گیلان ۱۴ هزار بی‌سواد دارد

معاون سوادآموزی مدیرکل آموزش و پرورش گیلان از وجود کمتر از ۱۰۰ نفر بی‌سواد مطلق در استان خبر داد و گفت: گیلان ۱۴ هزار و ۳۵۳ نفر بی‌سواد دارد.

نورالله اکبری امروز با اشاره به وجود ۸۰ هزار نفر جمعیت بی‌سواد طبق آمار خوداظهاری در سال ۹۰ در گیلان اظهار کرد: سال ۹۴ تعداد بی‌سوادان استان به ۱۴ هزار و ۳۵۳ نفر رسیده است.

سوادآموزی

وی وجود حتی یک نفر بی‌سواد در گیلان را مناسب ندانست و افزود: در جامعه شاهد وجود افراد بی‌سواد مطلق هستیم و سازمان‌های جهاد کشاورزی، بهزیستی، کمیته امداد و … برای شناسایی و باسواد کردن افراد بی‌سواد به ما کمک می‌کنند.

معاون سوادآموزی مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه ۷ هزار و ۷۱۵ نفر از بی‌سوادان را توانستیم زیر پوشش ببریم، تصریح کرد: شهرستان‌های رشت، تالش، فومن و صومعه‌سرا بیشترین نرخ بی‌سوادی را در استان دارند.

اکبری از سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵ خبر داد و بیان کرد: امسال در سرشماری مکانیسمی ارائه شود تا بتوانیم پالایش دقیقی از میزان بی‌سوادی در گیلان داشته باشیم.

وی خواستار استفاده از یک‌هزار و ۸۰۰ نفر آموزش‌دهنده آموزش و پرورش برای شناسایی افراد بی‌سواد در گیلان شد و گفت: اکنون برای کشف جامعه بی‌سواد به خوداظهاری اکتفا می‌شود و بخشی از آموزش‌دهندگان مذکور می‌توانند نیروهای آمارگیر باشند.

معاون سوادآموزی مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با اشاره به وجود افراد بی‌سواد مطلق در محدوده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در استان، خاطرنشان کرد: افرادی بی‌سواد مطلق محسوب می‌شوند که توانایی خواندن، نوشتن و محاسبه کردن را نداشته باشند و در این زمینه نتوانستیم مبادی ورودی بی‌سوادی در استان را ببندیم.

اکبری به وجود جمعیت بازمانده از تحصیل در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: سال ۹۳ تعداد کمتر از ۱۰۰ نفر بازمانده از تحصیل در استان داشتیم و این تعداد در سال گذشته نیز کمتر از ۱۰۰ نفر بود.

وی با بیان اینکه ریشه‌کنی بی‌سوادی در برنامه پنجم توسعه کشور از تکالیف ما در گیلان بود، اظهار کرد: تکلیف مذکور را نتوانستیم انجام دهیم و امیدواریم با مشارکت دستگاه‌های مربوطه آمار بی‌سوادی را به کمترین حد ممکن در استان کاهش دهیم.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz