[su_frame align=”left”]افتتاحیه بازارچه الگویی حمایتی میوه و تره‌بار عینک رشت - - اردیبهشت 95 - عیسی مهدوی[/su_frame]

رشت رویایی- فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه استیضاح فرصت خدمت‌رسانی و توسعه را می‌سوزاند، تاکید کرد: باید در انتخاب مدیران دقت و حساسیت لازم وجود داشته باشد اما وقتی انتخاب صورت گرفت باید به شخص مدیر زمان کافی داد تا برنامه‌های خود را اجرایی کند.

به گزارش رشت رویایی، فرماندار شهرستان رشت درباره موضوع استیضاح شهردار لشت‌نشاء با اشاره به اینکه نمی‌شود شوراها را محدود کرد، گفت: استیضاح ظرفیتی است که قانون برای شوراها مشخص کرده است. اما سفارش موکد ما این است که مدیری را انتخاب کنند که با ثبات همراه باشد و توانایی بالایی جهت عمران و آبادانی شهر داشته باشد. این تغییرات به شهر و ثبات مدیریتی آسیب می‌زند و مشکلات خاص خود را در پی دارد.

سید عیسی مهدوی با بیان اینکه بهتر است استیضاح اتفاق نیفتد، افزود: بهتر است در انتخاب خود دقت کنیم و حساسیت و وسواس خاص در تصمیم‌گیری داشته باشیم. تصمیم عجولانه و انتخاب کردن با دستپاچگی نتیجه‌ای جز شرایط بی‌ثباتی ندارد. اگر انتخاب شوراها دقیق باشد دیگر مجبور نیستند از ابزار استیضاح استفاده کنند.

او در ادامه متذکر شد: شورا باید سعی کند بستر لازم برای تعامل شهردار و شورا گسترش پیدا کند و شرایط کاری به استیضاح منجر نشود. وقتی انتخابی صورت گرفت یعنی در پی آن بین شورا و شهرداری پیمان اخوت بسته شد تا به‌واسطه تعامل با یکدیگر مدیریت شهری حرکت رو به جلو داشته باشد.

مهدوی در ادامه تصریح کرد: یک مدیر در عرض ۷ ماه نمی‌تواند به تمام مسائل و مشکلات شهر سامان ببخشد. مدیر اگر اشکالی دارد ابتدا باید در قالب تذکر به این اشکالات رسیدگی شود. قانون ابزارهای مختلفی را در خصوص بعد نظارتی شورا پیش‌بینی کرده است که استیضاح تنها یکی از این موارد است. برای رفع این اشکالات می‌توان از ابزار تذکر، نشست‌های هم‌اندیشی، با استفاده ظرفیت فرمانداری یا افراد خیر و ریش‌سفیدان استفاده کرد تا به‌واسطه تعامل بتوان از استیضاح اجتناب کرد.

این مسئول ادامه داد: استیضاح ابزار قانونی است اما ابزار خوبی نیست. بدیهی است که برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های مدیریت شهری نیاز به تعامل است و شورا باید بستری فراهم کند تا با تعامل، همدلی و هم‌اندیشی به ثبات برسیم.

مهدوی با بیان اینکه ۷ ماه مدت زمان مناسبی برای ارزیابی عملکرد یک مدیر نیست، افزود: بدون شک یک مدیر در عرض ۷ ماه نمی‌تواند خواسته‌ها و انتظارات اعضای شورا را جامه عمل بپوشاند. زمان می‌برد تا مدیر در ابتدای امر شناخت به‌دست آورد، برنامه ریزی کند وبه مسائل روزمره رسیدگی کند. به خصوص در مورد شهردار لشت‌نشاء که اولین تجربه مدیریتی شهرداری را پشت سر می‌گذارد. شورا از همان ابتدا که در مرحله انتخاب بود باید به این موضوع توجه می‌کرد اما حالا که او را انتخاب کردند باید فرصت دهند تا بتواند شایستگی خود را ثابت کند و برنامه‌هایش را به مرحله اجرا برساند.

فرماندار رشت با بیان اینکه استیضاح تنها به شهرستان رشت محدود نمی‌شود و آفتی است که به جان اکثر شهرها افتاده است، عنوان کرد: این آفت خالی از اشکال نیست و نیازمند یک مدیریت صحیح است تا حداقل ما این مشکل را در شهرستان نداشته باشیم. زیرا اگر این مشکل مدیریت نشود فرصت مناسب برای خدمت‌رسانی و توسعه شهری از بین خواهد رفت.

سید عیسی مهدوی در پایان تصریح کرد: استیضاح‌های زودهنگام نه تنها به عدم ثبات مدیریتی منجر می‌شود بلکه اعتماد عمومی را نه تنها نسبت به شورا بلکه نسبت به مدیریت شهری و انتخاب شهرداران سلب می‌کند. مردم از شورا انتظار دارند که دست به انتخاب درستی بزنند تا ناچار نشوند در عرض ۶ الی ۷ ماه او را برکنار کنند؛ درحالیکه شهر نیاز به مدیر دارد و این تغییرات زودهنگام شهر را از لحاظ روانی و امور اجرایی به هم می‌ریزد.