زردچوبه

رشت رویایی- بیش از ۴۰۰۰ سال است که از زردچوبه برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود. زردچوبه با عفونت و برخی سرطان‌ها مبازره کند، التهاب را کاهش دهد و مشکلات گوارشی را درمان کند.

زردچوبه که گیاه بومی جنوب غرب هند است، از تیره‌ی زنجبیل است. رایج‌ترین کاربرد آن به عنوان ادویه در غذاها، از جمله غذاهای بنگلادشی، هندی، پاکستانی و سس‌های تند است، هم زردچوبه یکی از داروهای گیاهی باستانی دنیا است که هزاران سال است در آسیا استفاده می‌شود.

در ادامه ۶ فایده‌ی زردچوبه، در صورت مصرف مداوم، آمده است:

۱- التهاب را کاهش می‌دهد
این باور وجود دارد که زردچوبه یک ضدالتهاب قوی است. در واقع این ادویه‌ی فراوان حاوی بیش از ۲۴ ترکیب ضدالتهاب است. کورکومین، یکی از فراوان‌ترین ترکیبات موجود در زردچوبه به خاطر خواص ضدالتهابی بی‌نظیرش در پژوهش‌های مختلف توجه پژوهشگران را به خود جلب کرده‌است.

۲- خطر سرطان را کاهش می‌دهد
هرچند پژوهش‌های مربوط به اثر ضدسرطانی زردچوبه در مراحل اولیه است، اما پژوهش‌های آزمایشگاهی و حیوانی مختلف نتایج امیدوارکننده‌ای به‌دست داده‌است. پژوهشگران در انجمن سرطان امریکا اشاره می‌کنند کورکومین، ترکیب غالب زردچوبه، در چند مسیر مولکولی مهم که در پیشرفت، رشد و گسترش سرطان مداخله دارد، اختلال ایجاد می‌کند.

این پژوهشگران در جمع‌بندی‌شان روی خواص ضدسرطانی کورکومین تاکید زیادی کرده‌اند:
فعالیت گزارش‌شده‌ی کورکومین در مبارزه با سرطان خون و سرطان لنفاوی، سرطان‌های دستگاه گوارش، سرطان‌های دستگاه تناسلی و ادراری، سرطان پستان، سرطان تخمدان، کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن، سرطان ریه، ملانوم، سرطان‌های عصب‌شناختی، و سارکوم بازتاب‌دهنده‌ی قابلیت آن در اثر گذاشتن روی هدف‌های مختلف است. از این رو، یک بیماری با قدمت زیاد نیازمند درمانی با قدمت زیاد است.

۳- برای گوارش و تسکین اختلالات مربوط به گوارش مفید است
تا حدودی چون زردچوبه یک ضداالتهاب قوی است، برای بهبود گوارش و تسکین برخی علایم اختلالات گوارشی مؤثر است.

پژوهشی که در دانشگاه مرکز پزشکی مریلند انجام شد، نشان می‌دهد ممکن است زردچوبه برای انواع مختلف بیماری‌ها مفید باشد، از جمله سوءهاضمه و کولیت زخمی. در ادامه برخی از یافته‌های کلیدی این پژوهش آمده‌است:
– کورکومین، ترکیبی در زردچوبه است که محرک تولید صفرا در کیسه صفرا است. گفته می‌شود صفرا برای بهبود گوارش مفید است.
– زردچوبه برای کسانی که مبتلا به کولیت زخمی هستند مانند سپری محافظ در برابر بازگشت بیماری عمل می‌کند. کولیت زخمی یک بیماری دستگاه گوارش است که علائم آن به‌طور متناوب بروز می‌کند. یک استثنای قابل توجه در مورد فواید زردچوبه که در بالا ذکر شد، زخم معده است. پژوهشگران هیچ شواهدی مبنی بر مفید بودن زردچوبه برای تسکین زخم معده نیافته‌اند. در واقع، توصیه شده‌است در صورت وجود این بیماری زردچوبه زیاد مصرف نکنید، چون ممکن است تولید اسید معده را افزایش دهد.

۴- سلامت مغز را بهبود می‌بخشد
یکی از قوی‌ترین فواید زردچوبه برای سلامتی، تأثیر مثبت آن روی ادراک است. بر اساس یافته‌های پژوهشگران، کورکومین با بالا بردن توان یادگیری و پردازش ما در محیط‌های مختلف، به ما کمک می‌کند. از این گذشته، ممکن است کورکومین در برابر بیماری‌های مخرب مغز و اعصاب- از قبیل اختلالات جنون و آلزایمر- ما را یاری کند.

دانشمندان با استفاده از رژیم غذایی سرشار از کورکومین، عملکرد رفتاری موش‌ها را بعد از دوره‌ی زمانی ۶ هفته و ۱۲ هفته آزمایش کردند. پژوهشگران در نتیجه‌گیری این پژوهش به افزایش حافظه‌ی فضایی و غیرفضایی و امکان وجود ارتباط بین کورکومین‌درمانی و افزایش ادراک و عصب‌زایی نوروژنز اشاره کردند. به عبارت دیگر، این هیجان‌انگیز است: ممکن است زردچوبه به انعطاف‌پذیری مغز نروپلاستی سیتی- رشد پیوندهای مغزی جدید- کمک کند… شگفت‌انگیز است.

۵- سلامت قلب را بهبود می‌بخشد
کورکومین موجود در زردچوبه برای اطمینان از سلامت قلب نیز مفید است. در همان پژوهش دانشگاه مریلند، دانشمندان با مشاهده‌ی خواص از بین‌برنده‌ی پلاک در زردچوبه، به این نتیجه رسیدند. تشکیل پلاک در شریان‌ها شرایطی که تصلب شراین نامیده می‌شود می‌تواند منجر به حمله‌ی قلبی یا سکته شود. هم کورکومین برای کاهش کلسترول بد، که ال‌دی‌ال نامیده می‌شود، مفید است و از لخته شدن خون پیشگیری می‌کند. یک نکته‌ی مهم درباره‌ی مورد دوم این است که شاید زردچوبه بعضی درمان‌های دارویی لختگی خون را دچار اختلال کند- در این مورد قبل از مصرف زردچوبه به عنوان مکمل درمان، نظر دکتر را جویا شوید.

۶- علائم آرتروز را تسکین می‌دهد
به خاطر خواص ضدالتهابی زردچوبه، گفته می‌شود در تسکین علائم آرتروز مؤثر است. بسیاری از متخصصان سلامت، این ایده را تأیید می‌کنند که خاصیت ضدالتهابی زردچوبه قوی‌تر از بسیاری از داروهای صنعتی و داروهای بدون نیاز به نسخه است. آن دسته از بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید که کورکومین را در رژیم غذایی‌شان گنجاندند، کاهش درد نقطه‌ای و کاهش فعالیت بیماری را تجربه کردند، که تعدادشان نسبت به کسانی که این ماده را به رژیم غذایی‌شان اضافه نکرده بودند خیلی بیش‌تر بود.