‫چطور نام خانوادگی را تغییر دهیم؟

رشت رویایی خیلی‌ها هستند که از نام خود ناراضی‌اند و به دنبال نامی دلخواه خود هستند که این کار راه و رسم خود را دارد. 

بهمن مشایخی مدیر کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور سازمان ثبت‌احوال کشور اظهار داشت: از جمله شرایط تغییر نام خانوادگی دارا بودن واژه‌های نامناسب و خارجی، بیش از ۲ کلمه و یا مغایر با فرهنگ و ارزش‌های اسلامی و همچنین القاب و عناوین یا نام خانوادگی که ترکیبی از یک واژه و نام محل یا منصوب به مکان، است.

وی در ادامه گفت: هرگاه فردی نام خانوادگی خود را تغییر دهد، به منظور ایجاد وحدت این تغییر برای دیگر اعضای خانواده از جمله پدر، جد پدری، برادر، خواهر، فرزند و عمو نیز قابل تسری است.

مشایخی تصریح کرد: نام خانوادگی توسط هر شخص در صورتی که دارای ویژگی نام خانوادگی و بلامعارض باشد انتخاب شده و چنانچه بلامعارض نبوده، باید با اخذ اجازه نامه رسمی از دارنده حق تقدم نام خانوادگی در محل صدور شناسنامه خود اقدام  و در صورت فوت این دارنده حق تقدم با اخذ اجازه‌نامه رسمی از تمامی وراث می‌تواند اقدام به تغییر نام خانوادگی کند.

وی افزود: در صورت عدم دریافت اجازه‌نامه، فرد می‌تواند با انتخاب یک واژه به همراه پسوندهای مناسب و مجاز برای نام خانوادگی به ترتیب اولویت از انتخاب ۱ تا ۱۰ از میان پسوندهای مجازی که در اختیار متقاضی قرار گرفته که پس از بررسی کارشناسی و به ترتیب اولویت‌ها در صورت بلامعارض بودن، اقدام به تغییر نام خانوادگی خود کند.    

مدیر کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور تاکید کرد: ایرانیان خارج از کشور می‌توانند برای انجام این فرآیند به نزدیک‌ترین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود مراجعه و اقدام به درخواست تغییر نام خانوادگی خود کنند تا برابر مقررات انجام شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz