۹ هواپیمای فوق محرمانه آمریکا

۱- SR-71 Blackbird

۸ هواپیمای فوق محرمانه آمریکا

فرودگاه گروم لیک در پایگاه نیروی هوایی ادواردز نوادا که بیشتر با عنوان محدوده ۵۱ شناخته می‌شود، از زمان راه‌اندازی‌اش در سال ۱۹۵۵ میلادی تا به امروز، توسعه برخی از عجیب‌ترین و پیشرفته‌ترین هواپیماهای دنیا را شاهد بوده است.

برنامه‌های فوق محرمانه‌ای که در محدوده ۵۱ دنبال می‌گردید، پروژه‌های سیاه خوانده می‌شدند و در نهایت به ساخت مواردی چون SR-71 Blackbird ختم شدند که همچنان عنوان سریع‌ترین هواپیمای ساخته شده در دنیا با قابلیت پرواز در بالاترین ارتفاع را به خود اختصاص داده است.۱۱۷ Nighthawk یکی دیگر از این پروژه‌هاست که عنوان نخستین هواپیمای پنهان کار دنیا را به خود اختصاص داده و RQ-170 هم یک هواپیمای بدون سرنشین مرموز است که به ندرت در آسمان رویت شده و از آن برای مراقبت هوایی استفاده می‌گردد.

۲- U-2 Dragon Lady

۸ هواپیمای فوق محرمانه آمریکا

این هواپیما را می‌توان پیرترین عضو ناوگان مراقبتی نیروی هوایی آمریکا دانست. دراگون لیدی در کنار بسیاری از قابلیت‌های هوایی منحصر به فرد خود یکی از معدود پرنده‌هایی است که نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا برای بیش از ۵۰ سال آن را در ناوگان خود مورد استفاده قرار داد.

این هواپیمای جاسوسی تک‌نفره و تک موتوره قادر است در ارتفاع ۷۰ هزار پایی به پرواز درآید و تحت هرگونه شرایط آب و هوایی به تجسس در فعالیت‌های دشمن بپردازد. اما بهره‌مندی از این قابلیت هم چندان ساده نیست؛ برای آنکه دراگون لیدی بتواند به ارتفاع ۷۰ هزار پایی صعود کند لازم است که با سرعت ۱۹ کیلومتر بر ساعت در وضعیت واماندگی قرار بگیرد.

چنانچه سرعت هواپیما ذره‌ای از این میزان کمتر شود، ارتفاع خود را از دست می‌دهد و درنتیجه شانس شناسایی آن توسط دشمن زیاد می‌گردد. اگر هم سرعت از این میزان فراتر رود به خاطر فشار اضافه‌ای که به ساختار مکانیکی آن وارد می‌شود ممکن است که دچار لرزش‌های شدید شود. نکته دیگری که باید به آن اشاره گردد این است که چون فشار هوای داخل کابین این هواپیماها تنها اندکی زیاد شده لازم است که خلبان پیش از تیک آف به مدت یک ساعت در اکسیژن خالص تنفس نماید و از این طریق کلیه اثرات نیتروژن را از بدن خود پاک نماید. در غیر اینصورت احتمال ابتلا به بیماری‌های ناشی از کم فشاری هوا در این افراد زیاد خواهد شد.

۳- A-12 Oxcart

۸ هواپیمای فوق محرمانه آمریکا

A-12 نمونه دیگری از هواپیماهای جاسوسی آمریکاست که قابلیت پرواز در ارتفاعات بالا را دارد و توسط کلارنس جانسون و تیم Lockheed Skunkworks اش ساخته شده است. همچون مدل قبلی این هواپیما نیز به گونه‌ای طراحی شده که توانایی حرکت در ارتفاعات بالا با سرعت زیاد را داشته باشد تا از تیررس سیستم‌های سپر موشکی شوروی در امان بماند.

جالب است بدانید که A-12 هیچگاه در خدمت نیروی هوایی آمریکا نبوده و در مقابل برای سازمان جاسوسی مرکزی آمریکا (CIA) مأموریت هایی را در اتحادیه جماهیر شوروی و کوبا انجام می‌داده است. اما برخلاف U-2، این هواپیما تنها برای مدت ۵ سال (از ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۸) مورد استفاده قرار گرفت و در پایان نیز جایش را به یک مدل قدرتمندتر و بزرگ‌تر به نام SR-71 Blackbird داد با این همه، CIA تا اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی این پروژه را همچنان در وضعیت محرمانه نگه داشت.

کولونل کالینز نخستین خلبانی است که یک فروند هواپیمای A-12 را در جریان سانحه‌ای در نزدیکی Wendover یوتا در می سال ۱۹۶۳ از دست داد.

۴- SR-71 Blackbird

۸ هواپیمای فوق محرمانه آمریکا

پرنده سیاه را می‌توان بهترین هواپیمای تولید شده توسط ایالات متحده آمریکا دانست. این هواپیما قادر است در ارتفاعات بالاتر از ۷۰ هزار پایی به پرواز درآید و سرعت خود را به سه ماخ برساند. جالب است بدانید که این پرنده از موشک‌های سطح به هوا دوری نمی‌گزیند و در مقابل سعی می‌کند با بالابردن سرعت خود از آنها پیشی بگیرد. پرنده سیاه در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی بازنشسته شد با این حال از نظر ارتفاع پرواز یا بیشترین سرعت همچنان رکورد دار ناوگان هوایی این کشور است.

۵- D-21

۸ هواپیمای فوق محرمانه آمریکا

یکی از معدود هواپیماهای ساخته شده روی زمین است که می‌تواند سریعتر از SR-71 حرکت کند. نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا این هواپیما را برای انجام مأموریت های جاسوسی در قلب محدوده هوایی دشمن طراحی کرد. این دِرون شناسایی که از هوا شروع به حرکت می‌کند، می‌تواند در ارتفاعات بیشتر از ۹۰ هزار پایی سرعت خود را به ۳.۵ ماخ برساند (۴۳۲۱ کیلومتر بر ساعت). نکته‌ای که باید به آن اشاره گردد این است که D-12 تنها یک بار قابل استفاده است. این هواپیماهای بدون سرنشین به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سیستم دوربین خود را در مقطع انتهایی مأموریت به بیرون پرتاب می‌کنند و به صورت خودکار نابود می‌شوند. متاسفانه پروژه استفاده از این درون تنها برای مدت دو سال (از ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۱) طول کشید.

۶- F-117 Nighthawk

۸ هواپیمای فوق محرمانه آمریکا

اگر قرار باشد یکی از هواپیماهای مورد استفاده در محدوده ۵۱ را به خاطر مارایی بودن تکنولوژی به کار رفته در توسعه‌اش انتخاب نماییم، انتخاب قطعاً F-117 Nighthawk خواهد بود که عنوان نخستین جت جنگی پنهان کار دنیا را در اختیار دارد.

این هواپیما شکلی ارگونومیک دارد و رنگ بدنه‌اش هم به گونه‌ای انتخاب شده که سیگنال‌های راداری را به خود جذب نماید و به همین خاطر سطح مقطع راداری آن برابر با ۰.۰۰۱ متر مربع است و در نتیجه امکان تشخیص آن توسط این سیستم‌ها در کمترین میزان ممکن است.

۷-Tac IT Blue

۸ هواپیمای فوق محرمانه آمریکا

این هواپیما که با نام مستعار «نهنگ» شناخته می‌شود هیچگاه در میادین جنگ رویت نشد و اساساً هم برای چنین منظوری ساخته نشده است. در مقابل نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا این پرنده آهنی با شکل عجیب و غریبش را به عنوان پلتفرمی برای نمایش تکنولوژی پنهان کاری خود طراحی کرد و همزمان تلاش داشت ثابت نماید می‌شود از این تکنولوژی برای پایش مستمر خطوط مقدم یک میدان مبارزه بدون شناسایی شدن بهره جست.

۸- RQ-170 Sentinel

۸ هواپیمای فوق محرمانه آمریکا

ما تقریباً هیچ جزئیاتی در مورد هواپیمای RQ-170 که به دست لاکهید مارتین طراحی شده نمی‌دانیم. این پلتفرم مراقبتی هوایی، توسط نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا و CIA مورد استفاده قرار می‌گرفت و از آن برای انجام مأموریت های مراقبتی بر فراز پاکستان استفاده شده است. برخی خبرگزاری‌ها حتی گفته‌اند که برای شناسایی موقعیت اسامه بن لادن نیز از این پرنده آهنی استفاده شده است. اگر خاطرتان باشد این همان هواپیمای جاسوسی پیشرفته ایست که چندی پیش از آسمان کشورمان پایین آورده شد و اساساً هم پروژه مربوط به آن به این خاطر لغو و از حالت محرمانه خارج گردید که مقامات آمریکایی مجبور شدند در رسانه‌ها خبر سقوط آن را تأیید نمایند.

۹- B-2 Spirit

۸ هواپیمای فوق محرمانه آمریکا

این هواپیما در اصل نوعی بمب‌افکن دوربرد تاکتیکی و پنهان کار است که می‌تواند محموله هسته‌ای خود را بدون اطلاع دشمن در هر نقطه‌ای از این کره خاکی بریزد البته تا زمانی که توده قارچی شکل ناشی از انفجار توسط آنها رویت گردد. برد عملیاتی این بمب‌افکن بیش از ۹۶۰۰ کیلومتر است در صورت سوخت گیری هوایی برابر با ۱۶۰۰۰ کیلومتر و می‌تواند بدون حتی یکبار فرود، طول اقیانوس آرام را دوبار بپیماید.

نکته دیگری که باید به آن اشاره گردد این است که بسیاری از تکنولوژی‌های رادارگریز این هواپیما با F-117 Nighthawk مشترک است و تنها تفاوت آنها شاید شکل ظاهری بالشان باشد. هرچند احتمالاً هیچگاه یکی از این بمب‌افکن‌ها را در آسمان نخواهید دید اما ایالات متحده آمریکا در نظر دارد که پروژه ۲.۱ میلیارد دلاری B-2 را دست کم تا سال ۲۰۵۸ ادامه دهد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz