیم؟ بروید لیست پرسنل شرکت پلشیر را نگاه کنید که چند نفر با دیپلم از اصفهان آمده و دارد به اسم لیسانس پول می‌گیرد، اما کسی صدایش در نیامد.

خطیبانی تصریح کرد: ما که هربار حرف زدیم، دوستان بر علیه ما نوشتند که محمود خطیبانی ضد توسعه است. شما رای نمی‌خواهید؟ کسی که رای نمی‌خواهد من هستم. من برای رای از هیچ ریسمان پوسیده‌ای آویزان نشدم. من به مردم قول دادم که به عنوان یک پاسدار نظام، پاسدار انقلاب و پاسدار حق و حقوق مردم در کنارشان باشم. نمی‌گذارم احدی از اموال و حقوق مردم سواستفاده کند.

۹ دی به به دلیل روز تولد یکی از همکاران ما روز رشت نامگذاری شده است

او افزود: اصحاب رسانه می‌دانید چرا روز ۹ دی، روز رشت نامگذاری شد؟ به این دلیل که تاریخ تولد یکی از همکاران ما ۹ دی بود. روز ۱۲ دی روز رشت نامگذاری شد، می‌دانید روز ۱۲ دی چه روزی است؟ سال ۱۳۰۵ آیت‌الله علم‌الهدی و آقای مدرس از روحانیون بزرگ این شهر، کاندید مجلس شورای ملی شدند اما حکومت رضاخان اسم این‌ها را حذف کرد و اسم شخصی به نام فضل‌الله عمارلویی را بیرون آوردند. مردم به اعتراض به خیابان‌ها ریختند و در این روز صدها نفر در خیابان کشته شد. این روز را روز رشت گذاشتیم و به رقص و پایکوبی پرداختیم.

او اشاره به نامه شهرداری به شورای شهر مربوط به برگزاری مسابقات بازی‌های رایانه‌ای سردار جنگل، گفت: آیا برگزاری مسابقات رایانه‌ای در سطح شهر با نام جام سردار جنگل، آیا کار انتخاباتی و کار سیاسی نیست؟ شهرداری‌ای که در پول جیبش مانده، کمک ۱۲ میلیونی به جام سردار جنگل برای مسابقه رایانه‌ای جوانان کار سیاسی نیست؟

خطیبانی با اشاره به مراسم شیون فومنی نیز افزود: آیا برگزاری مراسم شیون فومنی در سالن مخابرات که توسط شهرداری منطقه دو برگزار شد، آیا تبلیغات و میتینگ انتخابانی شما نبود؟ برگزاری مراسم شیون فومنی میتینگ انتخاباتی خطیبانی بود؟

او با کنایه به رضا رسولی به عنوان تنها متخصص ترافیک شهر، گفت: از ترافیک گلزاران به قلی‌پور چه خبر؟ آقای متخصص طرح ترافیک، بسته شدن مسیرهای منتهی به بازار مرکزی شهر چه خبر؟ اگر بخواهید از سبزمیدان به صیقلان بروید، چه کار می‌کنید؟ آیا قبل از اجرای طرح به این مسئله فکر کرده بودید؟ هرچند الان ادعا می‌کنید که همین پیاده‌راه به اصطلاح فرهنگی افتخار ما است که به مرکز بدترین کارها تبدیل شده است. خود دوستان می‌گویند ۴۰ درصد از کارش انجام شده که ۳۰۰ درصد انحراف بودجه دارد اما من می‌گویم پانصد درصد انحراف دارد. مگر پول پدر ما بود که دوباره سنگ‌فرش را بکنیم و فضای سبز ایجاد کنیم؟ پس طرح نبود، بلکه طرح ثابت‌قدمی بود.

او افزود: آقا رسولی، شما که ثابت‌قدم هستید و و چابک سواری را هم خوب بلد است، قبل از پیاده‌راه کدام زیرساخت را ایجاد کردید؟ در طول دوره چهارساله شورا کدام خیابان را ایجاد کردید؟ پل زدید؟ آیا پلی که در گلسار زدید برای مرفهین بی‌درد است؟ به عنوان یک متخصص ترافیک جواب دهید. شما به رای نیاز ندارید، مسلم است که نیاز ندارید، چون پلشیر، شیر و همه چیز برای شما است و آنکسی که ندارد من هستم. مطمئنم چون ندارم شرکت نمی‌کنم، دوست ندارم چک من برگشت بخورد و کسی بیاید و مرا به دادگستری ببرد.

خطیبانی در پایان تصریح کرد: این‌گونه مسائل را کنار بگذارید. گفتند برای روز رشت ۱۰۰ میلیون تومان هزینه شود. من می‌گویم همین ۱۰۰ میلیون هم نباید هزینه شود. در روز رشت می‌خواهند کباب کوبیده۱۰۰ متری طبخ کنند و نگران ثبت گینس آن هستند. آن‌وقت در ماه رمضان گفتیم برای کارگران زرشک‌پلو با مرغ بگیرید اما یک دانه هم نگرفتند. بنده برای فرماندار رشت نامه زده ام و در آن خواستار پیگیری انحراف بودجه پروژه های شهرداری رشت هستم.

هیچ‌کس حق ندارد فضا را ملتهب کند

امیرحسین علوی در انتقاد به نطق باقری خطیبانی گفت: مردم ضامن اختلافات نظرهای مانیستند هیچ کس حق ندارد به نماینده های مردم توهین کندو فضا را ملتهب کند. اگر آقای باقری دم از انحراف شورای چهارم می زند، بهتر است این انحرافات رابه مقام‌های قضایی بدهدیا در حضور اصحاب رسانه از انحرافات اعضای شورا پرده برداری کند تا همه مردم بدانند.

photo_2016-12-25_06-16-35

رییس کمیسون برنامه بودجه با تاکید براینکه انحراف اعضای شورای چهارم یک دروغ بزرگ است، گفت: هرکسی که دررابطه با شورای چهارم اظهار نظر خلاف کند از نظر بنده هم این دنیا و هم آن دنیا باید پاسخ گو باشد.

پیشنهاد برگزاری نخستین همایش سرمایه گذاری در رشت

ناطق دوم این جلسه، فاطمه شیرزاد بود که با بیان به اینکه همه ما خادمان بی‌منت مردم هستیم، گفت:ما نمی‌خواهیم افکار عمومی را تحت‌الشعاع قرار بدهیم و امیدوارم در این ماه‌های آخر بتوانیم عملکرد بهتری نسبت به قبل داشته باشیم.

این عضو شورا به تودیع و معارفه فرماندار جدید اشاره کرد و گفت: برای مهندس مهدوی در ادامه راه آرزوی توفیق دارم و همچنین به فرماندار جدید تبریک می گویم وامیدوارم ادامه دهنده ی راه فرماندار قبل باشند.مسئولیت‌ها همیشه زود گذر است و انشالله خدمت صادقانه درراس کار همه مسولین قرارداشته باشد.

photo_2016-12-25_06-18-34

او به حماسه ۸ دی و افتخار آفرینی مردم رشت در این روز اشاره کردو گفت: هشت دی  نشانگر بصیرت و ولایت مداری مردم رشت است . از مردم همیشه در صحنه می‌خواهم  باردیگر با حضور خود در مراسم ۹ دی  مشت محکمی بردهان فتنه گران داخلی و خارجیبزنند.

این عضو شورا به ظرفیت‌های سرمایه گذاری گردشگری درداخل استان اشاره کرد و گفت: با ایجاد دفتر سرمایه گذاری در دفتر مدیریت شهری و تلاش در زمینه گردشگری و سرمایه گذاری و توجه ویژه اعضای شورا، برگزاری نخستین همایش سرمایه گذاری در رشت را پیشنهاد می‌کنم و از همه گیلانی‌ها خواهش می‌کنم در این زمینهنظرات خود را به ما پیشنهاد دهند.

به دلیل ضعف اعضا است که اشخاصی از بیرون شورا را هدایت می‌کنند

عضو کمیسیون فرهنگی شورا با تبریک به مناسبت روز رشت، گفت: با توجه به اینکه سال جدید را در پیش داریم و مسافران در این فصل به گیلان سفر خواهند کرد، با توجه به اینکه پروژه‌هایی در سطح شهر در حال اجرا است و موجب ایجاد ترافیک در سطح شهر و تکدر خاطر شهروندان شده است، از شهردار و معاون عمرانیخواستارمدر این رابطه تدابیر لازم را بیندیشند.

مظفر نیکومنش درادامه به بلوار ورودی شهر، نبل الزهرا اشاره کردو گفت: خروجی شهر خوب درست شده است و جای تشکر از شهردار دارد. امیدواریم ورودی شهر هم به مانند خروجی شهر زیبا شود.

photo_2016-12-25_06-16-31

او همچنین گفت: شعار همه مسئولین و اعضای شورا این است که به بومی‌گراییتوجه شود و از ظرفیت‌های داخل استان استفاده شود. ولی درحال حاضر به دلیل اینکه پیمانکاران ما غیربومی هستند، اقلام مصرفیاز شهرهای دیگر وارد می‌شودکه می‌تواند موجب تعطیلی کارخانه‌های رشت شود. این مسئله معضلی است که می‌تواند در آینده گریبانگیر ما شود.

نیکومنش ادامه داد: کسانی که در کارخانه‌های این شهر کار می کنند، فرزندان و خانواده ما هستند؛ در صورت تعطلیلی کارخانه‌ها بیکار می‌شوند و به دست فروشی روی می آورند. پیمانکارن باید اقلام مصرفی خودرا از داخل استان تامین کنند. لوله‌های مصرفی در جمع‌آوری آب‌های سطحی از قزوین وارد می‌شود. حتی مدیر این کارخانه اعلام کرده مگر در رشت چنین چیزی وجود ندارد؟ درصورتی که ماچنین کارخانه‌ای دررشت داریم که فرزندان همین شهر در آنجا مشغول به کار هستند.

او درادامه به وضعیت تیم سپیدرود اشاره کردو گفت: سپیدرود هویت و فرهنگ شهر رشت است لذا نه به عنوان عضو شورا بلکه به عنوان یک شهروند باید از این تیم حمایت کنیم. این تیم اکنون در وضعیت بدی قرار گرفته است و ما به عنوان معتمدین و اعضای پارلمان شهر باید به داد تیم برسیم.

نیکومنش همچنین با تاکید براینکه تعیین کننده سرنوشت تیم سپیدورد اعضای شورا به عنوان نماینده مردم شهر هستند، گفت: این ضعف ما است که کسانی ازبیرون شورا را اداره می‌کنند. ما نباید بگذاریم دیگران در تصمیم ما دخالت کنند و ما باید خود مدیریت داشته باشیم.

هیچکس حق ندارد از تریبون شورا برای توهین به دیگران استفاده کند

اسماعیل حاجی پور با انتقاد از اظهارات محمود خطیبانی، گفت: آقای خطیبانی باید هنگام نطق بنده در جلسه حضور داشتند اما متاسفانه جلسه را ترک کرده‌اند. ایشان خیلی آتشین نطق کردند و بعد از نطق خود، حرف هیچ کس را گوش ندادند. او نطق خود و  نامه‌ای را مجدداً بین حضار توزیع کردند و بعد از آن از صحن شورا خارج شدند و من نمی دانم چه شدند.

یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا

این عضو شورا در ادامه با اشاره به تایید تذکر علوی مبنی بر اینکه هیچ کس حق ندارد به اعضای شورای چهارم اتهام تخلف بزند، گفت: من تاکید می‌کنم ما حق نداریم از این تریبون که برای مردم است و مردمی که بافرهنگ و با شرافت هستند و هر گز این نوع حرف‌ها را نمی‌پذیرند،برای توهین به دیگران استفاده کنیم.

اوادامه داد: آقای باقری دوست عزیز من پشت تریبون اعلام کردند، ما نبایدیکدیگر را بزنیم. اما خودش پشت تریبون بدتر کرد در حالی که دکتررسولی عضو محترم شورا دوست گرامی بنده، در جلسه حضور نداشتند تا از خود دفاع کنند. این کار شایسته نیست و نباید خودمان حرف‌هایی بزنیم که خودمان به آن پایبند نیستیم.

او با بیان اینکه دعا کنیم که اخلاق و شرافت و حرمت را رعایت کنیم، گفت:اعضای شورا اینجا هستند تا نطق کنند و نطق هیچ یک از اعضا اشکالی ندارد ولیدر این نطق بایداحترام و حرمت رعایت شود. من وظیفه دارم حرمت افراد را رعایت کنم. اگر ما به همدیگر احترام نگذاریم، انتظار احترام از کسی را نباید داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه احترام در شورا تنها در شعار دارد اتفاق می‌افتد، افزود: این چند روز هم تمام می‌شود ولی مهم است که چگونه تمام شود. شما جوان‌ها سرمایه‌هایشهر هستید. ما حق نداریم کسی را نابود کنیم. باید گذشت کرد که این از نصایح بزرگان دین ما است.

حاجی‌پور تصریح کرد: اگر ما امت رسول اکرم هستیم باید از فرمایشات ایشان تبعیت کنیم و حق نداریم با هر ادبیاتی به دیگران حمله کنیم. برای همین از برادر بزرگم حاج محمود که زحمت زیادی برای انقلاب کشیده، تقاضا دارم کمی آرام‌تر باشد. شهردار مشکل دارد قانون پیش‌بینی کرده است. من خودم از شهردار سوال کردم و اگر جواب خوبی ندهد پای سوالم می‌ایستم. بزرگترین دستاورد ما رعایت قانون و شئونات است. امیدوارم خداوند به ما اخلاقی دهد که از عملکردم دفاع کنم.

او در ادامه گفت: ترمیم آسفالت شهر باید در اولین فرصت که هوا مساعد شد  انجام گیرد. اکنون اوضاع آسفالت اوضاع خوب نیست و مردم عصبی هستند. ان شاء الله شهردار فکری نماید.  پایان سال است بودجه ای باید تصوب شود که واقعیت داشته باشد. من البته یک تاکتیک خوب شهردار را تحسین میکنم که بودجه غیرنقدی را به میان کشیدند و تا حدودی موفق بودند اما نیاییم بودجه ای تصویب شود که نتوانیم محققش کنیم.

حاجی‌پور در پایان تصریح کرد: در مورد سپیدرود همه صحبت کردند و ماباید لایحه‌ای که در مورد سپیدرود به صحن شورا آمده، تعیین تکلیف کنیم و بعد بحث جدیدی که مطرح شده را بررسی کنیم. لایحه در لایحه نمی شود. ما می‌خواهیم به این تیم کمک کنیم. من خود تیم داماش را دارم و تاکنون هزینه‌هایی که برای تیم کرده‌ام همه از جیب خود بوده است. تکلیف سپیدرود باید تا هفته آینده مشخص شود و این باید به شهردرای تکلیف شود و همه اعضای شورا موافق هستند کسی مخالف نیست. من موافق خرید سپیدرود هستم و امیدوارم که این اتفاق بیفتد.

بازهم  طرح سوال از شورا توسط شوقی

در ادامه جلسه فرهاد شوقی گفت: ما دوهفته قبل طرح سوال از شهردار را مطرح کردیم که به دلیل اتفاقی که در جلسه قبل افتاد، تعداد از اکثریت افتاد و برای تعیین زمان حضور شهردار در صحن شورا تصمیم گیری نشد. حقوق پرسنل همچنان پرداخت نشده است.

photo_2016-12-25_06-18-06

او با اشاره به اینکه حقوق پرسنل همچنان پرداخت نشده است، گفت: شهردار در نامه‌ای به سوالات ما پاسخ مکتوب دادند که تصویر چک‌هایی از مبالغ پرداخت شده به بدهکاران ضمیمه شده است.دوستانی در شهرداری به شورا گفته اند که از ما خواسته شده که چک‌های بلامحل و بدون پشتیبانی مالی به پیمانکاران داده شود.

او همچنین گفت: تصویر این چک‌ها به شورا داده شود تاما فکر کنیم بدهی‌ها پرداخت شده است. وقتی از پارکبانان، نگهبانان، ناظرین تاکسی می‌پرسیم حقوق شما پرداخت شده است، می گویندخیر.

شوقی به باجه‌های ای.تی.ام در شهر اشاره کرد و گفت: هنوز این باجه‌ها جمع‌آوری نشده است. وضعیت آسفالت‌های شهر که خود شاهد نمونه‌ای از آن بوده ام و از آن عکس گرفتم، نامطلوب است. کارگران داشتند آسفالت‌های سرد را با پا پهن می‌کردند.

او تاکید کرد: ما این سوالات را به شهردار در دو هفته گذشته دادیم و انتظار ما این بود که بررسی در این موراد می کردند و ۵۰ درصد از این مشکلات را برطرف می کردند. ما حتی در مورد کندی انجام پروژه‌ها در سطح شهر خصوصاً خیابان مطهری تذکر دادیم. پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی کند است در حالیکه می‌توان در شب کار کرد که این کار را انجام نمی‌شود. مجددا موضوع طرح سوال را مطرح و انتظار دارم شهردار رشت هفته آینده در صحن جهت پاسخگویی حضور پیدا کند.

شوقی در پایان تصریح کرد: در مورد هفته رشت باید بگویم که اتفاق سال قبل را به یاد بیاوریم. تقاضا دارم برنامه های هفته رشت در چارچوب نظام و هم طراز برنامه های فرهنگی انقلاب باشد. شهرداری‌های مناطق و نهادهای دیگر شهرداری در بحث هفته رشت ورود می کنند ولی وقتی اتفاقی می افتد متوجه نمی‌شوند چه کسانی مسئول آن بودند.ما می‌خواهیم نشان بدهیم که شهدا الگوی زندگی ما هستند و نباید فراموش کنیم که چه کسانی زحمت کشیدند تا امروز این امنیت را در رشت داشته باشیم و نظر تمامی اعضای شورا این است که نام شهدا باید در معابر باقی بماند.

در گذشته آنطور که شایسته بود به رشت رسیدگی نشد و امروز شهرداری و شورا با این مشکلات روبرو هستند

فرماندار سابق رشت که مدعو این جلسه شورا بود تا اعضای شورا بدین‌وسیله از زحمات و تلاش او در رشت، تقدیر کنند، در صحن شورا حاضر شد و چند دقیقه‌ای را سخنرانی کرد.

سید عیسی مهدوی با گرامیداشت سالروز ۸ دی و ۹ دی گفت: روز ۹ دی که مردم در تجدیدمیثاق با مقام معظم رهبری پای صندوق رای حضور یافتند و مردم رشت در این مورد پیش قدم بودند گویای ولایت‌مداری و بصیرت مردم رشت است.

photo_2016-12-25_06-17-15

او افزود: یکی از افتخارات مردم رشت، حضور نمایندگانی در پارلمان شهری است کهاز منافع مردم با جان و دل دفاع کرده و در حل مشکلات آنها کوشا هستند. با وجود فراز و فرودهایی که در شورا بودهاما باید گفتعملکرد این دوره شورا تاریخی بوده است.

مهدوی با بیان اینکه شهر اولین ها مشکلات خود را دارد اظهار کرد: آنطور که شایسته بود به رشت رسیدگی نشد و امروز شهرداری و شورا با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

او افزود: انتقاد برخی نشانه دلسوزی است. ما باید روحیه انتقادپذیری داشته باشیم زیرا انتقادپذیری از  روحیه انقلابی است. ما بایدبتوانیم مشکلات را در کنار هم حل کنیمولیبرخی از روی لجبازی انتقادهایی می‌کنند.

فرماندار سابق رشت گفت: حقوق شهروندی نیز بر همین نکته تاکید دارد اما انتقاد باید با روش درست مطرح شود و اختلاف سلیقه منجر به نفع مردم باشد نه ایجاد تنش.

او با اشاره به اینکه ارزیابی همه مسئولین از ریاست کاظمیاین است که ایشان عملکرد خوبیدر سال آخر شورا داشته است، گفت:این رابه عنوان کسیمی‌گویم که اکنون دیگر فرماندار این شهر نیست.

مهدوی در پایان برای اعضای شورای شهر در ادامه مسیر آرزوی توفیق کرد. همچنین ریاست شورا به پاس زحمات بی‌دریغ فرماندار سابق، با اهدای لوح یادبود از او تجلیل کرد.

درخواست جلسه غیرعلنی با شهردار

علوی در ادامه جلسه، با اشاره به برگزاری جلسه غیرعلنی در کمیسیون برنامه بودجه پیرو مطالبات شهرداری تا ماه جاری، گفت: با توجه به ماه‌های پایانی سال و با توجه به بدهی شهرداری به پیمانکاران و سایرافراد، درخواست برگزاری جلسه غیر علنی با حضور شهردار رشت را داریمتا در خصوص این بدهی‌ها صحبت کنیم. زیرا حجم بدهی‌ها عدد قابل توجهی است.

اعتراض به رئیس شورا به دلیل نحوه طرح لوایح

طرح دوفوریت اصلاح بودجه سال ۱۳۹۵ شهرداری رشت در دستور جلسه قرار گرفت که با دو فوریت این طرح مخالفت و به صورت عادی به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شد.

همچنین طرح دوفوریت اختصاص قطعه ۱۱۳ سایت مسکن مهر به احداث کتابخانه عمومی نیز رای نیاورد و به صورت عادی به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شد.

کارگرنیا با انتقاد ازرییس شورا در نحوه مطرح کردن لوایح گفت: مدیر منطقه ۵ در حال حاضر در شورا هستند و باید از او دعوت کنید تا درباره جزییات لایحه توضیح بدهند. شما باید لایحه را به درستی بخوانید.

درخواست کمک یک میلیاردی به سپیدرود

رفیعی نوده در ادامه طرح کمک یک میلیارد تومانی به سپیدرود با امضای تعدادی از اعضای شورا را تقدیم شورا کرد. در این درخواست آمده است: اینجانبان امضا کنندگان ذیل در خواست کمک یک میلیاردی برای این تیم را داریم و رییس شورا خواهشمندیم این پول را به صورت نقدی در اختیار تیم قرار بدهیم.

مسعود کاظمی گفت: این طرح اعلام وصول شد و به شهرداری داده خواهد شد.

مشارکت در ساخت مسجد تالش زبانان در پارک ۱۱۴ هکتاری

طرح مشارکت در ساخت مسجد تالش زبانان در پارک ۱۱۴ هکتاری رشت در دستور کار جلسه قرار گرفت.

زمین پارک ۱۴ هکتاری در دخانیات  رشت قرار دارد که جهت سرمایه‌گذاری تالش زبانان برای ساخت مسجد در صحن شورا مطرح شد که در ابتدا دو فوریت آن مورد بررسی قرار گرفت.

عباس صابر به عنوان موافق این لایحه گفت: شهردارییک پارک ۱۱۴ هکتاری دارد که در طراحی آن مسجد در نظر گرفته شده است. تالش زبانان این منطقه داوطلب شده اند تا برای شهرداری این مسجد ساخته شود و در طرح شهرداری برای این پارک  مسجد هم دیده شده است. قرار است سرای محله، کتابخانه و سرویس بهداشتی که از وظایف شهرداری است را نیز بسازند. این افراد قرار است بدون ادعای مالکیت سرمایه گذاری کنند و مسجد نیز قرار نیست برای شخص خاصی باشد و برای عموم مردم خواهد بود. این افراد خیر هستند و می خواهند مسجد را بسازند.

حجت جذب گفت: من مخالف ساخت مسجد نیستم، اما با دوفوریت آن موافق نیستم و خواستار بررسی جزییات این لایحه در کمیسیون هستم.

رفیعی نوده هم چنین گفت: یک عده‌ای پیدا شده‌اند و قصد دارند مسجدی را احداث کنند و در آنجا هزینه کنند. طبیعی است ما نیز باید به آنها کمک کنیم.

دو فوریت این لایحه تصویب شد و از عاطفه چیرانی مدیرعامل سازان عمران و بهسازی شهرداری جهت توضیح در مورد لایحه درخواست شد وارد صحن شود.

مدیر سازمان عمران و بهسازی شهرداری رشت در توضیح لایحه مذکور گفت:  تقاضای همکاری در زمان احداث مسجد مطرح شد و با توجه به اینکه کاربری زمین فضای سبز است و ساخت مسجد، نمازخانه و سرویس بهداشتی از ملزومات یک پارک شهری است، موافقت با اجرای آن به صحن شورا ارسال شد. این زمین در جهت افزایش فضای شهری در قالب تفاهم نامه از اداره کل راه و شهرسازی به شهردرای واگذار شده است.

مظفر نیکومنش به عنوان مخالف لایحه گفت: آیا اقوام دیگر هم تقاضای زمین کنند، شهرداری واگذار می کند؟! شاید فردا اقوام دیگر هم تقاضا کردند.

عاطفه چیرانی در پاسخ گفت: اگر تقاضا به گونه‌ای باشد که بخشی از هزینه‌های ذاتی شهرداری مانند سرویس بهداشتی، کتابخانه و ملزومات پارک شهری را تامین کنند، قبول و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نیکومنش گفت: با این که ما ۵۴ مسجد آذری زبان داریم، در ساخت و نگهدرای آن هیچیک از اداره‌ها از جمله شهردرای همکاری نکرده اند. تعداد زیادی از آذری زبانان هم همین درخواست مشارکت و واگذاری زمین را داشتند؛ پس چرا با آن‌ها امضای قرارداد نداشتید؟

رجبی ویسرودی گفت: ما در سطح رشت یک طرح تفضیلی داریم و در آن امکان مذهبی تفریحی پیش بینی شده که اگر کسانی بخواهند برای ساخت چنین اماکنی درخواست بدهند، به آنها زمین داده می شود. نمونه‌ای از آن در مسکن مهر اجرا شده است.

مهندس چیرانی افزود: شرح خدمات در این پارک سیال است و پیشنهاداتی که از سوی سرمایه‌گذاران مطرح می‌شود در صورتی که در جهت اهداف شهرخلاق باشد، حتما مورد بررسی قرار می گیرد.

فرانک پیشگر نسبت به طرح این لایحه به صورت دوفویت انتقاد کرد و همچنین موسوی روزان که موافق کلیات لایحه بود با مطرح شدن آن به صورت دوفوریت مخالفت خود را ابراز کرد.

در ادامه اعضای شورا نسبت به نحوه اداره جلسه توسط ریاست شورا وهمچنین رای گیری مجدد در رابطه با ساخت مسجد تالش زبانان اعتراض کرند و امیرحسین علوی گفت: آقای کاظمی این نحوه رای گیری اصلاً درست نیست و شما دارید تخلف می کنید.

فرانک پیشگر همچنین گفت: رای اعضای شورا به دوفوریت مشکل دارد، شما به دو فوریت احداث کتابخانه عمومی در مسکن مهر رای ندادید.

موسوی روزان به دلیل اینکه دست خود را بلند کرد و بعد پایین آورد، مورد انتقاد موافقان این طرح قرار گرفت درحالی که روزان توضیح داد: من موافق کلیات طرح بوده ام.

فرانک پیشگر هم گفت: من هم با کلیات طرح موافق هستم ولی شما به دوفوریت ساخت مسجد رای می دهید چرا به  دو فوریت ساخت کتابخانه عمومی رای نمی‌دهید.

روزان در پاسخ گفت: من به ساخت مسجد برای تالش زبانان رای مثبت دادم ولی نمی‌دانستم که همان موضوع دوباره مطرح شده است. یک لحظه پرسیدم که همان موضوع است یا خیر.

مسعود کاظمی در میان همهمه و اعتراض اعضای شورا گفت: رای ساخت مسجد برای تالش زبانان را دوباره به رای گذاشت که به دلیل مغایرت با قانون، مورد مخالفت و اعتراض اعضای شورا قرار گرفت.رئیس شورا از موافقان خواست برای موافقت خود با این لایحه قیام کنند و تنها شش نفر از اعضای شورا رجبی، صابر، رفیعی، خطیبانی، مسعود کاظمی و فرانک پیشگر برخاستند و درنهایت این لایحه  مورد تصویب قرار نگرفت واز دستور کارخارج شد.

محمود خطیبانیبا فحاشی و بیان الفاظی که مناسب صحن شورا نبود، نسبت به عملکرد  برخی مدیران شهرداری اعتراض کرد و گفت: آنها نسبت به زیر دستان با بی احترامی صحبت می‌کنند و درشهرداری هر روز تهاتر انجام می شود. چه چیزی از جان شهرداری می‌خواهید مگر چیزی از شهرداریباقی مانده است؟ ۹ ماه است حقوق کارگران داده نشده است، «روز رشت» بخورد توی سرتان.

حاجی پور نسبت به صحبت‌های خطیبانی اعتراض کردو در ادامه فضای جلسه ملتهب شد و امکان ادامه جلسه در این فضا امکان‌پذیر نبود.

یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا photo_2016-12-25_06-16-04 photo_2016-12-25_06-16-25 photo_2016-12-25_06-16-22 photo_2016-12-25_06-16-18 photo_2016-12-25_06-16-07 photo_2016-12-25_06-16-28 یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا photo_2016-12-25_06-17-31 photo_2016-12-25_06-18-19 یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا یکصد و شصت و نهمین جلسه شورا photo_2016-12-25_06-15-33 photo_2016-12-25_06-15-29

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz