رشت رویایی- رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان شفت گفت: گونه‌ای از خرس قهوه‌ای در منطقه گشت رودخان و سیاهمزگی توسط دوربین تله‌ای به ثبت رسید.

به گزارش تسنیم، رضا زمانی گفت: در پی گزارش دامداران منطقه خرمکش مبنی بر حمله وحوش به دام‌های اهالی و تلف شدن یک گاو، کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شفت در منطقه حضور پیدا کردند.

رئیس حفاظت محیط زیست شفت گفت: کارشناسان این اداره پس از حضور در منطقه و بررسی مسیرهای گذار و آثار ردپای حیات وحش نسبت به نصب دوربین تله‌ای “camera trape” در گشت رودخان و سیاهمزگی اقدام کردند.

این مقام مسئول گفت: با جمع آوری و بازبینی دوربین تله‌ای پس از ۱۰ روز، تصاویر و فیلم یک قلاده خرس قهوه‌ای، ۴ قلاده شغال و یک راس گراز وحشی در این منطقه به ثبت رسید.

زمانی به ثبت فعالیت‌های شبانه خرس قهوه‌ای با نام علمی”ursus arctus” که یکی از بزرگترین گوشتخواران ایران است و وزن آن نیز به ۵۰۰ کیلوگرم می‌رسد اشاره کرد و افزود: این نوع خرس به لانه‌های زنبور عسل و کندوها دستبرد زده و از غذاهای مختلف گیاهی و حیوانی تغذیه می‌کند.

او گفت: خرس قهوه‌ای یکی از گونه‌های شاخص جنگل‌های هیرکانی است و با توجه به ثبت تصویر و فیلم، برای خسارت دیدگان ناشی از حمله این گونه خرس در منطقه تشکیل پرونده شده و به سازمان حفاظت محیط زیست استان گیلان ارسال شد.

زمانی با بیان اینکه خرس قهوه‌ای جزء گونه‌های حمایت شده کشور بوده و شکار ممنوع است گفت: در صورت شکار این نوع خرس برای شکارچی خاطی به ازای هر قلاده خرس ۵۰ میلیون تومان جریمه در نظر گرفته شده است.

رئیس حفاظت محیط زیست شفت اضافه کرد: از عموم دامداران تقاضا داریم دام‌های خود را در هنگام شب به نزدیک روستا و دامداری‌های خود انتقال دهند و از رها کردن دام بدون چوپان در مناطق جنگلی خودداری کنند زیرا خرس‌ها قبل از شروع فصل زمستان به‌شدت خود را تغذیه می‌کنند.

او گفت: از آنجایی‌که حفاظت از گونه‌های تنوع زیستی استان وظیفه همگان است از عموم مردم به‌ویژه ساکنان حاشیه جنگل و جنگل‌نشینان تقاضا می‌کنیم تا هر گونه مشاهده وحوش را به اداره حفاظت محیط زیست شفت اطلاع رسانی کنند.