رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:
گیلان در زمینه رفع معضل تروما پیشگام است

شاهرخ یوسف‌زاده چابک

رشت رویایی- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: جراحی عروق گیلان به طرف مرزهای دانش حرکت می‌کند و پیشرو است.

به گزارش فارس، شاهرخ یوسف‌زاده در سمینار دو روزه تازه‌های جراحی عروق و اندووسکولار در گیلان عنوان کرد: امروزه بسیاری از مباحث در رشته جراحی عروق از جمله اندوواسکولار به‌عهده جراحان عروق گیلانی است.

او با بیان اینکه رشته جراحی عروق و تروما جایگاه خاصی در بین دیگر رشته‌های جراحی دارد و محدود به یک بخش خاص از بدن نیست، افزود: اگر رشته جراحی عروق گسترش پیدا کند، موجب گسترش همه رشته‌های جراحی می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان با اشاره به اینکه پیشرفت در حوزه جراحی معادل با پیشرفت در دیگر حوزه‌هاست، ادامه داد: گیلان افتخار دارد که در زمینه یکی از مهم‌ترین معضلات کشور «تروما» پیشگامی را در بین کشور به خود اختصاص داده است.

او با اشاره به اینکه گیلان برای رفع معضل تروما راه‌حل ارائه کرده است، افزود: باید بپذیریم که وزارت بهداشت و درمان به تنهایی قادر به حل این معضل نیست و در گام نخست مواجهه با تروما ثبت اطلاعات براساس بانک اطلاعاتی در دستور کار قرار گرفت.

یوسف‌زاده چابک تروما را موضوع بسیار با اهمیت خواند و گفت: تروما مانند سیستم گردش خون در بدن اهمیت دارد و باید در زمان مواجهه با تروما اطلاعات کامل داشته باشیم تا بتوانیم عملکرد موثر و مناسب را انجام دهیم.

او توجه به بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت، انواع سرطان‌ها و… را از طرح‌های در حال پیگیری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان عنوان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان در عین نگاه تخصصی و کارشناسانه، نگاه پیشگیرانه‌ای به این موضوع دارد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رشته جراحی عروق با خدمات ویژه‌ای که به بیماران دیابتی ارائه می‌دهد، در برطرف کردن مشکلات آنها نقش مهمی دارند.

او رشته جراحی عروق را مددکار دیگر رشته‌های جراحی دانست و بیان کرد: جراحی عروق گیلان در مسیر مرزهای دانش حرکت می‌کند و در این زمینه پیشرو است.

گفتنی است، در سمینار دو روزه مذکور تعدادی از جراحان عروق به ارائه مقالاتی در این رشته پرداختند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz