رشت رویایی – شما باید محصولات با طیف گسترده محافظت در برابر اشعه‌های UVA و UVB را انتخاب کنید. اشعه UVB علت اصلی آفتاب‌سوختگی بوده و اشعه UVA با پیر شدن و چین و چروک زودرس پوست ارتباط دارد.

کرم‌ ضد آفتاب

برای مدت‌ها برچسب‌های کرم‌های ضد آفتاب حاوی عبارات گمراه‌کننده مانند ضد آب و … بود در حالی که هیچ‌کدام از این خواص را نداشت.

۱- از کرم‌های ضد آفتاب قدیمی خلاص شوید، اگرچه میزان ماندگاری کرم‌های ضد آفتاب بر حسب تاریخ انقضای آنها و حداقل ۳ سال است، اما اگر این کرم‌ها در شرایطی مانند گرما نگه داشته شده باشند و یا مدت زیادی بعد از باز شدن، بلااستفاده مانده باشند، بهتر است دور انداخته شوند و کرم‌های جدیدتر جای آنها را بگیرند.

۲- عبارت اس پی اف، یا فاکتور محافظت در برابر آفتاب درج شده روی کرم‌های ضد آفتاب، به شما می‌گوید که میزان این محافظت چقدر است.

۳- شما قطعاً نیازی به خرید یک محصولا با اس پی اف بالای ۵۰ برای فرزندانتان ندارید و بهتر است از روش‌های محافظتی دیگر به غیر از کرم‌های ضد آفتاب نظیر استفاده از کلاه‌های لبه دار و یا لباس‌های پوشیده هنگام اوج ساعات آفتاب برای کودکان استفاده کنید.

۴- سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از کرم‌های ضد آفتابی که عبارت ضد آب روی آنها درج شده را ممنوع اعلام کرده و عبارت مقاوم در برابر آب را جایگزین نموده است. علاوه بر این، برچسب‌های کرم‌های ضد آفتاب باید حاوی این توضیح باشند که چه مدت در مواجهه با عرق کردن یا هنگام استفاده از استخر، از پوست محافظت می‌کنند. اغلب توصیه‌ها بر این است که در صورت تعریق، این کرم‌ها هر ۴۰ تا ۸۰ دقیقه تجدید شوند.

۵- شما باید محصولات با طیف گسترده محافظت در برابر اشعه‌هایUVAو UVB را انتخاب کنید. اشعه UVB علت اصلی آفتاب سوختگی بوده و اشعه UVA با پیر شدن و چین و چروک زودرس پوست ارتباط دارد.

۶- حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از اینکه در معرض آفتاب قرار بگیرید، باید کرم ضدآفتاب را روی پوست بمالید، زیرا در این فاصله زمانی، کرم جذب پوست شده و می‌تواند سلول‌های پوست را از آثار زیانبار نور خورشید محافظت کند.

۷- اگر کرم ضدآفتاب را به پوستتان بمالید و روانه کار روزانه شوید، باید هر ۳ تا ۴ ساعت یک بار آن را تجدید کنید.

۸- باید در هر سانتیمتر مربع پوست، ۲ میلی گرم کرم ضدآفتاب مالیده شود تا اثر خود را در حفاظت از پوست، به بهترین شکل ممکن نشان دهد. مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر افراد نصف این مقدار و یا حتی کمتر از آن را استفاده می‌کنند.

۹- اگر به داروخانه می‌روید تا کرم ضدآفتاب بخرید، اس پی اف ۳۰ را انتخاب کنید. کرم ضدآفتاب با این میزان اس پی اف، بهترین کرم ضدآفتاب برای استفاده روزانه افراد عادی است.

۱۰- خیلی‌ها کرم ضدآفتاب را برای کودکان استفاده نمی‌کنند، ولی مطالعات نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد عوارض نور آفتاب که در بزرگ‌سالی سبب ابتلای افراد به سرطان پوست شده، پیش از ۱۸ تا ۲۰ سالگی به پوست تابیده شده است. بنابراین اگر کودکان را به استخر یا اسکی می‌برید، به پوستش کرم ضدآفتاب بمالید.

۱۱- شک نکنید که لباس‌ها و پوشش‌های فیزیکی خیلی بهتر از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند تا کرم ضدآفتاب، چون اجازه نمی‌دهند نور خورشید به پوست بتابد. بنابراین کلاه لبه دار مناسب، لباس مناسب و یا سایبان در کنار دریا و استخر بهترین حفاظت را در برابر نور خورشید دارند.

۱۲- نوآوری اسپری در کرم‌های ضدآفتاب باعث سهولت استفاده از ضد آفتاب‌ها شده است اما اگر اسپری‌های ضدآفتاب به درستی اعمال شوند، بسیار مؤثر خواهند بود. اما اگر از فاصله دوری از آن استفاده کنید، تنها غباری از آن بر روی بدن می‌نشیند و دیگر اثر بخش هم نخواهد بود. متخصصان استفاده از این‌گونه ضدآفتاب ها را توصیه نمی‌کنند زیرا آنها معتقدند که ذرات اسپری ممکن است از راه استنشاق وارد دستگاه تنفسی انسان شده و خطرهایی را به همراه داشته باشد. اگر پوست خشکی دارید، بهترین نوع ضدآفتاب ها برای شما کرم‌های آن است.

آکا ایران