[su_frame align=”center”]درد شکم[/su_frame]

رشت رویایی- زخم معده از عدم تعادل در مایعات گوارشی ناشی می‌شود. این بیماری، زخمی دردناک در دیواره‌ی معده یا در دهانه‌ی روده‌ی کوچک است. ۱۰ نشانه هشداردهنده زخم معده عبارت‌اند از:

۱- درد شکم
تجربه‌ی احساس سوزش یا درد در بخش میانی یا بالایی معده بعد از خوردن یا در هنگام شب. درد اغلب می‌آید و می‌رود و با تیر کشیدن یا سوزش همراه است.

۲- علائم شبیه به آنفولانزا
علائم شبیه به آنفولانزا مانند حالت تهوع، تب، خستگی و ضعف عمومی که طی چند روز از بین نمی‌روند.

۳- سوءهاضمه
زخم معده می‌تواند باعث ایجاد درد در معده و روده و سوءهاضمه‌ی بسیار شدید شود. این معمولاً به معنای سکسکه و آروغ بعد از خوردن غذا است.

۴- از دست دادن اشتها
افراد مبتلا به زخم معده ممکن است اشتهای‌شان را به دلیل درد شدید و ناگهانی معده از دست بدهند.

۵- حالت تهوع
عدم تعادل آنزیم‌های گوارشی اغلب منجر به بروز حالت تهوع می‌شود. اگر زخم معده دارید ممکن است حالت تهوع شدید یا خفیفی را تجربه کنید. این اتفاق معمولاً نخستین چیزی است که صبح‌ها و با معده خالی رخ می‌دهد.

۶- احساس سنگینی شکم
سنگینی شکم، حالت شایعی است که با گسترش زخم معده تجربه می‌کنیم. احساس پر بودن یا سنگینی در شکم که کاملاً شبیه به حالت سنگینی است که بعد خوردن آب فراوان دارید.

۷- گرسنگی غیرقابل توضیح
کسی که مبتلا به زخم معده است معمولاً یکی دو ساعت پس از خوردن یک وعده‌ی کامل غذایی، درد گرسنگی را تجربه می‌کند. این درد ناشی گرسنگی نیست، بلکه درد زخم معده است، که در اثر افزایش آنزیم‌های گوارشی ایجاد می‌شود.

۸- کاهش وزن ناگهانی
از دست دادن اشتها ممکن است باعث کاهش وزن ناگهانی به دلیل نخوردن غذا شود. کاهش وزن همچنین می‌تواند به علت استفراغ‌های مکرر در اثر زخم معده باشد.

۹- خون بالا آوردن
بالا آوردن در بیماری زخم معده به دلیل میزان بالای آنزیم‌های گوارشی در معده و روده شایع است. اما وجود اندکی خون در استفراغ، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی پیشرفت زخم معده و نیاز به مراقبت پزشکی در اسرع وقت باشد.

۱۰- تغییر رنگ مدفوع
زخم معده می‌تواند رنگ مدفوع را تغییر دهد و آن را کم‌رنگ، تیره‌تر یا خون‌آلود کند. مدفوع حاوی خون نشان می‌دهد که زخم معده‌تان به لحاظ اندازه در حال رشد است یا شدیدتر شده‌است.