معاون آموزشی وزارت بهداشت اعلام کرد:
۳۰ درصد از زنان و ۱۷ درصد از مردان ایرانی چاق هستند

اضافه‌وزن

رشت رویایی- معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: ۳۰ درصد از زنان و ۱۷ درصد از مردان ایرانی چاق هستند و روند چاقی در کشور مناسب نیست به طوری که این روند به سرعت در حال افزایش است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه هر سال در دنیا ۳۸ میلیون نفر بر اثر بیماری‌های غیرواگیر جان خود را از دست می‌دهند، افزود: بسیاری از مرگ‌ومیرهای ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در کشورهایی رخ می‌دهد که وضعیت اقتصادی پایین و متوسط دارند.

به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی در همایش بین‌المللی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر افراد جامعه را به زیر خط فقر می‌برد. ۱۷ میلیون نفر بر اثر سکته‌های قلبی و عروقی، ۸ میلیون نفر بر اثر سرطانها، ۴ میلیون نفر بر اثر بیماریهای ریوی و ۱.۵ میلیون نفر نیز بر اثر دیابت جان خود را از دست می‌دهند که ۸۲ درصد از مرگ و میرهای مردم بر اثر بیماری‌های غیرواگیر ناشی از این ۴ بیماری است.

او با اشاره به افزایش امید به زندگی ۷۴ سال در مردان و ۷۹ سال در زنان در ایران، اظهار داشت: این شاخص در استان‌های کشور متفاوت است اما لازم است که در این زمینه به نقاط جنوبی کشور توجه ویژه‌ای شود.

دکتر لاریجانی کاهش مرگ و میر کودکان و نوزادان در ایران را نشانگر شرایط بسیار مناسب بهداشتی عنوان کرد و گفت: بهبود وضعیت بهداشتی کشور باورکردنی نیست و روند مرگ و میر کودکان و نوزادان در ایران از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ از وضعیت قرمز به وضعیتی مناسب انتقال یافته است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه هدف ما پیشگیری و کنترل ۴ بیماری عمده غیرواگیر است، اضافه کرد: وضعیت کشور ما از نظر بیماری‌های قلبی و عروقی مناسب نیست، از نظر سکته‌های مغزی و قلبی در حد متوسط جهانی و رتبه‌ای مناسب در منطقه هستیم، در مورد سرطان‌ها وضعیت ایران نامناسب نیست و از میزان معمول جهانی در رده پایین‌تری قرار داریم.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: وضعیت آمارهای ابتلا به دیابت در کشور نسبت به کشورهای منطقه و جهان بالا و نگران کننده نیست اما باید توجه داشته باشیم که این بیماری به سرعت در حال شیوع است و لازم است به کنترل و پیشگیری از آن توجهی جدی شود.

او بسیاری از عوامل خطر ابتلا به بیماری های غیرواگیر را در بین این بیماری ها مشترک دانست و گفت: وضعیت تغذیه در ایران مناسب نیست اما خوشبختانه سازمان غذا و دارو توانسته به خوبی میزان اسید چرب ترانس و چربی های اشباع را کاهش دهد و برنامه های مشخصی برای کنترل آن دارد.

دبیر کمیته کشوری پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: مصرف دخانیات در کشور نسبت به متوسط مصرف در منطقه و جهان بالاتر نیست و یکی از تصمیمات بسیار مهمی که در سال گذشته در ایران گرفته شد، اخذ مالیات و عوارض از سیگار بود.

او با بیان اینکه در برخی از هدف گذاری های سند پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر اهدافی سخت تر از سازمان جهانی بهداشت برای کشور در نظر گرفته ایم، افزود: خوشبختانه ایران از نظر مصرف الکل در رده های بسیار پایین منطقه و جهان قرار دارد البته شاید همجواری با کشوری مانند افغانستان در مصرف مواد مخدر در ایران موثر باشد اما مصرف الکل در کشور نگران کننده نیست و بسیار پایین است.

۳۰ درصد از زنان و ۱۷ درصد از مردان ایرانی چاق هستند
دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ۳۰ درصد از زنان و ۱۷ درصد از مردان ایرانی چاق هستند و روند چاقی در کشور مناسب نیست و این روند به سرعت در حال افزایش است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به کاهش پرداختی از جیب مردم برای هزینه های درمانی ، افزایش دسترسی و عمق بخشی به دسترسی با اجرای طرح تحول سلامت در ایران، تحصیل ۲۰۰ هزار نفر دانشجو در رشته های پزشکی در کشور را ظرفیتی بسیار مهم در رسیدن به اهداف سند پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر دانست.

او ضمن تاکید بر لزوم همکاری های بین بخشی به منظور کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، یادآور شد: وزارت بهداشت در این راستا می تواند نقش رهبری داشته باشد اما نیاز است تا سایر دستگاه ها نیز با ما همکاری کنند.

دکتر لاریجانی در پایان گفت: سند پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر با حضور رییس جمهور، رییس سازمان بهداشت جهانی و بسیاری از وزرای دولت به تصویب رسید و دکتر روحانی و رییس مجلس نیز از آن حمایت کردند که نشان دهنده عزم ملی ایران برای مبارزه با این بیمار‌ها است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz