مراقب قند خون خود باشید

رشت رویایی- گاهی اوقات شیوه تغذیه و استفاده نامناسب از یک ماده غذایی می‌تواند ما را با مشکلاتی مواجه کند و سلامتی ما را به خطر بیندازد یکی از شایعترین این موارد کاهش قند خون است که در افراد مبتلا به بیماری دیابت می‌‌تواند عوارض ناخوشایندی داشته باشد.

IMG_20161127_113417

هیپوگلیسمی یا افت قند خون یک وضعیت پزشکی است که به دلیل افت غیرطبیعی قند خون یا همان گلوکز در بدن ایجاد می‌شود‌. این حالت می‌تواند عامل ایجادکننده یاتدیدکننده سردردهای میگرنی باشد.

علی اصغر اخوت در این باره می‌گوید: مغز برای عملکرد مناسب به طور دائم نیازمند انرژی است که آن را از ظهر گلوکز به دست می‌آورد از ظهر اینرو م، افزودن این افت قند خون نخستین ارگانی که م، بدن درگیر می‌شود مغز خواهد بود
او در مورد ویژگی‌های سردردهای ناشی از ظهر افت گلوکز عنوان می‌کند: این دسته از سردردها معمولا شدید و همراه با تهوع است. البته برخی از نشانههای اولیه این بیماری بسیار شبیه به نشانه‌های پیشقراول میگرن است که از میان شایعترین آنها میتوان به خمیازه کشیدن، تمایل به خوردن شیرینی، رنگ پریدگی، تعریق و تغییر خلق اشاره کرد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر اینکه سردردهای میگرنی که در دوره افت قند خون رخ میدهد همیشه به علت کاهش گلوکز نیست خاطرنشان میکند : گاهی در دوره افت قند خون هورمونهای استرس مانند آدرنالین ترشح شده و منجر به سردرد میشود . این نوع سردردها با دهیدراسیون یا همان کم شدن آب بدن ، کم خوابی، تغییر در میزان خوردن کافئین نیز رخ میدهند، برای مثال فردی که به طور معمول چای یا قهوه بیشتری مصرف میکند با کاهش میزان مصرف این قبیل نوشیدنیها دچار سردرد خواهد شد .
به گفته دکتر اخوت، یکی از علتهای سردرد در افراد دیابتی افت قند خون است . این اتفاق که معمولا به علت مصرف انسولین فرد دیابتی را درگیر خود میکند معمولا در شبها رخ میدهد . یکی از درمانهای سردرد ناشی از افت قند خون در دیابتیها مصرف وعده غذایی پر پروتئین است به عبارت دیگر بهتر است در وعدههای غذایی این بیماران میزان پروتئین بیشتر و میزان قند بسیار کمتری گنجانده شود . از سوی دیگر اضافه کردن تعداد دفعات غذا خوردن همراه کاهش حجم این وعدهها میتواند بسیار مفید باشد.
عضو انجمن سردرد با تأکید بر اهمیت پیشگیری از افت قندخون در مبتلایان به سردردهای میگرنی اظهار میکند : کنترل دقیق قند خون و پیشگیری از افت قند خون در این دسته از بیماران از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که یکی از شایعترین علل شروع سردردهای میگرنی در این افراد ، افت قندخون ناشی از مصرف نکردن میان وعدههای غذایی در طول روز است . در حقیقت مصرف نکردن میان وعده در طول روز و ایجاد فاصله زمانی زیاد بین وعدههای غذایی میتواند به افت قندخون و به دنبال آن تشدید سردردهای میگرنی منجر شود.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خاتمه توصیه میکند : بهتر است این دسته از بیماران طی روز هر یک ساعت و نیم یا هر دو ساعت یکبار ، از یک میانوعده مناسب استفاده کنند تا با افت قندخون مواجه نشوند در غیر این صورت سردرد آنها را درگیر خواهد کرد.
منبع: روزنامه ایران

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz