رشت رویایی- نوشتن و سروکله زدن با جهان بی‌منتهای کلمات برای آن‌ها که رویای روایت در سر می‌پرورانند، بی‌شک سهل‌ترین تفریح و دشوارترین وظیفه است. در این مطلب به گفت و گو با «سروش حبیبی» درباره آداب و رسوم و عادت‌هایی که در خواندن و نوشتن دارد، می‌پردازیم.

این مترجم شناخته‌شده که ترجمه آثار بزرگان ادبیات جهان همچون فئودور داستایفسکی، لئو تولستوی، گونترگراس، رومن گاری، هرمان هسه و آنتوان چخوف را در کارنامه خود دارد، از جغرافیایی دور با مهربانی پذیرفت که عاداتش در ترجمه و نوشتن را بازگو و در خلال گفت و گو، عشق و علاقه‌ای را که به ایران دارد، ابراز کند.

با این مترجم هشتاد و سه ساله که در چهل سال اخیر به یاری همسرش «ایران زندیه»- ویراستار آثارش- دور از وطن به وطن خدمت کرده و آثاری همچون «جنگ و صلح»، «ابله»، «نارتسیس و گلدموند»، «خداحافظ گاری کوپر» و «طبل حلبی» را در اختیار خوانندگان فارسی زبان گذاشته، از نوشتن گفته‌ایم.

[su_frame align=”center”]کتاب ترجمه سروش حبیبی[/su_frame]

دلتان برای تهران تنگ می‌شود؟
خیلی خیلی زیاد. تهران و به طور کلی ایران برای من حکم معشوقی را دارد که شوق دیدنش درد فراق را شدید می‌کند. شاید باور نکنید، من اغلب خواب تهران را می‌بینم و خواب دوستان عزیزی که دوست دارم برق شوق را در چشمشان ببینم، اما افسوس باید به شنیدن صدای بریده بریده‌شان در تلفن قناعت کنم. تهران فضایی است که من در آن گرمی و شیرینی محبت پدر و مادرم را چشیده‌ام و به صمیمیت و هم نفسی با برادران و خواهرم خو گرفته‌ام و با رفقای کوچه و دبستانم بازی و زد و خورد کرده‌ام و این خود گنجینه‌ای از یاد نرفتنی است. تهران مثل پوستی است که من در آن رشد کرده‌ام. چطور می‌شود چیزی را هرقدر هم که گران‌بها باشد جای منظره توچال و دماوند گذاشت که جمعه‌ها صبح زود چشمم را روشن و نسیمش جانم را تازه می‌کرد؟

شما حدود چهل سال قبل از تهران کوچ کردید، مدتی در امریکا ساکن بودید و امروز نیز ساکن پاریس هستید. از تهران که چهره‌اش امروز با آنچه شما در جوانی از او دیده‌اید تغییرات بسیار کرده، به پاریس رفتید که به مرکز فرهنگی هنری اروپا ملقب است. کوچ از تهران به پاریس برای شما و علایقتان چه شرایطی فراهم کرد که اگر تهران بودید، از آن بی نصیب می‌ماندید؟
همان طور که گفتید ما اول به امریکا رفتیم. نزدیک دو سال پیش از انقلاب بود و می‌شود گفت که به آن جا فرار کردیم، از دست سازمان امنیت. کمی بعد از انقلاب، با دل‌هایی پر از رؤیا و امیدهای بسیار راهی تهران شدیم. اما سر راه چند هفته در پاریس مهمان برادرم بودیم. آن وقت جنگ میان ایران و عراق شروع شد و برادرم به ما توصیه و حتی اصرار کرد که دو سال در امریکا بوده‌ایم، چند وقت هم در پاریس بمانیم تا جنگ تمام شود.

ما دیدیم که تدارک اسباب زندگی در تهران در آن گیر و دار جنگ و به مدرسه فرستادن بچه‌ها کار آسانی نیست. (باید بگویم که ما هنگام خروج از ایران خانه و آنچه را در آن بود فروخته بودیم و باید زندگی در ایران را از صفر شروع می‌کردیم.) این بود که رأی برادرم را عاقلانه دیدیم و تصمیم گرفتیم موقتاً در پاریس بمانیم. بعد دیدیم دو مرتبه عوض کردن زبان برای بچه‌ها بار سنگینی است، در نتیجه بر آن شدیم که بگذاریم تحصیلاتشان تمام شود. این را هم بگویم که این کار هم با بودجه بسیار محدود ما کار آسانی نبود. این بود چگونگی اقامت ما در فرانسه.

اما شما نباید خیال کنید که من با ایران و اوضاع و احوال آن آشنا نیستم. در این مدت بارها برای دیدار از مادر و خویشان به تهران آمده‌ام و همان هوای دودآلود و شلوغی خیابان‌ها را دوست دارم، زیرا صدای گفت و گوی شیرین مردم و نجوای درددل آن‌ها را از پشت همین پرده دود می‌شنوم. این جا هم گرچه به قول شما مرکز فرهنگ و هنر اروپاست، حتی بعد از چهل سال زندگی برای من، دیار غربت است. و گمان نمی‌کنم هرگز «موسیو ابی بی» (تلفظ فرانسوی «آقای حبیبی») بشوم.

به قول رفیق از دست رفته‌ام زنده یاد نادرپور: «در سرزمین ناشناسان آنقدر ماندم/ کز من کسی با چهره‌ای دیگر پدید آمد.» این جا البته امکانات فرهنگی بیش از تهران است. ولی تصور نکنید که من وقتم را به رفتن به اپرا و کنسرت و باله یا دیدار از موزه‌ها می‌گذرانم. ممکن است باور نکنید که من این جا گوش نشینم و جز گاهی برای دیدار فرزندان و دوستان ایرانی، یا برای خرید آنچه برای زندگی لازم است از خانه بیرون نمی‌روم.

با این اوصافِ گوشه نشینی، اوضاع نوشتن و ترجمه چطور است؟ چون پارسال گفتید که دیگر می‌خواهید خود را بازنشسته کنید…
هنوز بازنشسته نشده‌ام ولی کار ترجمه‌ام کند شده و بیشتر وقتم به خواندن ناخوانده‌ها می‌گذرد.

[su_frame align=”center”]کتاب ترجمه سروش حبیبی[/su_frame]

ناخوانده‌هایی که این روزها مشغول خواندنشان هستید کدامند؟
ناخوانده‌ها، یکی کتابی است به نام «تاریخ دنیا از بدو پیدایش تا امروز». یکی دیگر «تاریخ قرن بیستم اروپا» و «جنایت و مجازات» داستایفسکی برای بار سوم.

این روزها مشغول ترجمه چه کاری هستید؟
«رستاخیر» تالستوی که بیشتر آن ترجمه شده است و نیز یکی از رمان‌های بزرگ داستایفسکی که آن همه نیمه تمام است. پیش از این گفتم که افسوس خیلی زود از یک کار خسته می‌شوم و حس می‌کنم که حالم برای ادامه کار مناسب نیست و ترجمه را وقتی ادامه می‌دهم که حالم بهتر بشود. اگر گاهی شوق کارم خیلی خوب باشد می‌روم سر دو کتاب دیگر، یعنی «یادداشت‌های زیرزمین» داستایفسکی یا «حریم» فاکنر که آن‌ها هم نیمه کاره مانده‌اند.

در طول این سال‌ها، چطور کار و ترجمه می‌کردید؟ هر روز زمانی را به ترجمه کردن اختصاص می‌دادید؟
در ایران که بودم صبح تا آخر وقت اداری در اداره کار می‌کردم. عصرها در انتشارات دانشگاهی، که امروز به انتشارات دانشگاه صنعتی شریف معروف است؛ به ویراستاری کتاب‌های علمی مشغول بودم. بعد به خانه می‌رفتم و بعد از شام باز به کار برای خودم یعنی ترجمه کتاب برای ناشران مشغول می‌شدم.

حالا چطور؟ چه ساعاتی در شبانه روز را به مطالعه و ترجمه اختصاص می‌دهید و روزی چند ساعت درگیر خواندن و چند ساعت درگیر نوشتن و ترجمه‌اید؟
ساعات کار من قاعده‌ای ندارد. افسوس که بنده آدم بی انضباطی هستم. هر وقت رغبت و شوق ترجمه داشته باشم، ترجمه می‌کنم و هر وقت هم حال ترجمه نداشته باشم، می‌خوانم. صبح یا عصرش فرق نمی‌کند. ولی سهم ساعاتی که صرف ترجمه می‌کنم به تدریج نسبت به آن‌هایی که مطالعه می‌کنم کمتر می‌شود. به طور کلی نزدیک روزی ۱۰ ساعت با کتاب سر و کار دارم.

[su_frame align=”center”]کتاب ترجمه سروش حبیبی[/su_frame]

ظاهراً میانه خوبی با تکنولوژی ندارید. برای ترجمه‌هایتان از کامپیوتر و اینترنت هم کمک می‌گیرید؟
بله. با تکنولوژی میانه‌ای ندارم، البته عجیب است. چون من در ایران مهندس شدم و بعد هم سه سال در آلمان در دانشکده فنی دارمشتات درس خواندم. اما این راهی بود که زندگی پیش پایم گذاشت. دلم مشتاق مهندسی نبود. اینترنت باز هم نیستم. اما از کامپیوتر در حد ماشین تحریر استفاده می‌کنم زیرا این ماشین، کار تحریر و اصلاح نوشته را بسیار آسان می‌کند.

انتخاب‌هایتان برای ترجمه چطور شکل می‌گیرد؟ براساس علاقه شخصی‌تان به سراغ یک اثر می‌روید یا این که باید شیفته نویسنده‌اش باشید؟
اصولاً شیفتگی به نویسنده، البته اگر شیفتگی در میان باشد (چون همیشه شیفتگی پیش نمی‌آید) بعد از خواندن اثر است. در همه حال علاقه شخصی شرط اصلی است. اما انتخاب اثر برای ترجمه همیشه حاصل جستار شخصی نبوده است. «بیابان تاتارها»- که اولین ترجمه‌ام بود- داستان جالبی دارد. در پاریس بودم. یک روز در اتاقم در هتل کار می‌کردم. خسته شدم و رادیو را روشن کردم. برنامه داستان خوانی بود و من وسط برنامه دستگاه را روشن کرده بودم. اما قسمتی که خوانده می‌شد به قدری توجهم را به خود جلب کرد که دلم خواست هر طور که شده کتاب را بخرم و بخوانم. اما تلفن زنگ زد و مانع شد که من آخر برنامه را بشنوم.

روز بعد به تکاپو افتادم. اما پیداکردن کتابی که نه اسم آن را بدانی و نه اسم نویسنده‌اش را کار آسانی نیست. یکی از کتابفروش ها که نتوانسته بود اطلاعی را که می‌خواستم به من بدهد کتاب دیگری را به من توصیه کرد و اطمینان داد که حتماً از آن خوشم خواهد آمد. این کتاب «خداحافظ گاری کوپر» اثر رومن گاری بود. روز بعد از دوستم که در رادیو کار می‌کرد کمک خواستم. او ساعت پخش برنامه را از من خواست و اسم کتاب و نویسنده‌اش را برایم پیدا کرد. از ترجمه این دو کتاب بسیار استقبال شده است.

کتاب «زمین انسان‌ها» هم داستان عجیبی دارد. برای دیدار دوستم زنده یاد منوچهر مهندسی به هامبورگ رفته بودم. او آسیستان پروفسور شپولر معروف بود. ترجمه کتاب «شازده کوچولو» ی سنت اگزوپری را به آلمانی به من داد و گفت: «این را بخوان.» گفتم: «من که آلمانی نمی‌دانم.» گفت: «یاد بگیر.» به همین سادگی. یک فرهنگ آلمانی- فرانسه هم به من پیشکش کرد که هنوز آن را دارم و برایم بسیار عزیز است. بعد از آن فوراً شروع کردم به یاد گرفتن آلمانی، اصل کتاب را گرفتم و با ترجمه آلمانی آن مقایسه کردم. البته آموختن آلمانی بی معلم کار آسانی نبود. ولی روش آموزش از طریق مقایسه دو متن و البته با کمک گرفتن از وسایل دیگر به نظر من بهترین راه آموختن زبان است. البته از «شازده کوچولو» بسیار خوشم آمد. و چند کتاب دیگر و همین نویسنده را خریدم و خواندم و ترجمه «زمین انسان‌ها» نتیجه همین آشنایی با نویسنده‌اش بود.

[su_frame align=”center”]کتاب ترجمه سروش حبیبی[/su_frame]

کتاب‌های «آبلوموف» و «قرن روشنفکری» که شاید به عنوان «قرن روشنایی‌ها» برای آن بهتر باشد، حاصل توصیه دوست بسیار عزیزم، زنده یاد دکتر غلامحسین ساعدی بود. خوب یادم هست در دفتر دوست عزیز دیگرم رضا جعفری بودیم. خدا عمر دراز و تندرستی و توفیق نصیبش کند. ساعدی آمد و دو کتاب به من داد و گفت: «بیا، این‌ها را بخوان و اگر حوصله کردی ترجمه‌شان کن. رضا هم چاپشان می‌کند.» من ترجمه کردم و رضا هم که با سن کمش در آن زمان مدیر روشن بین و خوش ذوقی بود (و حالا باتجربه‌تر و خوش ذوق‌تر از پیش شده است) آن‌ها را چاپ کرد. البته این کتاب‌ها هر دو را بعدها با متن اصلی مقایسه کردم و نتیجه این تجدیدنظر بسیار قابل ملاحظه بود.

کتاب «ما مردم.. داستان امریکا» را دوست دیگرم جان مورسر که در امریکا استاد دانشگاه بود و تمایلات مارکسیستی داشت به من توصیه کرد که حتماً ترجمه کنم. اما کتاب‌های تالستوی و داستایفسکی و تورگنیف را به میل خودم ترجمه کردم. از این‌ها که بگذریم شاهکارهای ادب دنیا معلومند. آن‌ها را می‌خوانم و اگر به قول شما شیفته‌اش شدم ترجمه‌شان می‌کنم.

شما جزو مترجمانی هستید که سبک و امضا دارید و نثرتان شاخص است. هیچ وقت به این که به جای مترجم شدن، نویسنده باشید فکر نکرده‌اید؟ نویسندگی و وسوسه‌تان نکرد؟
بنده مترجمم و سبک ترجمه‌هایم چیزی است که اصل کتاب به من القا می‌کند. مثلاً گمان نمی‌کنم که سبک ترجمه «ژرمینال» را بشود با «خداحافظ گاری کویر» یا «طبل حلبی» مقایسه کرد. ولی خب، چون همه این ترجمه‌ها خواه ناخواه از صافی ذهن و قلم من گذشته، ناچار همه چیزکی از من دارند که شاید بشود به نوعی خویشاوندی تعبیرش کرد. اما این برای نویسنده شدن کافی نیست.

من معتقدم تا وقتی حرف تازه‌ای نداشته باشم که نزدنش به جایی بربخورد، بهتر است که به عنوان نویسنده قلم برندارم. تکرار گفته‌های دیگران را در قالب و با کلماتی دیگر دوست ندارم. متاسفانه غلیانی را که موجب پدید آمدن فکرهای نو است در خودم ندیده‌ام.

بین شخصیت‌های رمان‌هایی که ترجمه کرده‌اید، کدام یک برای شما حال و احوال به خصوصی را رقم زده؟ مثلاً بسیاری با شخصیت «آبلوموف» رفیقند و جایی خواندم که ژ «ی نوشته بود همواره در درونش یک «آناکارنینا» زندگی می‌کند. مردمان بسیاری در ایران با شخصیت‌هایی که شما با ترجمه‌هایتان معرفشان بوده‌اید، زیسته‌اند. کدامیک از این شخصیت‌ها برای شما ویژه‌تر از بقیه است؟
بعضی جلوه‌های شخصیت اشخاص داستان با احوال آدم همخوان دارد. اگر این طور نبود کسی رمان نمی‌خواند. مترجم ضمن ترجمه و خواننده ضمن خواندن کتاب خود را از آن جنبه در قالب شخص داستان می‌بیند و با او همصدا و همراه می‌شود. روی هم رفته من خودم را با «آبلوموف» خیلی نزدیک می‌بینم و اگر «شتولتس» ی نبود. «شتولتس رفیق آلمانی تبار آبلوموف بود و او را هی می‌زد و با زور او را به تلاش وا می‌داشت) که با آبلوموف خصلتی من مبارزه کند کار من خیلی خراب می‌بود و راحتی و کارهای آسان را بر کارهای مفیدتر ترجیح می‌دادم.

[su_frame align=”center”]کتاب ترجمه سروش حبیبی[/su_frame]

دشوارترین کتابی که در این سال‌ها ترجمه کرده‌اید، کدام است؟
«طبل حلبی» و «کیفر آتش» و «کوه جادو» (که یک سوم آن را ترجمه کردم، اما افسوس از میان رفت) و «قرن روشنفکری» کتاب‌هایی بودند که بیشتر وقتم را گرفتند.

می گویند آشنایی با هر زبان تازه، دنیایی تازه را به روی آدمی می‌گشاید. شما به چند زبان مسلطید و از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، روسی و آلمانی کتاب‌هایی را به فارسی برگردانده‌اید. این زیستن با چند زبان برای سروش حبیبی و سال‌های عمرش، چه احوالاتی رقم زده؟
بله. بنده با چند زبان آشنایی دارم، ولی این آشنایی نتیجه انتخاب من نبوده، زندگی این جور پیش آورده. اما باید توجه داشته باشیم که فقط آشنایی با زبان برای ترجمه کافی نیست. تاریخ، جغرافیا و احوال و عادات و باورها و افسانه‌های رایج میان کسانی که به آن زبان حرف می‌زنند اهمیت کمی ندارند. به گمان من زبان عبارت است از مجموعه بزرگ و در حال تحولی از واژه‌ها که بیشترشان به طیف کم و بیش وسیعی از مفاهیم (مترادفات) دلالت می‌کنند و با نظام حاکمی که دستور زبان باشد، پیوند می‌گیرند و زاینده اندیشه و منتقل کننده آنند و آنچه به حب وطن تعبیر می‌شود حاصل همین احساس نزدیکی اندیشه و الفتی است که میان افراد همزبان موجود است، زیرا اندیشه آن‌ها برآمده از بستری است که این نظام بر آن حاکم است.

تاریخ هر ملت هم حاصل تلاش فکری و عملی تک تک افراد است. ولی بعضی از این افراد به دلایل گوناگون در این عرصه شاخص‌تر از دیگرانند و مهر خود را بر تاریخ ملت زده‌اند و در ذهن افراد ملت جای خاصی دارند. مثلاً اسم دکتر مصدق برای ایرانیان خود به خود مشخصاً ده‌ها سال تاریخ ایران است. همین طور روزهای خاصی مثل سی تیر یا بیست و هشت مرداد، یا عاشورا و شب یلدا و جشن سده و غیره در ضمیر ایرانیان ثبت شده و به تعبیری جزو زبان است. همین طور اسامی اماکن مثل سر پل تجریش یا میدان اعدام و باغشاه و غیره برای ایرانیان حامل بار معنوی و عاطفی خاصی است. این‌ها همه و چیزهای دیگر همه جزو حیطه وسیع زبان فارسی است.

این معنی برای زبان‌های دیگر هم صادق است. بنابراین هر زبان، جهان رنگارنگی از این گونه مفاهیم است. حالا یک مثال بزنم. فرض کنید که یک نویسنده ایرانی یک رمان اجتماعی بنویسد.، یعنی مسائلی را با شرح داستان وار زندگی مردم مطرح کند. در این داستان به نام‌هایی مثل دکتر مصدق و مهندس بازرگان و سیدضیاءالدین… و تاریخ‌هایی مثل سی تیر و بیست و هشت مرداد… جاهایی مثل سرپل تجریش، یا میدان اعدام و روزهایی مثل عاشورا و شب یلدا یا جشن سده و از این قبیل برمی خوریم که به ظاهر کاری با زبان ندارند ولی هر یک از آن‌ها برای خواننده ایرانی با وقایع و معانی مشخصی تداعی می‌شود.

[su_frame align=”center”]کتاب ترجمه سروش حبیبی[/su_frame]

حالا فرض کنیم که مترجمی خارجی بخواهد این رمان را به زبان خود ترجمه کند. او باید با تاریخ و جغرافی تهران و خیلی چیزهای دیگر آشنایی داشته باشد وگرنه اسم‌ها و کلماتی که برشمردم برایش خالی از معنا خواهد بود و البته مطالب داستان را ناقص به خوانندگان خود انتقال خواهدداد.
سر پل تجریش برای خواننده تهرانی با نسیم گلاب دره و پس قلعه در غروب گرم تابستان و طعم کم نظیر و تردی مغز گردوی تازه همراه است.

با نام دکتر مصدق و مهندس بازرگان تحولات چند دهه جامعه ایران را می‌بیند و یاد آن‌ها طوفانی رد دلش برپا می‌کند. باری درک درست معنی بعضی از داستان‌های گارسیا مارکز آشنایی با افسانه‌ها و باورهای مردم کلمبیا ضروری است. این‌ها همه در تأیید گفته شماست که آدم با آشنایی با هر زبان خارجی و احوال مردمی که با آن حرف می‌زنند به دنیای دیگری می‌رود و شخص دیگری می‌شود. یعنی کسی که گفته «اگر کسی چند زبان بدان چند آدم است» چندان گزاف نگفته است.

در انتخاب‌هایتان برای ترجمه چقدر به ابعاد سیاسی- اجتماعی آن و تاثیرگذاری اثر بر جامعه‌ای که مخاطب ترجمه‌تان خواهدبود فکر می‌کنید؟
ماکسیم گورکی در یکی از نوشته‌هایش به نام «خواننده» برای نویسنده یک جور مقام و برتری پیشوایی فرض می‌کند و به او حق می‌دهد که برادر به عقیده او نادان خود را به زور سیلی و توسری به راه راست هدایت کند. من چنین رسالتی برای خود نمی‌شناسم. به عقیده من خواننده صغیر نیست و توانایی تشخیص خوب و بد در همه هست. ادای بیشتردانی، غصب مقام قدرت است. با این همه خودم را فردی از میلیون‌ها آدم می دانم و از انتشار آنچه برای خود زیان آور و گمراه کننده می دانم خودداری می‌کنم.

در کار ترجمه، تا به حال پیش آمده که احساس کنید زبان فارسی توانایی انتقال پیام متن زبان اصلی را ندارد؟
برای داستان نه، زبان فارسی گنجینه بسیار وسیعی است و امکانات فراوان دارد. اما از این امکان‌ها باید استفاده شود. می‌شود گفت که باید این امکانات را کشف کرد و این کار ممکن نیست جز با مطالعه عمیق آثار نظم و نثر گذشتگان و نیز زبان مردم که برای رمان توانایی گویای و ابلاغ معنای بسیاری دارد، اما افسوس به عقیده بعضی تعبیرات عامیانه ارج ادبی ندارند. بنده از این گروه نیستم.

[su_frame align=”center”]کتاب ترجمه سروش حبیبی[/su_frame]

نویسندگان و شاعران محبوب شما در سال‌های عمرتان چه کسانی بوده‌اند؟
از گذشتگان فردوسی و منوچهری و سعدی و حافظ که از خواندنشان سیر نمی‌شوم. از امروزی‌ها ایرج میرزا و خویی و شاملو و نادرپور و مشیری. از نثرنویسان گذشته صاحب مرزبان نامه و بیهقی و از متأخرین صادق هدایت و جلال آل احمد و هوشنگ گلشیری.

بین آثاری که خودتان ترجمه کرده‌اید، کدام برایتان ویژه‌تر از بقیه است؟
همه ترجمه‌های خودم را می‌پسندم. اگر نمی‌پسندیدم ترجمه‌شان نمی‌کردم. راستش را بخواهید دلم نمی‌آید که یکی، دو تاشان را از بقیه جدا کنم. مثل این است که بگویم یکی از بچه‌هایم را دوست ندارم یا کمتر دوست دارم.

و اما نهایتاً چقدر از کارنامه کاری‌تان امروز، پس از هشتاد و چند سال، راضی هستید؟
شاید باور نکنید ولی ناراحتی‌ام از آن است که وقت زیاد تلف کرده‌ام. جوان که بودم بیشتر و حالا کمتر. کارهایی را که مهم و البته پرزحمت‌تر بود می‌گذاشتم برای بعد و این از تنبلی و اهمال بود. امیدوارم جوانان همت کنند و کمتر از من تن به تنبلی بدهند.

هفته‌نامه کرگدن