رشت رویایی- خربزه یکی از میوه‌های تابستانی و بسیار خنک‌کننده است. انواع و اقسام خربزه یافت شده و به دلیل طعم شیرینش، در بسیاری از دسرها استفاده می‌شود. ۹۵ درصد این میوه، از آب تشکیل شده است.

خربزه

فواید خربزه:

۱- ویژگی‌های ضدسرطان
از آنجایی که خربزه حاوی حجم بسیار بالایی کاروتنوئید می‌باشد، ضدسرطان است و خطر ابتلا به سرطان ریه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. مصرف منظم این میوه، بدن را از تشکیل بافت‌های سرطانی دور می‌کند.

۲- دوست قلب
خربزه به دلیل دارا بودن آدنوزین، جلوی انعقاد سلول‌های خونی را می‌گیرد و از خطر حملات قلبی و مغزی می‌کاهد. در واقع با روان کردن جریان خون، خطر بیماری‌های قلبی را تا حد زیادی از بین می‌برد.

۳- درمانگر بیماری کلیه
ویژگی‌های ادرارآور بودن خربزه در درمان بیماری‌های کلیوی و تمیز نگه داشتن کلیه مؤثر است. همچنین ترکیب خربزه و لیموترش، نقرس را درمان می‌کند.

۴- مناسب سیستم گوارش
اگر مشکلات گوارشی دارید، این میوه تابستانی به کمکتان می‌آید. خربزه حرکات روده را آسان و روان می‌کند. حجم آب بسیار بالای آن برای سیستم گوارش عالی است و روده را از مواد زاید پاک می‌کند.

مواد معدنی موجود در آن میزان اسیدی بودن بدن را کم کرده و هضم غذا را برای معده راحت‌تر می‌نماید.

۵- انرژی‌دهنده
خربزه‌ها حاوی ویتامین B هستند. در واقع این ویتامین مسئول تأمین انرژی بدن است. همچنین ویتامین B عمل پردازش شکر و کربوهیدرات‌ها را انجام می‌دهد.

۶- کم کردن وزن
خربزه‌ها مانند بیشتر میوه‌ها برای کم کردن وزن ایده آل هستند. این میوه‌ها حاوی کمی سدیم و کالری هستند و چربی و کلسترول ندارند.

محتویات آب آن، شما را مدتی طولانی‌تر سیر نگه می‌دارد و همچنین قند موجود در آن، اشتیاق شما را به خوردن شکر و شیرینی کم می‌کند.

۷- سلامت پوست
یکی از حیرت‌آورترین فایده خربزه، این است که به دلیل داشتن کلاژن می‌تواند ساختار سلولی بدن و به ویژه پوستتان را حفظ کند. آن همچنین درمان جراحت‌های پوستی را سرعت می‌بخشد.

۸- ضدپیری
تمام انواع خربزه‌ها می‌توانند رنگ پوست را روشن کرده و به دلیل وجود ویتامین‌های A، B و C روند پیری را کند کنند. با استفاده از ورقه‌های نازک خربزه می‌توانید ماسک‌های عالی برای پوست و شاداب نگه‌داشتن آن تهیه کنید.

۹- رشد مو
خربزه‌ها منبعی غنی از بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شوند. این ویتامین در داشتن موهای سالم و رشد عادی آن بسیار حیاتی است.

از طرفی کمبود ویتامین B موجب ریختن موها می‌شود و خربزه‌ها حاوی این ویتامین بوده و جلوی ریزش مو را می‌گیرند.

۱۰- ارزش غذایی خربزه
این میوه‌های آبدار، انواع و اقسام مواد مغذی، از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان ها، در خود دارند

سلامت