[su_frame align=”center”]گزارش شفاف عملکرد ۸ ماهه شهرداری رشت[/su_frame]

رشت رویایی- در حالی که تنها یک ماه تا پایان دوره شورای چهارم آغاز به کار شورای پنجم رشت باقی مانده، گمانه زنی ها درباره ی شهردار آینده رشت از مدتها قبل آغاز شده و نام های مختلفی در رسانه ها مطرح می شوند.

حدود یک ماه پیش دکتر سیدمحمد علی ثابت قدم، با رأی شورای چهارم از مدیریت شهری کنار رفت و مهندس فرامرز جمشیدپور، معاون حمل و نقل و امور زیر بنایی با ۱۰ رأی اعضای شورا به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شد تا به مدت حداکثر سه ماه سکان شهرداری رشت به دست او سپرده شود.

اگرچه با آغاز به کار شورای پنجم، انتخاب رییس، هیأت رییسه و ترکیب کمیسیون ها در اولویت قرار دارد، اما رایزنی ها از چند روز پس از اعلام نتیجه انتخابات پنجمین دوره شورای شهر آغاز شده است. در ادامه نگاهی به گزینه های احتمالی پست شهرداری رشت خواهیم داشت:

۱ـ جمشید رسایی: ترکیب شورای پنجم رشت به دلیل حضور سه عضو اصلاح طلب (که از لیست اصلاح طلبان به شورا راه یافتند) سیاسی تر از قبل شده است. اصلاح طلبان اگر بخواهند به دنبال گزینه های جناحی باشند، جمشید رسایی که در حال حاضر رییس جهاد دانشگاهی است قطعا دوست دارد شهردار شود. اما او برای رسیدن به این پست راه آسانی را در پیش نخواهد داشت. چون درست است که سه اصلاح طلب در شورای شهر حضور دارند اما در سوی مقابل شورا، چهار عضو اصولگرا هم دارد که سه تایشان از لیست منتخب به اصولگرایان وارد شورای شهر شده اند. با توجه به سوابق سیاسی جمشید رسایی، دشوار است که بتوان قبول کرد اصولگرایان اجازه دهند رسایی شهردار شود.

۲ـ محمد زالفی: فرماندار رشت در دولت اصلاحات گزینه ای است که این روزها کمتر اصلاح طلبی نامی از او به میان می آورد. فارغ از گرایش و سابقه ی سیاسی زالفی، او یک مانع خیلی بزرگ پیش روی خود دارد: قانون منع به کارگیری بازنشستگان! زالفی بازنشسته است و به همین دلیل اصلا به عنوان گزینه مطرح نخواهد شد. اگرچه در سیاست هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد.

۳ـ مسعود کاظمی: از همان موقع که اعلام کرد در انتخابات شورای پنجم ثبت نام نخواهد کرد، خیلی ها متوجه شدند که او چشم به صندلی شهردار دوخته است. کاظمی که در سه سال اول حضورش در شورای شهر به ندرت مصاحبه می کرد، این روزها هفته ای دوبار مصاحبه می کند. باید دید کاظمی آیا اقبالی خواهد یافت یا نه.

۴ـ طالع ماسوله: طالع قبلا یک بار شانسش را برای شهردار شدن آزموده بود و حداقل آن یکبار پست شهرداری در طالع او نوشته نشده بود. طالع از هم استانی های تالش زبان است که در سازمان میراث فرهنگی کشور صاحب منصب است. گویا او نیز قرار است یکبار دیگر طالع اش را برای شهرداری بیازماید.

۵ـ محمد علیزاده: معاون اسبق عمرانی استانداری گیلان یکی از گزینه هایی است که نامش در رسانه ها مطرح شده. علیزاده از جمله چهره های توانمند استان است که در دولت محمود احمدی نژاد نیز در سمت معاونت وزارت راه و شهرسازی مشغول به کار بود. آیا او حاضر است از معاونت وزارتخانه چشم پوشی کند و در صورت جلب آرای اعضای شورای شهر، شهردار رشت شود؟

۶ـ حامد عبداللهی: شهردار سابق منطقه پنج و مدیر عامل اسبق سازمان زیباسازی شهرداری رشت، یکی از دو عضو شورای شهر است که احتمالا دوست دارد شهردار شود. او که در دوره ی مدیریت ثابت قدم، پله های ترقی را به سرعت پیموده، کار سختی برای گرفتن رأی اعتماد از دیگر اعضای شورای شهر دارد.

۷ـ اوسط مقدم: مدیرکل نوسازی و تجهیزمدارس گیلان که سابقه ی معاونت عمرانی شهرداری را نیز در کارنامه دارد، در سالهای اخیر همیشه یکی از گزینه های مطرح برای شهرداری بوده است. اوسط مقدم شخصیت آرامی دارد. او تقریبا همیشه با همه دولت ها ارتباط خوبی داشته، به همین دلیل گزینه ی مطلوب مدنظر استانداری هم هست. مشخص نیست آیا او می تواند با این اوصاف در اداره شهرداری، استقلال عمل داشته باشد؟

۸ـ محمود ایزددوست: مدیر کل اداره کار گیلان از جمله افرادی است که اخیرا نامش جزو گزینه های مطرح برای شهرداری رشت در رسانه ها آمده است. او در دومین دوره شورای اسلامی رشت عضویت داشت.

۹ـ رسولی جماعتی: نماینده فومن در مجلس ششم از جمله چهره هایی است که نامش در یکی دو رسانه و در بعضی محافل غیررسمی مطرح شده و گویا خودش احساس تکلیف کرده تا شهردار رشت شود! شنیده ها حاکی است رایزنی های او به هیچ جایی نرسیده است.

۱۰- محسن باقری: مدیر عامل اسبق مخابرات گیلان و اداره تعاون که با حکم ثابت قدم به عضویت شورای سازمان فاوای شهرداری رشت درآمد نیز یکی از گزینه های شهرداری رشت است. او که در حال حاضر مدیرعامل اپراتور چهارم تلفن همراه است، از سابقه مدیریتی خوبی برخوردار است. از موانع پیش روی او، عضویتش در حزب مشارکت و گرایش سیاسی اش است که باعث می شود نتواند روی رای اصولگرایان شورا حساب باز کند.

۱۱ـ بهمن محمدیاری: اینکه چرا نماینده ی سابق تالش در مجلس تصور می کند از صلاحیت کافی برای به دست گرفتن سکان شهرداری برخوردار است، سؤالی است که خود محمد یاری باید به آن پاسخ دهد! اما شنیده ها حاکی از آن است که او نیز مشغول رایزنی است.

۱۲ـ احمد رمضانپور نرگسی: سیاستمدار با تجربه ای که سابقه دو دوره ی نمایندگی مجلس را دارد، موفق شد نفر اول انتخابات شورای اسلامی شهر رشت شود. از نخستین روزهای پس از انتخابات، طرحی از سوی اصلاح طلبان در رسانه ها رونمایی شد که بر اساس آن رمضانپور استعفا داده و اولین عضو علی البدل که در لیست امید بوده، وارد شورا شده و رمضانپور به عنوان شهردار رشت انتخاب می شود. تقویت این گمانه زنی باعث شد احمد رمضانپور اعلام کند به هیچوجه شهردار نخواهد شد. اما نفر اول اصلاح طلبان در شورا نشان داده که در سیاست انعطاف پذیر است. همچنان که هشت ماه پیش در مصاحبه با یکی از روزنامه ها گفته بود که به هیچوجه در انتخابات شورا ثبت نام نخواهد کرد. اما در روز آخر به فرمانداری رفت و ثبت نام کرد. بنابراین او را هنوز باید نامزد بالقوه برای پست شهرداری دانست.

۱۳ـ ابراهیم خلیلی: شهردار اسبق رشت بی میل نیست در صورت نظر مساعد اعضای شورای شهر، شهردار شود. اما باید دید اعضای شورا چه تصمیمی می گیرند.

در جمع بندی بررسی نامزدها باید سه نکته را در نظر گرفت:

الف) این افراد گزینه هایی هستند که نام شان در رسانه ها و یا محافل سیاسی مطرح شده. هیچ بعید نیست فرد آشنا یا ناآشنایی فارغ از این گزینه ها بتواند به ساختمان مرکزی شهرداری رشت در خیابان سعدی برود و شهردار شود.

ب) اگرچه با حضور اصلاح طلبان در شورای پنجم خواه ناخواه این نهاد بسیار بیش از پیش سیاسی خواهد شد؛ اما در انتخاب شهردار عوامل متنوعی ممکن است نقش داشته باشند، از گرایش سیاسی گرفته تا قومیت و مردمی نانوشته دیگری که نمی توان اینجا مطرح کرد.

ج) تجربه چهار دوره شورای اسلامی شهر رشت در رشت نشان داده که اصلا نباید تا قبل از آغاز شورا و انتخاب هیأت رییسه، درباره ی رفتار و عملکرد اعضای شورای شهر پیش بینی کرد؛ چه بسا خوشنام ترین شان بدترین تصمیم ها را بگیرند.