[su_frame align=”center”]مراسم تجلیل از نود ساله‌ها در رشت و استاد کوچک‌زاد[/su_frame]

رشت رویایی، پیمان برنجی- خودش میگفت وقتی «محمود نامجو»، قهرمان وزنه‌برداری گیلان و ایران هالتر را بلند می‌کرد، او با حرکات نمایشی از روی آن هالتر‌، «بالانس» می‌زد !

«استاد یعقوب کوچک‌زاد»، پدر ژیمناستیک و پایه‌گذار این رشته در گیلان‌، متولد شهر ساحلی بندرانزلی بود‌. او که تحصیلات خود را در این شهر و بعدها در تهران پی گرفت‌، علاقه‌ی فراوانی به ورزش شنا داشت و فنون این ورزش را تا حد اعلاء فراگرفته بود تا جایی که در جوانی در انزلی از کنار کشتی‌های پهلو گرفته به زیر آب می‌رفت و از سوی دیگر آن کشتی‌، شنا‌کنان بیرون می‌آمد !

او عاشق حرکات آکروبات و نمایشی بود و معمولاً در نقاط مرتفع شهری به این عملیات ورزشی دست می‌زد به همین خاطر در آن زمان‌ها به او لقب ِ «یعقوب آرتیست» داده بودند. او استعدادی شگرف در این حیطه‌ها داشت‌. وی بعد از خروج از گیلان و مهاجرت به تهران، در استادیوم «امجدیه» به عنوان قهرمان شنا و شیرجه مطرح شد‌. آن‌طور که روایت می‌کنند در یکی از مراسم‌های ویژه در استخر «امجدیه»‌، او را درون کیسه‌ای می‌اندازند و سر کیسه را می‌بندند و به داخل عمق استخر رها می‌کنند! «یعقوب» ِ جوان پس از چند دقیقه، با پاره کردن این کیسه‌، خود را به سطح آب می‌رساند که البته مورد تشویقِ بی‌حدِ تماشاگران سالن قرار می‌گیرد.

آوازه‌ی کارهای یعقوب کوچکی زاد سبب شد ژوزف باروخ، مربی آلمانی ورزش، که در آن سالها در تهران ساکن بود، او را به سمت اصول ِورزش ژیمناستیک سوق دهد، استعداد او را در امور ورزش کشف نموده و یعقوب را به سمت ژیمناستیک سوق دهد‌. بنا به استعداد ِ شگرف خود خیلی زود دراین رشته پیشرفت می‌کند و به رشت منتقل می‌شود و درمدارس رشت به کار گرفته می‌شود. وی پایه‌گذار این رشته‌ی ورزشی در استان گیلان است.

چندی پیش شهرداری رشت در اقدامی ارزنده از نودساله های شهر واستان‌، درمراسمی تجلیل و تقدیر به عمل آورد‌، که “استاد یعقوب کوچکی زاد” نیز یکی از این مهمانان ویژه بود.

استاد یعقوب کوچکی زاد امروز – ۲۴ مهر ماه ۹۵ – در سن ۹۷ سالگی درگذشت.

یادش همیشگی

شرح عکس: عکاس راحله باقری‌، مراسم تجلیل از نود ساله‌ها در رشت و استاد کوچک‌زاد