رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در همایش سبک زندگی سالم:
بیماری‌های غیرواگیر سلامت جامعه را تهدید می‌کند

شاهرخ یوسف‌زاده چابک

رشت رویایی- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، فشارخون و سرطان‌ها به دلیل تغییر سبک زندگی سلامت جامعه را تهدید می‌کند.

به گزارش فارس، شاهرخ یوسف‌زاده چابک در همایش سبک زندگی سالم در مجتمع فرهنگی دهکده ساحلی انزلی، دانشگاه علوم پزشکی را متولی سلامت مردم دانست.

او بابیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی در تمام مقوله‌های مربوط به‌سلامت ورود می‌کند، افزود: درگذشته بهداری نقش درمانی را به عهده داشت اما با ادغام بهداری در دانشگاه علوم پزشکی نقش آموزشی نیز به آن سپرده‌شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزاری همایش مذکور را بر اساس سندی دانست که رئیس‌جمهور در اواخر اسفندماه سال ۹۴ با عنوان سند ملی بیماری‌های غیر واگیردار امضا کرده است.

او بابیان اینکه این نخستین همایش سبک زندگی سالم است که باهمت دانشگاه علوم پزشکی برگزار می‌شود، ادامه داد: برای بالا بردن سطح سلامت افراد باید درزمینه فرهنگ‌سازی روش درست تغذیه فعالیت شود. یوسف زاده چابک دلیل مرگ افراد در سال‌های ۷۳ و ۷۴ را ناشی از بیماری‌های غیر واگیر نظیر، دیابت، فشارخون، بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغز، سرطان‌ها … ذکر کرد.

او افزود: فشارهایی که موجب اختلالات روانی و کهن‌سالی و سالمندی بوده و با توجه به اینکه عمر متوسط جامعه از ابتدای انقلاب تاکنون حدود ۲۰ سال افزوده‌شده است، بسیاری از بیماری‌ها مجال برای خودنمایی نداشتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه تشکیل همایش مذکور برای کنترل بیماری‌های غیر واگیر است، گفت: متولیان سلامت باید تلاش بیشتری برای زندگی سالم داشته باشند.

او استفاده از غذاهای پرکالری و چربی زیاد و بسیار شیرین همراه با کاهش فعالیت‌های فیزیکی را از عوامل تهدیدکننده سلامت افراد جامعه دانست.

یوسف‌زاده چابک با تصریح بر اینکه باید در الگوسازی و برند سازی سبک زندگی برای افراد جامعه تلاش ویژه‌ای شود، گفت: این موضوع یکی از وظایف بسیار مهم و جدی افراد جامعه است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz