[su_frame align=”center”]گزیده‌ای از 80 سال تاریخ پوسترهای تئاتر ایران در لاهیجان[/su_frame]

رشت رویایی- گزیده‌ای از ۸۰ سال تاریخ پوسترهای تئاتر ایران در لاهیجان به نمایش در آمد.

به گزارش رشت رویایی، نمایشگاه پوسترهای تئاتر ایران به مناسبت روز جهانی گرافیک و هفته طراحی گرافیک ایران در نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان برپا می‌شود.

این برنامه که روز یک شنبه ۱۹ اردیبهشت در گالری استاد حسین محجوبی افتتاح شد شامل نشستی با موضوع تاریخ نمایش در گیلان با حضور جمعی از پیشکسوتان نمایش استان و تاریخ و اهمیت طراحی پوستر برای نمایش به همراه نمایش آثار بود.

[su_frame align=”center”]گزیده‌ای از 80 سال تاریخ پوسترهای تئاتر ایران در لاهیجان[/su_frame]

نگار نادری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان طی سخنان خود چنین رویدادی را ارزشمند برشمرد و آن را قدمی در راستای تعامل میان انجمن‌های فرهنگی و هنری دانست و با توجه به ارتباط رشته‌های هنری با یکدیگر، خواستار همکاری انجمن‌ها با یکدیگر و حمایت از رویدادهای فرهنگی در سطح شهر شد.

محمدعلی صادق حسنی رئیس هنرهای نمایشی استان گیلان درباره تئاتر لاهیجان در دهه ۴۰ و نمایشهای آن دوره و گروههای نمایش لاهیجان سخنرانی را ایراد کرد. در ادامه نادر قادرپور از هنرمندان پیشکسوت تئاتر نیز در خصوص مسائل و مشکلات تئاتر در گذشته سخنرانی کرد. سپس محمد خداشناس از هنرمندان برجسته گرافیک و استاد دانشگاه درباره تغییر نگاه به پوستر،افیش و بروشور به تئاتر سخنانی را ایراد کرد. در پایان مدعوین از نمایشگاه بازدید کردند.

شایان ذکر است، هفته طراحی گرافیک ایران و روز جهانی گرافیک در لاهیجان با برنامه سخنرانی، نمایشگاه و کارگاه دوروزه تایپوگرافی برای پوسترهای تئاتر امیر حسین قوچی بیک با عنوان «کلمه، ترکیب، تصویر«آغاز شد و در ادامه این سلسله برنامه‌ها گزیده‌ای از ۸۰ سال آثار پوسترهای تئاتر ایران به نمایش در آمد.

[su_frame align=”center”]گزیده‌ای از 80 سال تاریخ پوسترهای تئاتر ایران در لاهیجان[/su_frame]

تعداد پوستر تئاتر بر اساس تحقیق و پژوهش انجمن طراحان تهیه شد که ٨٠ پوستر آن در لاهیجان در هفته گرافیک به همت عادل صدر ممتاز رئیس انجمن هنرهای تجسمی لاهیجان در این نمایشگاه به نمایش درآمده است. علاقمندان می‌توانند از تاریخ ١٩ الی ٢۵ اردیبهشت همه‌روزه صبح‌ها از ساعت ٩الی ١٣ و عصرها از ساعت ١۶الی ١٩ از نمایشگاه بازدید کنند.

گزیده‌ای از 80 سال تاریخ پوسترهای تئاتر ایران در لاهیجان