گزارشی از اولین نشست خبری شورای اسلامی شهر رشت
یک‌سوم اعضای شورای شهر نیامدند

رشت رویایی، آمنه فتوحی- در هفدهمین روز از سال ۹۵، ساختمان قدیم شورای شهر اسلامی شهر رشت میزبان بیش از ۳۰ نفر از خبرنگاران بود تا با همراهی آنان به اتفاق تعدادی از اعضای شورای شهر رشت، پس از نزدیک به سه سال، اولین نشست خبری شورای اسلامی شهر رشت برگزار شود.

نشست خبری اعضای شورای شهر رشت با اصحاب رسانه

در این جلسه خبری محمدعلی رفیعی رییس شورا به همراه ۹ عضو دیگر شورا فاطمه شیرزاد، رضا رسولی، عباس صابر، امیرحسین علوی، رضا موسوی روزان، محمدحسین کارگرنیا، اسماعیل حاجی‌پور، مظفر نیکومنش و مجید رجبی ویسرودی حضور داشتند.

ترتیب جلسه به این‌گونه بود که پس از طرح سؤال از سوی هر یک آر خبرنگاران، یکی از اعضای شورا به آن پاسخ می‌داد اما در ابتدای جلسه محمدعلی رفیعی رئیس شورای شهر در گزارشی کوتاه با بیان اینکه در سال گذشته شورای شهر ۴۶ جلسه علنی داشته گفت: در سال ۹۴ کمیسیون برنامه و بودجه ۱۳۸، بهداشت و محیط‌زیست ۲۴، عمران ۵۹، ترافیک ۲۶ جلسه و فرهنگی ۴۲ جلسه برگزار کرده‌اند.

وی همچنین تعداد نامه‌های وارده به شورا را ۲ هزار و ۵۹۶ مورد و نامه‌های صادر شده را نیز ۳ هزار و ۶۰۰ مورد اعلام کرد.

فاطمه شیرزاد: بودجه احیای رودخانه‌های رشت بلاتکلیف است
بودجه لندفیل سراوان و و احیای رودخانه‌های رشت بلاتکلیف است.

فاطمه شیرزاد عضو شورای اسلامی شهر رشت در نشست خبری اعضای شورا با بیان مطلب فوق افزود: در زمینه احیای رودخانه‌های گوهر رود و زرد جوب و لندفیل سراوان اقدامات خوبی در شورای صورت گرفته است و ما در این زمینه حرکتی رو به جلو داشتیم به طوری که اعتباراتی که برای بار به این بخش اختصاص داده شده است مبلغ ۵۰ میلیارد تومان است اما متاسفانه سر از کارگروه‌هایی در آورد که متوجه نشدیم این اعتبار چه شد.

وی گفت: از همین جا از تریبون شورا اعلام می‌کنم پیگیر این مبلغ هستم البته من گله‌ای دارم از دکتر نوبخت که در نوروز نه به عنوان میهمان که به عنوان صاحب‌خانه در رشت حضور داشتند یک جلسه با اعضای پارلمانی شهری رشت نگذاشتند تا لااقل شنونده مشکلات این پارلمان باشند.

رئیس کمسیون بهداشت شورای اسلامی شهر رشت تاکید کرد: البته این مبلغ که برای احیای این دو رودخانه داده شده کم و ناچیز است اما باز مدیریت آن را به شهرداری و شورا ندادند. امیدواریم وضعیت این ۵۰ میلیارد تومان مشخص شود و در اختیار شورا و شهرداری قرار گیرد تا ما بتوانیم کمی از طرح دو رودخانه را برای احیا انجام دهیم.

رییس شورای شهر: کسانی که به شهرداری بدهکارند به همه شهروندان بدهکارند هستند
رئیس شورای اسلامی شهر رشت در نشست با اصحاب رسانه گفت: بدهکاران شهرداری به ۷۰۰ هزار شهروند رشتی بدهکارند نه فقط به شهرداری.

رفیعی نوده در پاسخ به سوالی در خصوص سرانجام طرح تهاتر زمین با بدهکاران به شهرداری ضمن آنکه خواستار دقت کارشناسی بیشتری در ارزش گزاری املاک جهت تهاتر بدهی شد، گفت: در یکی از تهاترها در کارشناسی انجام شده زمینی را به مبلغ ۷ میلیارد تومان معامله کردند اما وقتی شورا در قضیه ورود کرد و کار را به کارشناسان مورد اعتماد خود داد مبلغ یک میلیارد به نفع شهرداری قیمت تغییر کرد که اگر ما ورود نمی‌کردیم ملک گران‌تر به شهرداری واگذار می‌شد و در واقع بدهی تسویه نمی‌شد.

وی ناکید کرد: بدهکاران شهرداری به ۷۰۰ هزارشهروند رشتی بدهکارند نه فقط به شهرداری. و ما باید در شورا حافظ منافع شهروندان باشیم.

رجبی ویسرودی: مخالفت با شهردار به معنی استیضاح نیست
عضو شورای اسلامی شهر رشت بیان مخالف با شهردار را به معنی قصد استیضاح آن ندانست.

رجبی ویسرودی در جلسه مطبوعاتی اعضای شورای اسلامی شهر رشت در پاسخ به سوالی در خصوص استیضاح پی در پی شهرداران و اینکه چرا شورا در انتخاب شهردار به گونه‌ای عمل نمی‌کند تا پس از مدتی کوتاه ناچار به استیضاح و برکناری شهردار شود گفت: در زمینه انتخاب شهردار قبلی، پروسه‌ای غلط طی شد که نتیجه‌ای غلط در پی داشت. در تمام کلان‌شهرها از جمله رشت برای انتخاب شهردار معمولاً ابتدا چند نفر انتخاب می‌کنند و از میان آنها یک نفر انتخاب می‌شود که در خصوص انتخاب آقای خلیلی پروسه‌ای غلط طی شد.

وی افزود: آقای خلیلی حرف و عملش یکی نبود و ۹۰ درصد قول‌هایش را عملی نکرد و نتوانست اعضای شورا را راضی کند، بعد از آن هم که بنده نامزد شده بودم که در ابتدا ۷ رأی آوردم اما دیگر ادامه ندادم چون اگر قرار به رأی دادن به من بود همان مرحله اول رأی می‌دادند.

رجبی ویسرودی، فرماندار رشت را از افرادی دانست که موجب انتخاب‌های غلط در شهرداری شد و گفت: ایرادی که فرماندار به مصوبه شورا گرفت خلاف قانون بود و ایشان در مقام وزارت کشور به قضیه ورود کرد و خواستار بررسی مدارک تحصیلی نامزدهای شهرداری شد در حالی که وزارت کشور حتی می‌تواند فرد دیپلمه را برای شهرداری انتخاب کند.

وی با اذعان به توانمندی‌های ثابت قدم شهردار فعلی رشت عنوان کرد: من به ایشان رأی دادم و از مدافعانش بودم اما حالا نیستم. چرا که معتقدم شهردار در انجام امور باید شورا را ببیند و حرمت‌ها را حفظ کند به خصوص آنانی که با او کار می‌کنند. الان بیش دو هزار و ۵۰۰ نفر در شهرداری کار می‌کنند اما همه آنها دغدغه فکری در خصوص جایگاه خود دارند که در نتیجه نمی‌توانند به وظایف خود به خوبی عمل کنند.

رجبی ویسرودی با تاکید بر این که پیاده‌راه‌سازی کار غلطی است گفت: این دیدگاه شخصی من است اما باید توجه داشت که نمی‌توان ارتباط شمال و جنوب و شرق و غرب را قطع کرد، ارتباطات شهر را حذف کرد و اقتصاد شهر را به خطر انداخت. می‌شد زیرگذر ساخت و تمام نقاط شهر را به هم وصل کرد.

این عضو شورای شهر رشت با تاکید مجدد بر توانمندی‌های ثابت‌قدم بیان داشت: آقای ثابت قدم از کسانی است که زمان زیادی را در شهر برای پیگیری امور می‌گذراند اما چند اشتباه بزرگ دارد. یکی عدم احترام به زیرمجموعه خودش که این برای من یک معضل است و اشتباه دیگر اقداماتی مثل پیاده‌راه‌سازی که معتقدم به اقتصاد ضربه زده است که البته این موارد باعث استیضاح ایشان نمی‌شود اما قانون به شورا اختیار داده که در چنین شرایطی از شهردار سؤال کند و چنانچه اعضای شورا قانع نشدند می‌توانند به راه‌های دیگر فکر کنند.

نشست خبری اعضای شورای شهر رشت با اصحاب رسانه

رضا رسولی: توسعه سیستم‌های پیاده راه گامی مهم در جهت توسعه پایدار است
رضا رسولی رئیس کمسیون حمل و نقل شورای شهر در پاسخ به سوالی در خصوص نقش شورای شهر در توسعه پایدار شهری ۴ محور مهم توسعه پایدار را محیط زیست، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی دانست و گفت: بعد سیاسی یا حاکمیتی نیز همیشه در کنار ۴ بعد حضور دارد.

رسولی یکی از سیاست‌های محوری این حوزه را توسعه سیستم‌های پیاده راه دانست و گفت: ایجاد پل‌های عابر پیاده و توسعه پیاده راه در این راستا مورد هدف قرار گرفته است. این کار سلامت عمومی، نشاط اجتماعی و حفظ محیط زیست را به دنبال دارد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر نیز در مورد اقدامات انجام شده در مورد تماشاخانه و تئاتر شهر گفت: از سال ۹۳ اقداماتی در مورد تملک تماشاخانه سابق انجام شده است، اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

مظفر نیکومنش افزود: در پی آن هستیم تا ساختمان‌هایی قدیمی و فرسوده مرکز شهر که مانند زگیل شهر هستند به نگین شهر تبدیل شوند.

سؤال درباره هزینه پخش برنامه تلویزیونی «امی گیلان» که از شبکه باران در ایام نوروز با همکاری و حمایت شهرداری و در معرفی خدمات شهرداری روز آنتن رفت را و علوی پاسخ دادند

رفیعی در این ارتباط گفت : شورای شهر با صدا و سیما هیچ قرار دادی ندارد. شهرداری درلایحه بودجه سالانه نیز برای قرارداد با صدا و سیما ۴ میلیارد درخواست کرده است اما شورا با این کار موافقت نکرده است.

علوی رئیس کمیسیون برنامه بودجه هم با بیان اینکه در سال اول شورای شهر برای پوشش برنامه‌های شهرداری قرارداد ۳۰۰ میلیونی با صداوسیما منعقد شده گفت: در حال حاضر نیز تفاهم‌نامه‌ای امضا شده اما قرارداد نهایی آن منعقد نشد.

عکس: سعید ابراهیم‌خانی

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz