۱۰ مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

رشت رویایی- در میان کاربران، مرورگر Google Chrome از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است و روز به روز هم به محبوبیت آن افزوده می‌شود. در این بین ممکن است به هنگام استفاده از آن، مشکلاتی ایجاد شود که موجب مختل شدن مرورگر خواهد شد. در این مقاله قصد داریم تا به برخی از شایع‌ترین مسائل موجود بپردازیم و روش حل آن‌ها را نیز بیان کنیم.

10 مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

در سال‌های اخیر، گوگل کروم به مرورگری محبوب تبدیل شده و توسط میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که طبق آراء به‌دست آمده، هنوز هم بسیاری از کاربران از اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کنند، پس از انتشار کروم در سال ۲۰۰۸، این مرورگر توانسته تا فاصله‌ی خود را با IE کم کند.

کروم به صورت یک مرورگر مینیمالیستی و بسیار کم‌حجم ایجاد شد، اما با گسترش استفاده از آن مشکلات بیشتر و بیشتر خود را نشان دادند. اگر شما نیز با این مشکلات مواجه شده‌اید، این مقاله می‌تواند در حل آن‌ها به شما کمک کند. در این مقاله سعی می‌کنیم تا به برخی از شایع‌ترین مشکلات اشاره کرده و روش برطرف کردن آن‌ها را نیز عنوان کنیم.

۱- تب‌ها یا پنجره‌های بدون حرکت
به نظر می‌رسد که کامپیوترها هم زندگی خود را دارند! اغلب آن‌ها بدون هیچ دلیل روشنی، هنگام کار کردن متوقف می‌شوند. در مورد کروم نیز اوضاع به همین صورت است، گاهی اوقات یک تب یا حتی کل پنجره متوقف می‌شود.

10 مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

خوشبختانه راه حل آن بسیار ساده است. کلیدهای Shift + Esc را بزنید تا پنجره‌ی Chrome Task Manager باز شود. در این قسمت لیست تمامی تب‌های باز شده وجود دارد. فقط باید تبی را که می‌خواهید آن را ببندید، انتخاب کرده و روی End Process کلیک کنید.

۲- ابزار Clean-Up کروم
اگر مرورگر Chrome با مشکل مواجه شده، اجرا نمی‌شود یا صفحات وب را لود نمی‌کند، احتمالاً یک نرم‌افزار مخرب روی سیستم شما وجود دارد. خلاص شدن از شر آن معمولاً یک فرآیند ساده خواهد بود، اما ممکن است مجبور شوید چند روش را امتحان کنید.

اولین روش استفاده از ابزار Chrome Clean-Up است. متاسفانه، این روش تنها برای کاربران ویندوز قابل استفاده خواهد بود. اگر از مک استفاده می‌کنید، Google به شما استفاده از نرم‌افزار محبوب MalwareBytes را پیشنهاد می‌کند. این ابزار سیستم شما را اسکن کرده و نرم‌افزارهایی را که ممکن است کروم را با مشکل مواجه کنند، حذف می‌کند.

10 مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

نکته: این ابزار نمی‌تواند جایگزینی برای آنتی‌ویروس باشد و توانایی شناسایی همه‌ی بدافزارها را ندارد.

۳- ریست کردن تنظیمات مرورگر
اگر استفاده از ابزار clean-up و حتی آنتی‌ویروس سیستم هم نتوانست در رفع این مشکل به شما کمک کند، باید تنظیمات مربوط به مرورگر خود را ریست کنید.

برای انجام این کار، روی Chrome menu (آیکن همبرگر) کلیک کرده، Settings و سپس Show advanced settings را انتخاب کنید. قسمت مربوط به Reset Settings را پیمایش کرده، Reset Settings و سپس Reset را انتخاب کنید.

10 مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

Protected System File -۴ ها را نصب کنید
آخرین کاری که می‌توانید انجام دهید تا ویندوز مشکلات را پیدا کند، استفاده از system file ها، است. ابزارهای موجود در سیستم عامل به صورت خودکار مشکلات را برطرف می‌کند.

این ویژگی‌ها را می‌توانید از طریق Command Prompt، فعال کنید. روی منوی استارت راست کلیک کرده و Command Prompt را به عنوان Admin سیستم، انتخاب کرده و سپس عبارت SFC.EXE /SCANNOW را تایپ کنید. اسکن کامپیوتر، چند لحظه بیشتر طول نمی‌کشد، با این حال ویندوز علاوه بر اعلام اتمام کار، نتایج را نیز در اختیار شما قرار خواهد داد.

10 مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

۵- حذف کردن User Profile
احتمالاً تاکنون با پیام “Your profile could not be opened correctly” مواجه شده‌اید. همان گونه که از متن پیام مشخص است، برخی از ویژگی‌ها ممکن است غیرفعال شوند. این مورد می‌تواند شامل بوک مارک‌های مربوط به تنظیمات مرورگر نیز باشد.

10 مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

این بار نیز روند کار بسیار ساده است. ابتدا، می‌توانید پروفایل خود را حذف کنید. به منظور انجام این کار، مسیر Menu > Settings > Sign In را طی کرده و روی Disconnect Your Google Account کلیک کنید. با این کار یک پیام هشدار مشاهده خواهید کرد. اطمینان یابید که گزینه‌ی “Also clear your history, bookmarks, settings, and other Chrome data stored on this device” را تیک زده باشید. سپس کلید Disconnect را بزنید.

10 مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

اکنون کروم را ببندید و دوباره آن را اجرا کرده، sign in شوید. اگر Chrome Sync فعال باشد، همه‌ی اطلاعات شما مجدداً لود می‌شود.

۶- فایل Web Data را پاک کنید
اگر بعد از اضافه کردن پروفایل خود، هنوز مشکل حل نشده بود، باید حذف فایل Web Data کروم را امتحان کنید.

نکته: این کار را نکنید مگر این‌که کاملاً مشخص شود که این کار ضرورت دارد و بدانید که چه کاری می‌خواهید انجام دهید.

اگر از کاربران ویندوز هستید، مرورگر را اجر کرده و مسیر C:\Users\[Username]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\ را طی کنید ([Username] را با نام کاربری خود جایگزین کنید). لیست را تا آخر پیمایش کرده و فایل “Web Data” را حذف کنید.

10 مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

اگر از مک استفاده می‌کنید؛ ترمینال را اجرا کرده و عبارت cd /Users/[user]/Library/Application Support/Google/Chrome/Default را تایپ کنید (مجدداً، [user] را با مشخصات خود، جایگزین کنید). سپس عبارت rm -rf History*; rm -rf Web\ Data; را تایپ کنید. در هر دو سیستم عامل باید کامپیوتر خود را restart کرده و کروم را مجدداً اجرا کنید و بررسی کنید که آیا مشکل شما حل شده یا خیر.

۷- افزونه‌های بلااستفاده را حذف کنید
همان‌گونه که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم، شهرت مرورگر گوگل کروم به خاطر حجم کم و سرعت زیاد آن است. اگر می‌خواهید از یک مرورگر ساده و بدون افزونه، استفاده کنید، کروم باز هم پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود. با این حال افزونه‌ها و بوک مارک‌ها در کروم بسیار کاربردی هستند و اکثر کاربران از آن‌ها استفاده می‌کنند.

طبعاً، گوگل هیچ گونه کنترلی روی افزونه‌های داخلی third-party، ندارد. اگر می‌بینید که سرعت اجرای Chrome کم شده، مقصر، همین افزونه‌های داخلی کروم هستند.

هر کدام از آن‌ها را که مرتباً استفاده نمی‌کنید، حذف کنید زیرا آن‌ها موجب اتلاف حافظه می‌شوند. اگر مشکل باز هم وجود داشت، همه‌ی امکانات را غیرفعال کرده و یکی یکی آن‌ها را مجدداً فعال کنید.

10 مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

مسیر Menu > More Tools > Extensions را طی کنید. چک باکس مربوط به غیر فعال کردن آن‌ها را انتخاب کرده یا با انتخاب آیکن سطل زباله، آن‌ها را یکی‌یکی حذف کنید.

۸- Flag های کروم را ویرایش کنید
اگر کماکان سرعت مرورگرتان کم است، یک شانس دیگر نیز وجود دارد و آن ویرایش “Flag”‌ ها است. این‌ها تنظیمات آزمایشی ارائه شده توسط گوگل هستند، بنابراین با احتیاط عمل کنید.

10 مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

قبل از این‌که آن‌ها را ویرایش کنید، باید در مورد نحوه‌ی انجام کار، مطالعه کنید تا بفهمید کدام یک را باید ویرایش کنید.

۹- ویژگی Flash را غیرفعال کنید
شرکت Adobe تلاش بسیاری انجام می‌دهد تا دیگر از Flash Player استفاده نشود اما این تلاش‌ها تاکنون بی‌نتیجه بوده است، زیرا بسیاری از وب سایت‌ها هنوز هم از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

اگر پیامی دریافت کردید که عنوان می‌کند، Flash خراب شده است، شاید مجبور باشید تا آن را دائما غیر فعال کنید. جدا از مزایای امنیتی آشکار، این کار شما را از دریافت هرگونه pop-up مزاحم نیز، رها می‌سازد.

10 مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

به منظور خاموش کردن این ویژگی، عبارت chrome://plugins/ را در Omnibox کروم تایپ کنید. تنظیمات مربوط به Adobe Flash Player را پیدا کرده و آن‌ها را Disable کنید.

۱۰- و اگر همه‌ی روش‌ها با شکست مواجه شد…
اگر همه‌ی روش‌های بالا با شکست مواجه شد و از امتحان همه‌ی گزینه‌ها نیز خسته شده‌اید، راه حل نهایی، حذف و نصب مجدد کروم است.

این اقدام می‌تواند مسائل مربوط به Flash، اتصال، search engineها، pop-upهای آزاردهنده، به‌روزرسانی‌های متوقف شده و بسیاری از مشکلات را برطرف کند.

10 مشکل آزاردهنده کروم به همراه راه حل

زومیت

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz