رشت رویایی- اغلب ما در سنینی مجبوریم به تست‌های پزشکی دوره‌ای برای حصول اطمینان از سلامت خود تن دهیم. همیشه مراجعه به دکتر و این‌که یک ماشین فانتزی به شما بگوید که قرار است حال‌تان خوب شود، حس آرامش‌بخشی دارد.

ولی کاشف به‌عمل آمد که برخی از تست‌ها که با فناوری فوق‌العاده کمی انجام می‌شوند، می‌توانند پزشکان را در پیش‌بینی این‌که چه کسی دارای ریسک بالای زودتر مردن است، کمک کنند.

این سه تست به تقلید از موقعیت‌های نسبتاً عادی زندگی می‌پردازند:

۱- با چه سرعتی می‌توانید از روی صندلی بلند شوید؟

۲- با چه شدتی می‌توانید مشت‌تان را فشار دهید؟

۳- چه مدت می‌توانید روی یک پا بایستید؟

آدم‌هایی که در انجام یکی از این فعالیت‌ها یا بیش‌تر، بین یک-چهارم برتر قرار می‌گیرند. در میان افرادی از یک سن، جنسیت و سایز طولانی‌ترعمر می‌کنند در مقایسه با کسانی که در یک چهارم پایینی قرار می‌گیرند.

تاکنون، این تست‌ها دقیق‌ترین پیشگویی را زمانی دارند که روی افراد مسن‌تر که بین سنین ۶۰ تا ۷۰ سال هستند، صورت می‌گیرند. البته شاید این فقط بازتابی باشد از آن‌چه مطالعات واقعاً انجام داده‌اند، زیرا تعداد کمی از دانشمندان، زمان یا امکانات لازم را داشته‌اند برای این‌که این ویژگی‌ها را در افراد جوان‌تر ارزیابی کنند و بعد از سال‌ها دوباره آنها را بررسی کنند تا ببینند وضعیت سلامتی‌شان چگونه است.

البته، نداشتن مهارت در انجام این تست‌ها دلیل بی‌بروبرگرد مرگ نیست، قرار نیست به این دلیل که نمی‌توانید چیزی را به شدت فشار بدهید، بمیرید؛ این تست‌ها فقط شرایط کلی سلامتی شما را نشان می‌دهد. به همین دلیل است که محققین آنها را شاخص‌های مفیدی برای سلامت کلی می‌دانند. آنها اشاره می‌کنند به ویژگی‌های گسترده‌تری که مبنای این فعالیت‌ها قرار می‌گیرند، از جمله تعادل، قدرت عضلانی و کنترل حرکتی.