رییس انجمن هموفیلی گیلان:
گیلان ۳۰۰ نفر بیمار هموفیلی دارد

رشت رویایی- رییس انجمن هموفیلی استان گیلان گفت:۳۰۰ نفر بیمار هموفیلی در سنین مختلف در استان عضو انجمن هموفیلی گیلان هستند.

به گزارش ایسنا فاکتورهای انعقادی عوامل بسیار مهمی هستند که میزان خونریزی را در بدن کنترل می‌کنند. در واقع اگر این فاکتورها وجود نداشته باشد، بدن بر اثر کوچک‌ترین ضربه‌ای دچار خونریزی‌های شدید می‌شود.

نوعی از این بیماری‌های خونریزی‌دهنده، هموفیلی است که شایع‌ترین بیماری‌های خونریزی‌دهنده است و بسته به فاکتوری که نقص دارد، تقسیم‌بندی می‌شود.

هموفیلی

هموفیلی چیست؟
هموفیلی یک بیماری ارثی است که به علت عدم وجود یک ژن خاص در بدن ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به هموفیلی نمی‌توانند پروتئین خاصی را که در جریان خون وجود دارد و موجب انعقاد خون می‌شود بسازند. در نتیجه، این بیماران به دنبال ضربه به‌راحتی دچار خونریزی شده و خونریزی آنها هم به راحتی متوقف نمی‌شود.

انواع مختلفی از هموفیلی وجود دارد، اما شایع‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آنها هموفیلی A یا کمبود فاکتور ۸ و هموفیلی B یا کمبود فاکتور ۹ هستند.

این بیماری‌ها گاهی بسیار خفیف بوده و به راحتی در بدو تولد شناسایی نمی‌شوند، ولی با شیوع کمتر ممکن است آنقدر شدید باشند که فرد هر ماه مجبور به تزریق فاکتوری باشد که مقدار آن در بدن وی کم است.

شایع‌ترین علامت این بیماری، خونریزی زیاد و غیرقابل کنترل است
بیماری هموفیلی بر اثر نوعی اشکال در انعقاد خون به وجود می‌آید بنابراین بیشترین علائم در این افراد علائم خونی است که بیشتر از همه به صورت خونریزی‌های غیرطبیعی خود را نشان می‌دهد. پس شایع‌ترین علامت این بیماری، خونریزی زیاد و غیرقابل کنترل است.

سرعت خونریزی در مبتلایان به هموفیلی از افراد سالم بیشتر نیست، بلکه زمان آن طولانی‌تر است. شدت هموفیلی متناسب با مقدار کمبود فاکتورهای انعقادی خون است.

گاهی این بیماران، در کودکی وقتی یک دندان شیری آنها می‌افتد، دچار خونریزی شده و این خونریزی به سختی و طی مدت طولانی بند می‌آید.

بیماران هموفیلی با کوچک‌ترین ضربه دچار خونریزی می‌شوند
احتمال خونریزی متعاقب ضربه‌های کوچک به بینی، دهان و لثه‌ها وجود دارد. به علاوه با کوچک‌ترین تحریکی از قبیل؛ مسواک زدن، خونریزی زیادی در این افراد ایجاد می‌شود.

کبودشدگی و کوفتگی از تظاهرات شایع هموفیلی است. این عوارض می‌تواند با ضربه‌های بسیار کوچک و ساده روی دهد و متعاقب آن می‌تواند هماتوم‌های بزرگ ایجاد شود. هماتوم به تجمع خون در یک بافت گفته می‌شود که در افراد معمولی به‌راحتی ایجاد نمی‌شود و قابل کنترل است ولی در این افراد می‌تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد.

علائم هموفیلی:
علایم اولیه هموفیلی خونریزی‌های طولانی پس از خراش‌های کوچک است. کبودی که با محل و تعداد غیرطبیعی، خون دماغ‌هایی که بند نمی‌آیند، خونریزی بسیار زیاد از گزیدن لب یا پر کردن دندان، درد و ورم مفاصل و خون در ادرار از علائم هموفیلی هستند.

شناسایی ۳۰۰ نفر بیمار هموفیلی در گیلان
سکینه جهان طلب رییس انجمن هموفیلی گیلان در گفتگو با خبرنگار ایسنا گیلان با بیان اینکه کانون هموفیلی ایران یک موسسه خیریه است که در سال ۱۳۴۶ تأسیس شد، افزود: این کانون در راستای حمایت‌های درمانی، رفاهی، اجتماعی و حقوقی بیماران هموفیلی فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت این انجمن از سال ۱۳۷۳ در گیلان، گفت: ۳۰۰ نفر بیمار هموفیلی در سنین مختلف در استان گیلان عضو انجمن هموفیلی گیلان هستند.

رییس انجمن حمایت از بیماران هموفیلی گیلان، تلاش جهت رفع مشکلات درمانی و دارویی بیماران هموفیلی، کمک‌های مادی، معنوی و تأمین درآمد برای افراد و خانواده‌های کم درآمد هموفیلی و پرداخت کمک هزینه به دانش‌آموزان و دانشجویان را از جمله فعالیت این انجمن عنوان کرد.

ساخت درمانگاه هموفیلی در گیلان نیازمند کمک خیرین است
وی با بیان اینکه ساخت درمانگاه هموفیلی گیلان در اولویت کار انجمن هموفیلی استان قرار دارد، خاطرنشان کرد: ساخت این درمانگاه در زمین اهدایی شادروان حاج محمد آذربانی از خیرین به نام رشت در حال احداث است.

جهان‌طلب با بیان اینکه دفتر کانون هموفیلی گیلان جهت ادامه پروژه به مساعدت‌های خیرین استان نیازمند، است، تصریح کرد: طبق اجرای زمان‌بندی پروژه سعی داریم با مساعدت خیرین ساختمان درمانگاه را تا نیمه اول سال جاری به اتمام برسانیم.

وی هدف از ساخت این مرکز را ارائه خدمات تخصصی به بیماران در استان و جلوگیری از سفرهای پر مخاطره بیمارانی عنوان کرد که عمدتاً از جسم مناسبی برخوردار نبوده و در سفرهای بین‌شهری به خصوص در مسافرت‌های زمینی طولانی‌مدت دچار انواع خونریزی مفصلی می‌شوند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz