۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید
پیاده‌راه فرهنگی شهرداری رشت، خیلی دور خیلی نزدیک

رشت رویایی، محمد غلامی‌پور- در حدود چهار ماه است که پیاده‌راه فرهنگی شهرداری رشت افتتاح شده است؛ پیاده‌راهی که حالا به‌واسطه استقبال مردم و حجم بالای تردد در آن به عنوان یکی از اماکن شاخص شهر باران شناخته می‌شود. در خصوص پیاده‌راه و تاثیرات آن صحبت‌های بسیاری شده است؛ طرحی که از ابتدا با وجود موافقت‌ها و مخالفت‌های زیاد توانست در موعد مقرر به بهره‌برداری برسد و به اعتقاد بسیاری چهره شهر را تغییر دهد. استقبال قابل ملاحظه شهروندان از یکسو و جلب نظر گردشگران و اظهار نظرهای جالب از سوی چهره‌های شاخص فرهنگی از سوی دیگر و همچنین رضایت نسبی کسبه‌ها بعد از مدت کوتاهی از افتتاح این پروژه تا حدودی نشان از موفقیت پیاده‌راه شهرداری دارد؛ هرچند هنوز عده‌ای به این طرح انتقاد دارند و با نواختن ساز مخالف کلیت این طرح را زیر سؤال می‌برند. اما عمده انتقادهایی که به پیاده‌راه شهرداری می‌شود را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد؛ یک بخش هویت میدان شهرداری است و بخش دیگر طراحی آن است. در خصوص بخش اول باید گفت میدانی که تا دیروز چیزی جز ترافیک، آلودگی‌های صوتی و ناهنجاری‌های ناشی از حجم بالای خودرو و شلوغی نبود از چه شاخصه‌های هویتی برخوردار بود که امروزه نیست. اما بخش دیگر انتقادها به طراحی آن برمی‌گردد.

با نگاهی اجمالی به نظرات مردم در فضای مجازی می‌توان پی برد که عمده انتقاد منتقدان به پروژه پیاده‌راه کمبود فضای سبز و جای خالی گل و درخت و بی‌روح بودن آن است. هرچند از یک سو عدم توجه به کاربری فضای سبز در یک شهر شمالی شاید انتقاد منطقی به نظر برسد اما از منظر شهرسازی و نگاه تخصصی به مبحث پیاده‌راه با توجه به معماری میدان شهری و اماکن تاریخی‌اش محلی از اعراب ندارد. در این گزارش قصد داریم به چند نمونه از معروف‌ترین پیاده‌راه‌های جهان نگاه بیندازیم و با معرفی آنها شکل و شیوه طراحی آنها را بررسی کنیم تا شاید با مقایسه پیاده‌راه شهرداری با نمونه‌های معتبر خارجی تصویر درست‌تری از مفهوم پیاده‌راه داشته باشیم.

پیاده‌راه فرهنگی شهرداری رشت

مراسم افتتاح المان شهدای گرانقدر ذهاب - خرداد 1395

معمولاً پیاده‌راه‌ها در شهرهای بزرگ به میدان‌های اصلی و تاریخی شهر متصل است. در این پیاده‌راه‌ها، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌های روباز قرار دارد. در مسیر، نیمکت‌های زیادی جهت استراحت وجود دارد؛ همچنین فواره‌ها و آبنماها در کنار فضای سبز موجود خودنمایی می‌کند. اما معمولاً پیاده‌راه دو گونه هستند؛ یکی میادین مرکزی شهر که به عنوان هویت تاریخی شهرها شناخته می‌شوند و دیگری خیابان‌های تاریخی و مسیرهای تفریحی تجاری هستند. اما برخی شهرها هم همچون رشت از یک میدان مرکزی برخوردارند که تعداد زیادی از خیابان‌های اصلی شهر به آن ختم می‌شوند و قابلیت آن را دارند گستره پیاده‌راه را تا خیابان‌های اطراف وسعت ببخشند. اما آنچه که معمولاً در خصوص میدان شهرداری مورد انتقاد قرار می‌گیرد خالی بودن، بی‌روح بودن و کمبود فضای سبز و کاشت درخت نخل است. اما نکته حائز اهمیت در این است که نخل‌های میدان شهرداری از سال‌ها قبل در این میدان وجود داشتند و اگر بسیاری از شهروندان تا کنون متوجه حضور این درختان نشده بودند نشان می‌دهد که ناهنجاری‌های ترافیکی، آشفتگی‌های بصری و غیره موجب کمرنگ شدن ویژگی‌های این میدان شده بود. اما با نگاه کردن به میادین تاریخی شهرهای مشهور دنیا که تبدیل به پیاده‌راه شده‌اند می‌توان متوجه یک نکته مهم شد؛ معمولاً در میادین تاریخی کاربری فضای سبز تعریف نمی‌شود.

آنچه به طور مشخص در اکثر این میادین نقطه اشتراک است، آب‌نما، نورپردازی و تعداد محدودی مبلمان شهری است. به عقیده کارشناسان میادین تاریخی را از درختان و فضای سبز خالی می‌کنند تا با ایجاد وسعت دید مناسب، بر معماری ساختمان‌های اطراف و هویت تاریخی آن تاکید شود و این کمبود را به خیابان‌های اطراف سوق می‌دهند و سعی می‌کنند با ایجاد پیاده‌راه‌های سرسبز و کاربری‌های تفریحی و اوقات فراغتی این کمبود را جبران کنند. ما این ویژگی را در میدان شهرداری می‌بینیم؛ یعنی یک میدان با وسعت دید مناسب که دارای یک آبنما و تعدادی مجسمه و مبلمان شهری است اما در خیابان حاشیه آن یعنی سبزه‌میدان نه تنها فضای سبز و مبلمان بیشتری طراحی شده است بلکه دارای روح و سرزندگی است. با وجود اینکه میدان شهرداری عمر زیادی ندارد اما به تدریج دارد به شناسنامه این شهر تبدیل می‌شود و با فرهنگی شدن این میدان و رویدادهای هنری و فرهنگی مختلفی که هر از چندگاهی در آن اتفاق می‌افتد می‌تواند همچون میادین مشهور دنیا به یک برند اثرگذار تبدیل شود.

۱- پیاده‌راه اشتروگت، کپنهاگ، دانمارک

۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید

کپنهاگ یکی از شهرهای زیبا و مطرح دنیا است که از بزرگ‌ترین پیاده‌راه جهان برخوردار است. هرچند اعتبار این شهر مربوط به میراث تاریخی و شاخصه‌هایی همچون شبکه خیابانی قرون وسطایی باریک است اما عمده شهرت این شهر در ارتباط با پیاده‌راه اشتروگت است. این شهر از گذشته تا کنون به صورت مداوم در جهت بهبود کیفیت زندگی خیابانی خود در حال فعالیت بوده است. طراحان شهری گام‌های کوچک بی‌شماری در جهت تغییر شکل شهر از یک مکان اتومبیل مدار به یک محیط شهروندگرا برداشته‌اند. این پیاده‌راه در هسته مرکزی شهر در سال ۱۹۶۲ در مسافتی بالغ بر ۱.۱ کیلومتر ساخته شد. فضاهای پیاده مدار مرکزی این شهر طی یک برنامه ۴۰ ساله از ابتدای دهه ۶۰ تا اواخر قرن گذشته به بیش از ۶ برابر افزایش یافت. همین اقدامات سبب شد که کپنهاگ به عنوان یکی از موفق‌ترین شهرهای پیاده جهان در ژوئن سال ۲۰۰۴ پذیرای پنجمین کنفرانس بین‌المللی Walk 21 با شعار شهرهایی برای مردم باشد. مسئولین شهری به تدریج خیابان‌های تاریخی را به پیاده‌راه تبدیل کرده و به مرکز شهر اتصال دادند. یکی از ویژگی‌های این پیاده‌راه وجود ساختمان‌های تاریخی در اطراف است که جلوه‌ای خاص به این مکان بخشیده و نور منازل در شهر کل پیاده‌راه را روشن می‌کند. اما محیط لخت و عدم تنوع کاربری در برخی از نقاط مرکز شهر به دلیل وسعت دید و پررنگ شدن اماکن تاریخی و معماری ویژه آن است.

۲- میدان اولدتاون، پراگ، جمهوری چک

۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید

پراگ شهری مهم و باشکوه است که از هر عصر تاریخی نشانی در دل کوچه‌های سنگی‌اش دارد و به نقل از کتاب گینس سرزمین بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قلعه‌های دنیا است. رودخانه «ولدآوا» با پل سنگی مشهورش پراگ را به دو نیم تقسیم می‌کند. میدان اولداتاون با پیاده‌راه چشم‌نوازش یکی از جاذبه‌های گردشگری چک بشمار می‌رود. به راحتی می‌توان یک روز را در نهایت خوشی در این میدان نه چندان بزرگ قلب پراگ سپری کرد و رفت و آمد توریست‌ها و مردم محلی را به نظاره نشست. دیدن جوان‌های شاد که بر سکوهای فواره زیبایی در مرکز آن نشسته‌اند و توریست‌هایی که مقابل دکه‌های فروش سوغاتی جمع شده‌اند و افرادی که روی صندلی‌های کافه‌ها و رستوران‌ها در فضای باز رو به روی کلیسایی تاریخی به خوردن مشغولند، در فواصل به صدا درآمدن زنگ ساعت معروف آن، به راستی سرگرم کننده است. این میدان همچنین دسترسی پیاده به مکان‌هایی دیدنی چون پل و دانشگاه «چارلز» و میدان بزرگ‌تر «ونسلانس» را ممکن می‌کند.

۳- میدان بازار کراکو، لهستان

۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید

این میدان که به عنوان هفتمین میدان برتر جهان شناخته می‌شود در کشور لهستان و شهر قدیمی کراکو واقع شده است. این میدان بزرگ‌ترین میدان شهر در قرون وسطی به حساب می‌آمد. میدان اصلی یک محیط مستطیلی است که احاطه شده با خانه‌های تاریخی، کاخ‌ها و کلیساها است. مهم‌ترین میدان بازار شهر تاریخی «کراکو» به نام «رینک گلونی» مرکز این شهر را تسخیر کرده است. این میدان که در حدود ۴۰ هزار متر مربع مساحت دارد در قرن سیزدهم میلادی بنا شده است. اما مهم‌ترین جاذبه گردشگری این شهر تالار پارچه با «سوکینیس» نام دارد که یکی از مراکز اصلی تجارت بین‌المللی اروپا در قرون وسطی به شمار می‌رود. پیاده‌راه این شهر یکی از محبوب‌ترین نقاط شهر برای گردشگران و همچنین شهروندان است که می‌توانند اوقات فراغت خود را در این محیط تاریخی قدم بزنند، از جاذبه‌های تاریخی اطراف دیدن کنند و در کافه‌های خیابانی چیزی بخورند و از بازارچه خرید کنند.

۴- میدان ترافالگار، لندن انگلستان

۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید

میدان ترافالگار یکی از اصلی‌ترین و مشهورترین میدان‌های لندن است که در مرکز آن واقع شده و از جاذبه‌های توریستی شهر به شمار می‌آید. این میدان در ۱۸۴۵ ساخته شده و به مناسبت بزرگداشت پیروزی دریابد نلسون در نبرد ترافالگار چنین نام‌گذاری شده‌است. تعدادی از ساختمان‌ها و بناهای یادبود معروف لندن همچون نگارخانه ملی لندن، کلیسای سنت مارتین-این-د-فیلدز و ستون نلسون در اینجا قرار دارند و گردشگران را به خود جذب می‌کند. از دیگر عوامل معروفیت میدان ترافالگار وجود حوضچه و فواره‌هایی است که در میان آن قرار گرفته و مکان مناسبی را برای استراحت و آرامش بازدیدکنندگان به وجود می‌آورد. کبوتران نیز دیگر عامل معروفیت میدان هستند که بازدیدکنندگان برای دانه دادن به آنها به اینجا می‌آیند اما به دلیل آلودگی و نازیبایی ناشی از فضولات این پرندگان خالی از اشکال هم نیست. این میدان که به طور کامل سنگ‌فرش شده و محل تردد عابران پیاده است مورد توجه بسیاری از شهروندان قرار دارد اما یکی از عمده علت‌های اعتبار این پیاده‌راه به دلیل برپایی بسیاری از جشن‌ها، بزرگداشت‌ها، گردهمایی‌ها، اعتراضات و راهپیمایی‌های سیاسی و غیر سیاسی در این میدان است.

۵- میدان پیازا دل‌کامپو، سیه‌نا ایتالیا

۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید ۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید

یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های میدان در شهر «سی ینا» ایتالیاست که می‌توان تأثیر و گسترش‌اش را در شهر حس کرد. میدان دل کامپو به شهر هویت می‌بخشد و به نظر می‌رسد تمام راه‌ها به آن ختم می‌شوند. شیب ملایم به سمت مرکز، توجه افراد را به مرکز آن جلب می‌کند، در حالی که فعالیت‌های جدی‌تر مانند نشستن در کافه‌ها یا خرید از مغازه‌ها در کناره‌ها صورت می‌گیرد. در هر نقطه از این میدان به راحتی می‌توان همه جایش را تحت نظر داشت. این درست همان ویژگی منحصر به فرد طراحی این میدان با وسعت دید بسیار مناسب است تا ویژگی‌های معماری و جنس و هویت تاریخی این میدان در کنار کاربری‌های دیگر تحت شعاع قرار نگیرد. این میدان نیم دایره و صدف مانند است که سه خیابان اصلی به آن ختم می‌شوند و همچنین یک بازارچه در جوار آن واقع شده که اغلب گردشگران را به خود جذب می‌کند. امروزه میدان دل کامپو با طراحی نمای مجللش، به صورت آمفی‌تئاتر عمومی بزرگی به نظر می‌رسد. قهوه‌خانه‌ها، رستوران‌ها و غذاخوری‌ها حاشیه میدان را مانند لژها و باکن‌ها احاطه کرده‌اند. تمام میدان مانند یک صحنه نمایش واقعی برای زندگی غم‌انگیز انسانی به نظر می‌رسد. ضمن اینکه یازده گذرگاه باریک دیگر به میدان ختم می‌شود که به هیچ‌وجه احساس نمی‌شود زیرا میدان با بدنه ساختمان‌های پنج طبقه به هم چسبیده و احاطه شده است. میدان دل‌کامپو مرکز انکارناپذیر زندگی و اجتماعات انسانی است که در هر لحظه از شبانه‌روز افراد در آن پرسه می‌زنند یا روی سنگ‌فرش می‌نشینند، با یکدیگر گفتگو می‌کنند و حتی در سکوت شب وقتی کافه‌ها تعطیل می‌شوند افراد زیادی هستند که برای گذران اوقات شبانه به این مکان می‌آیند. این میدان از قدیم محل برگزاری جشن‌ها و آئین‌ها و مسابقاتی مثل اسب‌دوانی بوده است.

۶- خیابان بوچانان، گلاسکو، اسکاتلند

۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید ۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید

گلاسکو بزرگ‌ترین شهر اسکاتلند و سومین شهر پرجمعیت در پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است. در مرکز شهر گلاسکو سه خیابان اصلی وجود دارد که یکی از معروف‌ترین آنها خیابان بوچانان است. این پیاده‌راه معروف به عنوان مرکز خرید شهرت دارد. بوچانان با معماری منحصربه‌فرد توسط ساختمان‌های ویکتوریایی و حتی غنی‌تر احاطه شده‌است. این پیاده‌راه بزرگ‌ترین تفرجگاه گلاسکو و قلب واقعی این شهر است. در امتداد آن مغازه‌های کوچک متعدد به چشم می‌خورد و در حاشیه آن دو مرکز خرید بزرگ، یک موزه و یک کتابخانه طراحی شده است. در این خیابان به طور دائمی تئاتر خیابانی برگزار می‌شود و هر ماه یک بازار محصولات تازه کشاورزی برپا می‌شود. این خیابان در سال ۲۰۰۴ موفق به کسب جایزه کنگره شهرسازی برای تعالی، حس دوستی، شوخ‌طبعی شد. خیابان بوچانان تجسم یک جشن همیشگی است. در این تفرجگاه مردم یکدیگر را ملاقات می‌کنند، برای خرید یا معاشرت با هم به این خیابان می‌روند و به همان نسبت که مردم محلی به این خیابان علاقه دارند مورد توجه گردشگران نیز قرار دارد.

۷- میدان پلازا شهرداری، مادرید، اسپانیا

۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید

پلازا مایور یکی از شلوغ‌ترین و محبوب‌ترین میدان‌های شهر مادرید است. دور تا دورِ این میدان معروف و وسیع را ساختمان‌هایی قدیمی به سبک معماری گوتیک با رستوران‌ها، کافه‌ها و مغازه‌ها پر کرده است. ساخت پلازا در قرن هفده و به دستور پادشاه فیلیپ سوم آغاز شد و امروز با حضور مجسمه‌ی فیلیپ سوم در وسط میدان، به محل اصلی جشنواره‌ها و گردهمایی‌های مردم مادرید تبدیل شده است. بنای میدان شهرداری، یک بنای مستطیل شکل است که ۹ درب ورودی دارد. طول بنای میدان ۱۲۹ متر و عرض آن ۹۴ متر است و دارای سه طبقه با مجموع ۲۳۷ بالکن است. میدان شهرداری به برگزاری جشن‌ها و پذیرایی از میهمانان شهرت دارد و معمولاً جشن‌ها و مراسم‌های مختلف مادرید را در این میدان برپا می‌کنند. همچنین این میدان محل برپا کردن بازارچه‌های خیریه است که شهرت زیادی دارد و هرساله به‌واسطه آن هنرمندان و مردمان زیادی را در دل خود جای می‌دهد.

۸- پلازاهیدالگو، مکزیکوسیتی

۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید ۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید

این میدان، یکی از مراکز مهم زندگی اجتماعی در مکزیکوسیتی است. کلیسای «ایگلسیاسن خوان باتیستا» در همسایگی این میدان، مکانی جذاب برای بازدیدکنندگان محلی و همچنین توریست‌هاست. افراد به راحتی و آزادانه از سویی به سوی دیگر میدان می‌روند و برگزاری بازارهای هفتگی رونق بیشتری به این فضا می‌بخشد. در اینجا نیز از حضور وسایل نقلیه خبری نیست. در یک سو، دکه‌های کوچک فروشندگان و در سوی دیگر نیمکت‌ها و سایه درختان، مردم پیاده را گرد هم می‌آورد و فضایی مطبوع ایجاد می‌کند. بخش عمده‌ای از این میدان به منظور حفظ محیط زیست با کاربری فضای سبز طراحی شده است و برای نشستن زیر سایه درختان و قدم زدن در فضای پارک بسیار مورد توجه قرار دارد. شهر مکزیکو یکی از مهمترین مراکز فرهنگی در آمریکای لاتین است که از بسیاری جاها اسپانیانی زبان‌ها را به سوی خود می‌کشاند کاخ هنرهای زیبا یک تالار اثرا و کنسرت در منطقه وسط شهر قرار دارد که در آن فعالیت‌های فرهنگی صورت می‌گیرد هنر باله و کنسرت در این مرکز اجرا می‌شود گالری هنرمندان بسیاری از دورترین نقاط دنیا را به خود جذب می‌کند. در وسط میدان یک آبنمای شیک قرار دارد که به عنوان یکی از آثار هنری ارزشمند این میدان شناخته می‌شود. حتی خیابان‌های ماشین‌رو اطراف این خیابان نیز سنگ‌فرش شده است و عبور و مرور با سرعت کم مجاز است. اما سیستم حمل و نقل عمومی بسیار قوی مکزیکوسیتی از ویژگی‌های این شهر است که میدان مرکزی شهر را از هر طرف پوشش می‌دهد.

۹- میدان سرخ مسکو

۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید ۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید ۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید

این میدان در مسکو پایتخت روسیه قرار دارد که کاخ کرملین و کلیسای جامع سنت باسیل را در خود جای داده است. بسیاری از خیابان‌های اصلی مسکو به این میدان منتهی می‌شوند و این امر به گونه‌ای است که میدان سرخ میدان مرکزی مسکو و گاهی کل روسیه به شمار می‌آید. علاوه بر جاذبه‌های گردشگری، میدان سرخ امروزه محل اجرای جشن‌ها و کنسرت‌های بسیار بزرگ روسیه نیز هست. میدان سرخ محل اجرای کنسرت‌های بسیار بزرگ است و خوانندگانی همچون تتو (گروه موسیقی), شکیرا, پل مک‌کارتنی, راجر واترز, رد هات چیلی پپرز و دیگر خوانندگان در این میدان کنسرت برگزار کرده‌اند. میدان سرخ که از مشهورترین میدان‌های جهان است، قلب شهر مسکو و نماد کشور روسیه به شمار می‌رود. در سند مربوط به این میدان که در شهرداری مسکو نگهداری می‌گردد، مشخصاتش چنین ثبت شده است: طول ۶۹۵ متر و عرض ۱۳ متر. از انقلاب اکتبر، میدان سرخ اهمیت بیشتری پیدا کرد، زیرا از یک سو آرامگاه لنین در آن­جا ساخته شد و از سوی دیگر رژه‌های ارتش سرخ و راهپیمایی­های میلیونی مردم در آن انجام می‌شد. امروزه میدان سرخ بیش از جنبه‌ی سیاسی، وجه تفریحی و تاریخی دارد. در این میدان، جهانگردان می‌توانند از کلیسای قدیمی و زیبای واسیلی مقدس، موزه‌ی انقلاب، موزه‌ی لنین و همچنین آرامگاه لنین بازدید نمایند. بازارچه موسوم به گوم در مجاورت این میدان قرار دارد که از گران­ترین بازارهای مسکو به شمار می‌رود.

۱۰- پیاده‌راه آزادی بوستون، آمریکا

۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید

در آمریکا، پیاده‌راه آزادی در قلب شهر بوستون شانزده نقطه ارزشمند تاریخی شهر را به هم می‌پیوندد. قدم زدن در این مسیر برای آمریکایی‌های وطن‌پرست و بسیاری از جهانگردان بین‌المللی یک تجربه عاطفی است و وجود آن به طور غیر مستقیم موجب ارتقای کیفیت کلی شهر شده است؛ به طـوری که در سال ۲۰۰۰ این مسیر به عنوان بخشی از پـروژه حفظ ذخایر ملی کاخ سفید موفق بـه دریافت جایزه شد. پیاده‌راه آزادی که تا حدودی شبیه به سبزه‌میدان رشت است، در دو طرف خود با ساختمان‌های تجاری احاطه شده است. کافه‌ها با صندلی‌هایی که در پیاده‌راه قرار دارند بخش زیادی از حضور مردم را به خود اختصاص داده‌اند. در طراحی این پیاده‌راه سعی شده از درخت و فضای سبز و به‌کارگیری خلاقانه گل استفاده شود و همین موضوع باعث شده جلوه‌ای زیبا به خود گیرد. استفاده از نیمکت‌هایی با متریال چوب در دو طرف درختان این مسیر روح طبیعت و سرزندگی را بیش از پیش به این منطقه می‌بخشد. مردم زیادی برای گذران اوقات فراغت، نوشیدن چای و خواندن کتاب به این منطقه می‌روند و افرادی که از خرید خسته شده‌اند بروی نیمکت‌های پیاده‌راه استراحت می‌کنند. یکی از تفاوت‌های اساسی این پیاده‌راه با میدان‌های تاریخی که در بالا اشاره شد بهره‌گیری از درخت و فضای سبز و مبلمان شهری است و این فضای شلوغ به این دلیل است که بناهای تاریخی با معماری منحصر به فرد در حاشیه این مسیر وجود ندارد.

نظرات

1 دیدگاه برای "۱۰ پیاده‌راه معروف دنیا را بشناسید
پیاده‌راه فرهنگی شهرداری رشت، خیلی دور خیلی نزدیک"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
رشتوند
7 ماه 26 روز پیش

انتخاب شهردار رشت به عنوان چهره‌ی هفته گیلان به علت عدم پرداخت حقوق آتش نشانان
پنجمین نظر سنجی از مجموعه پرسش های چهره برتر هفته استان گیلان با آرای مخاطبان ۸دی پایان یافت که در آن سید محمد علی ثابت قدم شهردار رشت با کسب ۳۹ درصد آرا مقام اول را کسب کرد.
ثابت قدم به دلیل عدم پرداخت حقوق تعدادی از کارکنان شهرداری رشت خصوصا کارمندان زحمتکش آتشنشانی برای شرکت در نظر سنجی انتخاب شده بود که به همین جهت مخاطبان او را به عنوان چهره برتر هفته گیلان انتخاب کردند. مبارک آقای شهردار و «ملک المتملقین» ایشان جناب م پ

wpDiscuz