۲۰ درصد از مردم گیلان درگیر چالش بزرگ اعتیاد هستند

اعتیاد - مواد مخدر - فرد معتاد

رشت رویایی- محمدعلی نجفی امروز صبح در همایش سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در گیلان با اشاره به رشد خوب مبارزه با مواد مخدر در مدت یک سال گذشته در استان گفت: در جهانی زندگی می‌کنیم که ۱۰ میلیون قاچاقچی حرفه‌ای و مافیایی در آن فعالیت می‌کنند.

او میزان حجم مبادلات پولی مواد مخدر در جهان را سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: سال گذشته اعتبارات کشور ۲۰ میلیارد دلار بود و حجم مبادلات پولی قاچاقچیان بیشتر از کشورها است.

استاندار گیلان با بیان اینکه امر مبارزه با مواد مخدر کار ساده‌ای نیست، گفت: مبارزه با مواد مخدر نیازمند برنامه‌ریزی پیچیده در این زمینه است و مقام معظم رهبری از آن به عنوان جهاد یاد کردند.

نجفی، خواستار برنامه‌ریزی کوتاه، میان و بلندمدت در زمینه مبارزه با مواد مخدر در گیلان شد و گفت: ۵۵ درصد از طلاق‌ها مربوط به مواد مخدر بوده و ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری در این زمینه داشته باشیم.

او ۷۰ درصد از زندانیان را مربوط به مواد مخدر عنوان کرد و گفت: تمام ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی گیلان به این موضوع مرتبط است.

استاندار گیلان با اشاره به نامگذاری «امنیت و سلامت» از طرف وزیر کشور در سال ۹۵، گفت: مبارزه با مواد مخدر نیازمند نهادینه کردن فراگیر نهادهای مردمی است.

نجفی به وجود ۵۰ هزار معتاد شناسایی شده در گیلان اشاره کرد و گفت: سهم گیلان نسبت به یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار معتاد در کشور قابل ملاحظه و نگران‌کننده است.

او  با بیان اینکه تعداد معتادان مذکور با احتساب خانواده‌های آنها ۲۰ درصد از مردم گیلان را درگیر چالش بزرگ اعتیاد کرده است، گفت: تکلیف داریم در زمینه مبارزه با مواد مخدر در استان کمک کنیم.

استاندار گیلان گفت: ورود مردم برای کمک به معضل اعتیاد نیازمند فعال کردن بخش‌های فرهنگی و دانشگاهی در استان است.

نجفی با اشاره به اینکه دشمن جوانان و نوجوانان ما را هدف رفته است، ادامه داد: دشمن گروه‌های سنی ۱۴ و ۱۵ سال را با استفاده از شبکه‌های مجازی و مواد مخدر نشانه رفته و باید با اقدام‌های ریشه‌ای و فرهنگی با آن مبارزه کنیم.

استاندار خواستار نظارت مستقیم خانواده‌ها در رفتار فرزندان شد و گفت: فرزندان به راهنمایی و ارشاد والدین نیاز دارندومعتقدیم جوان باید آزادانه فکر کرده و رفتار کند اما این امر زمانی است که دیگران بگذارند.

نجفی بر برخورد با قاچاقچیان و توزیع‌کنندگان خرده‌فروش و دانه درشت در قالب برنامه‌های کوتاه‌مدت و مکانیزه کردن گمرکات در گیلان تأکید کرد و گفت: استفاده از دستگاه ایکس‌ری در گمرکات در جلوگیری از ورود مواد مخدر حائز اهمیت است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz