رشت رویایی – وزیر بهداشت: بیش از ۱۰ میلیون نفر در کشور سیگار می‌کشند. وزیر بهداشت کشور در جلسه‌ی هم‌اندیشی کنترل و مقابله با استعمال دخانیات، ضمن مطرح کردن آمار بالای افراد سیگاری در کشور گفت:

بخش عمده‌ای از اعتبارات حوزه سلامت صرف درمان بیمارانی می‌شود که با سیگار زندگی کرده‌اند. وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه با توجه به آمار فزاینده مصرف دخانیات در کشور، باید اقدامات جدی‌تری برای کنترل دخانیات کرد، گفت: عزم جدی برای تغییر رویکردهای گذشته به منظور مبارزه با استعمال دخانیات ضروری است.

سالانه حداقل ۵۰ میلیارد نخ سیگار مصرف می‌شود و دخانیات سالانه بیش از ۶ میلیون نفر را در جهان می‌کشد همچنین مصرف سیگار منجر به سالانه ۵۰ هزار مرگ می‌شود که قابل پیش بینی و پیشگیری است.

وی با بیان اینکه مصرف دخانیات اعم از سیگار و قلیان رو به افزایش است، افزود: حدود ۱۰ ونیم میلیون نفر در کشور سیگار می‌کشند که متأسفانه مصرف آن در زنان هم رو به افزایش است.

استعمال دخانیات از نظر عوارض عامل ۹۰ درصد مشکلات ریوی، ۸۰ درصد برونشیت مزمن، و ۲۵ درصد سایر بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات است.

۵۰ درصد از علت مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و سکته مغزی، مصرف دخانیات است که متأسفانه در این افراد دو تا چهار برابر است. ابتلا به سرطان ریه در سیگاری‌ها ۲۳ برابر در مردان و ۱۳ برابر در زنان بیشتر است و نوزادانی که از مادران سیگاری متولد می‌شوند حدود ۳۰۰ گرم کم وزن‌تر هستند.

کاهش استعمال دخانیات نیاز به همکاری‌های فرابخشی در حوزه‌های آموزش و پرورش، آموزش عالی، ورزش و سایر حوزه‌های مرتبط دیگر دارد.

او در پایان با بیان اینکه متأسفانه در حوزه پیشگیری در استعمال دخانیات رسانه‌ها خیلی اثربخش نبوده‌اند و در برخی موارد اثرات تخریبی نیز داشته‌اند، اظهار امیدواری کرد که در برنامه ششم و تصویب لایحه بودجه بعد از چند سال تلاش و حداقل ۲ و نیم سال تلاش در دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به این موضوع مهم صورت گیرد تا بتوانیم در حوزه کنترل دخانیات موفق عمل کنیم.