رشت رویایی ـ سردار محمدرضا مقیمی؛ رئیس پلیس آگاهی ناجا از معرفی ۱۰۵ شرکت هرمی به مراجع قضایی خبر داد.

[su_frame align=”center”]معرفی شرکت‌های هرمی [/su_frame]

به گزارش «ایلنا»، او به کاهش سه درصدی وقوع جعل و کلاهبرداری در ۹ ماهه امسال اشاره کرد و افزود: ۸۹ درصد از پرونده‌های این بخش به کشف منجر شده که این رقم نسبت به سال گذشته ۲۸درصد افزایش کشف وقوع را نشان می‌دهد.

مقیمی با بیان اینکه ۱۰ استان کشور بیشترین تعداد فراوانی وقوع را از حیث جرایم جعل و کلاهبرداری دارا هستند، گفت: اقدامات هدفمند به منظور کاهش وقوع و نیز فاصله زمانی وقوع تا کشف برای استان‌های هدف تعیین شده که در دست اقدام است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به شناسایی و دستگیری بیش از ۴۰۰۰ نفر به جرم جعل در ۹ ماهه امسال، گفت: همچنین بیش از پنج هزار نفر به جرم کلاهبرداری شناسایی و دستگیر شده‌اند.

به گفته او، طی این مدت بیشترین پرونده‌ها در حوزه جعل به ترتیب اسکناس و اوراق بانکی، اسناد مالکیتی، مدارک و اوراق شناسایی، مهر و علائم شرکت های دولتی و خصوصی، مدارک و اوراق دولتی است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه طبق آمار بیشترین پرونده های متشکله در حوزه کلاهبرداری شامل کارت به کارت، تلفنی، پیامکی‌، مراجعه به دستگاه خودپرداز، خرید و فروش منزل، اتومبیل، پیش فروش آپارتمان، رهن و اجاره، پرداخت وام، دلالی در امور قضائی، انتظامی، اداری و لیزینگ است، گفت: همچنین افتتاح حساب با مدارک جعلی و دریافت دسته چک، صدور کارت ملی المثنی توسط دفاتر پیشخوان دولت با ارائه شناسنامه جعلی، صدور اسناد مالکیتی جعلی برای املاک و سند سازی برای زمین های رها شده و خالی از سکنه را شایع ترین شیوه و شگرد جعل در ۹ ماهه امسال است.

او درباره تهیه مدارک هویتی جعلی توسط جاعلان، گفت: چاپ و توزیع اسکناس، ایران چک، چک‌های بانکی مختص اشخاص حقیقی و حقوقی از دیگر موارد جعل شده توسط مجرمان در این مدت بوده است.

رئیس پلیس آگاهی کشور با بیان اینکه تا کنون ۱۰۵ شرکت که فعالیت‌های هرمی و مشکوک به آن داشتند، شناسایی و به دستگاه‌های قضائی معرفی شده‌اند، تاکید کرد: طی این مدت، ۱۸ شرکت هرمی پلمب و در این رابطه ۳۴۰ نفر شناسایی و دستگیر شدند.

مقیمی در ادامه، شایع‌ترین شیوه و شگرد در بحث شرکت‌های هرمی را جذب اعضاء تحت عنوان استخدام در شرکت‌ها و سازمان‌ها، کسب در‌آمد بالا در بین دانش‌آموزان و دانشجویان و خرید تورهای مسافرتی خارج از کشور عنوان کرد، گفت: خوشبختانه با هماهنگی و اقدامات انجام شده، فعالیت شرکت‌های هرمی بسیار کاهش یافته و در حال حاضر این شرکت‌ها و اعضای آن به صورت موردی دربرخی نقاط فعالیت می‌کنند.

رئیس پلیس آگاهی ناجا در پایان گفت: در برخی شهرستان‌های کوچک، این گونه شرکت‌ها اقدام به فعالیت و عضو گیری از طریق روش‌های قدیمی کرده که متاسفانه بازهم عده‌ای از هموطنان در دام آنها گرفتار می‌شوند. جامعه هدف شرکت‌های هرمی، اکثراً افراد جوان هستند و این افراد عمدتا به دلیل نداشتن شغل و عدم رضایت از کارشان به منظور کسب درآمد بیشتر جذب اینگونه فعالیت‌های کاذب می‌شوند.