‫۷ درسی که از کودک سندروم داون می‌آموزیم

رشت رویایی- کودکانی که دچار سندروم داون هستند اصلاً احتیاجی ندارند که یک نفر کارهایشان را سریع‌تر انجام دهد بلکه نیازمند این هستند تا اطرافیانشان با آنها دوست باشند و آنها را برای وجود خودشان دوست داشته باشند نه از روی ترحم.

کودکانی که دچار سندروم داون هستند بیشتر از احساس تأسف به دوستی احتیاج دارند. ناتوانی این کودکان باعث می‌شود تا ترحم دیگران بیش از حد برانگیخته شود و در عوض قدرت دوست‌یابی آنها کاهش یابد. باور کنید کودکانی که دچار سندروم داون هستند به هیچ عنوان از این مسئله ناراحت نیستند.

اگر شما هم یک کودک سندروم داون دارید، می‌توانید چیزهای زیادی از او یاد بگیرید؛ نکاتی شبیه اینها که والدین کودکان سندروم داون میگویند:

۱- دنیا با کودکان سندروم داون جای زیباتری است
معمولاً کودکان مبتلا به سندروم داون در محیط خارج از خانه به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند و این باعث شادی آنها می‌شود. این کودکان باعث شادی دیگران نیز می‌شوند.

۲- تلاش جواب می‌دهد
کودکان سندروم داون در سنین خاصی دوست دارند کاردستی‌هایی درست کنند. آنها ممکن است بارها یک کاردستی را درست کنند و آن را خراب کنند و شاید همان موقع نتوانند کاردستی‌شان را تمام کنند شاید یک یا دو سال طول بکشد اما بالاخره این تلاش به نتیجه می‌رسد. هر روز که می‌گذرد کودک توانایی‌هایش را با خطاهایی که می‌کند ارتقا می‌بخشد تا بالاخره موفق شود.

۳- او فقط یک کودک است
کودک مبتلا به سندروم داون توانایی‌ها و ناتوانی‌های مخصوص به خود را دارد. این خصوصیات نه تنها با یک کودک سالم بلکه کودک دیگری که مبتلا به سندروم داون است متفاوت است. گاهی اوقات کودک به کتاب خواندن علاقه دارد و اصلاً دوست ندارد تلویزیون تماشا کند. بعضی وقت‌ها مسابقات ژیمناستیک را با هیجان نگاه می‌کند اما دوست ندارد ورزش کند. حتی ممکن است وقتی برادرش وارد حریم خصوصی‌اش می‌شود اعتراض کند. به یاد داشته باشید که او فقط یک کودک است با نیازهای کودکانه.

۴- شما یک مادر هستید
به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک مادر هرگز نباید بین فرزند خود که سندروم داون دارد و فرزند دیگرتان که سالم است تفاوتی قائل شوید. وقتی کودک شما کار بدی انجام می‌دهد باید با او برخورد درستی شود یعنی همان برخوردی که با یک کودک سالم می‌شود. گاهی اوقات ممکن است از کوره دربروید و در برابر رفتار او عصبانی شوید. اصلاً ناراحت نباشید شما یک انسان هستید و او هم یک انسان است. هر کسی آستانه تحمل دارد و بهتر است در بیشتر مواقع درست و منطقی برخورد کنید.

۵- بهتر است بیش از اینکه گریه کنید بخندید
به جای اینکه مدام به حال فرزند خود تأسف بخورید برای کارهایی که او موفق به انجام آن می‌شود خوشحال باشید. مثلاً وقتی با دوست خود سلام و احوالپرسی می‌کند یا اینکه به تنهایی چیزی از فروشنده می‌خواهد بهانه خوبی برای احساس شادی کردن است.

۶- ناتوانی زیر ذره بین
کودکان مبتلا به سندروم داون توانایی‌ها و ضعف‌های خود را دارند. همه کارهایی را که یک کودک سالم انجام می‌دهد کودک مبتلا به سندروم داون می‌تواند انجام دهد اما کندتر و در مدت زمان بیشتر. پس مدام ناتوانی‌های او را زیر ذره‌بین نگذارید و به او فرصت دهید تا توانایی‌هایش را نشان دهد.

۷- عشق قوی‌تر از ترس است
شاید خیلی از شما برای آینده فرزند سندروم داون‌تان نگران باشید اما اگر نگاهی از گذشته تا حال به زندگی فرزندتان بیندازید خواهید دید که او چه چالش‌هایی را پشت سر گذاشته و چه توانایی‌های دارد. افکار ناامیدکننده را کنار بگذارید و با عشق شاهد رشد و شکوفایی فرزندتان باشید؛ هیچ‌کس از آینده خبر ندارد. شاید چیزهای زیبایی در انتظار او باشند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz