گزارش میدانی رشت رویایی از وضعیت بازارچه چمران رشت
وجود رضایت عمومی؛ نیاز به پارکینگ و آب آشامیدنی

رشت رویایی، سید احمد ساداتی – احداث بازارچه‌های خصوصی یکی از برنامه‌های شهرداری در سال‌های اخیر بوده و در این راستا چند روز پیش شاهد افتتاح و بهره‌برداری از دوازدهمین بازارچه میوه و تره بار در شهر رشت بودیم. بازارچه‌ای به نام چمران که در بلوار مدرس احداث شده و نزدیک به ۲۳۰ غرفه دارد. بر آن شدیم تا با گزارشی میدانی از محاسن و معایب این بازارچه باخبر شده و با اطلاع‌رسانی این مسائل، گامی در راستای کاهش مشکلات احتمالی این بازارچه برداریم.

افتتاح دوازدهمین بازارچه میوه و تره‌بار رشت

اولین غرفه‌داری که به گفت و گو با ما نشست ولی‌الله غفاری متولد ۱۳۲۰ و یکی از مسن‌ترین غرفه داران این مجموعه بود. او به رشت رویایی گفت: خوشبختانه از روند کاری‌مان در بازارچه چمران بسیار راضی هستیم. ما در اینجا تا ساعت ۱ شب هم مشتری داریم و فضای بزرگ و خوب بازارچه این امکان را برای مشتریان فراهم کرده که خرید راحت‌تری داشته باشند. در مورد قیمت‌هایمان هم باید بگویم وقتی ارزان می‌خریم ارزان می‌فروشیم و وقتی گران بخریم مجبوریم گران بفروشیم و قیمت‌های ما بستگی به قیمت‌های میدان بار دارد.

غفاری ادامه داد: در همین فرصت از شهردار محترم و مجموعه شهرداری تشکر می‌کنم که با احداث این مجموعه باعث شدند کار ما به نحو بهتری ساماندهی شود. تنها مشکلی که ما داریم میزان اجاره پرداختی است که در حال حاضر این مبلغ ۲۰۰ هزار تومان است که به نظر من اگر این مبلغ به ۱۵۰ هزار تومان کاهش پیدا کند برای همه غرفه داران راضی کننده خواهد بود. البته موضوع دیگری هم هست و آن این که به شدت نیاز به احداث پارکینگ داریم و مشتریان ما از این بابت با دشواری روبرو هستند و در برخی موارد مشاهده شده که جریمه هم شده‌اند.

ا.ش متولد ۱۳۶۸ که دارای مدرک کارشناسی حسابداری است، پیش از این به مدت ۳ سال در مکان قبلی بازارچه فعالیت داشت و در حال حاضر ۱۰ روزی است که کار خود را در بازارچه چمران آغاز کرده. او در مورد وضعیت کنونی این بازارچه و معایب و محاسن آن گفت: مهم‌ترین مشکلی که ما داریم میزان اجاره‌هاست؛ چرا که خود من که در حال حاضر ۲ غرفه دارم در ماه ۴۱۰ هزار تومان باید اجاره بدهم؛ در حالی که میزان مبلغ اجاره در مکان قبلی بازارچه ۶۰ هزار تومان برای هر غرفه بود. این مکان دارای ۲۳۰ غرفه است و فکر می‌کنم هزینه‌هایی از نظیر نگهبانی و … با مبالغ اجاره‌ای پایین‌تر از این‌ها هم تأمین می‌شود.

او در مورد میزان فروش و سایر مسائل مربوط به بازارچه چمران اضافه کرد: همان‌طور که گفتم ما در بازارچه چمران ۲۳۰ غرفه هستیم؛ در حالی که این میزان در مکان قبلی بازارچه ۱۸۰ غرفه بود که البته از آن تعداد هم ۴۰ تا ۵۰ غرفه نیمه فعال بودند. طبیعی است که میزان فروش ما کاهش پیدا کرده. اما به لحاظ امنیت و زیبایی بازارچه چمران وضعیت مطلوبی دارد و از نظر دید مشتری و بازارپسند بودن فضا نیز خیلی بهتر شده است. البته باید به عدم وجود سایه‌بان و عدم وجود پارکینگ هم اشاره کنم که در صورت رفع این معایب، بازارچه چمران تبدیل به یکی از بازارچه‌های نمونه شهر خواهد شد.

افتتاح دوازدهمین بازارچه میوه و تره‌بار رشت

آخرین غرفه داری که پای صحبت‌های او نشستیم رضا شیرین وش متولد ۱۳۳۹ بود که پیش از این ۱۲ سال را در مکان قبلی بازارچه گذرانده و پس از افتتاح بازارچه چمران، کار خود را در این مجموعه آغاز کرده بود. شیرین وش در صحبت‌های خود به رشت رویایی گفت: اولین موضوعی که باید به آن اشاره کنم بحث بالا بودن اجاره این بازارچه است که مورد اعتراض بسیاری از غرفه داران نیز قرار گرفته و اگر میزان مبلغ اجاره از ۲۰۵ هزار تومان به ۸۰ الی ۱۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کند، راضی کننده خواهد بود. البته باید اذعان کرد که پس از انتقال بازارچه به مکان فعلی، شاهد ساماندهی بهتر و سطح بالاتری از امنیت هستیم. تنها مشکلی که وجود دارد نبود پارکینگ است که اگر این عیب هم رفع شود، بازارچه چمران یکی از بازارچه‌های خوب و نمونه رشت خواهد بود. البته باید به این مساله هم اشاره کنم که این بازارچه برای جلب مشتری بیشتر و شناسانده شدن، به زمان بیشتری نیاز دارد و هنوز هم بعضی از مردم نمی‌دانند که این بازارچه از مکان قبلی به این جا انتقال پیدا کرده است. خوشبختانه بازارچه چمران به لحاظ نظافت و کارآیی در سطح خوبی قرار داشته و وجود سرویس بهداشتی مناسب نیز یکی دیگر از محاسن این بازارچه است. البته اگر مشکل نبود آب آشامیدنی هم در این مجموعه برطرف شود، تأثیر بسزایی در جلب رضایت مشتریان و غرفه داران خواهد داشت. من به این مساله واقفم که مسئولین محترم شهرداری برای این مجموعه زحمات زیادی کشیدند و ما هم نهایت تشکر و قدردانی را از آن‌ها به عمل می‌آوریم. بنده هم خودم را برای عضویت در هیات مدیره این مجموعه کاندیدا کرده‌ام و امیدوارم چه من در آن حضور داشته باشم یا نه، اعضای آن بتوانند با تعاملی که با مسئولین شهری ایجاد می‌کنند در راستای رفع کمبودهای این بازارچه گام بردارند.

البته ما به سراغ ۲ تن از مشتریان و خریداران بازارچه چمران نیز رفتیم تا محاسن و معایب این مجموعه را از دریچه نگاه آنان به نظاره بنشینیم. جمشید عباسی متولد ۱۳۴۸ و کارشناس ارشد کشاورزی درباره میزان رضایت خود از خرید در بازارچه چمران رشت به رشت رویایی گفت: به این خاطر که این بازارچه در مسیر من قرار دارد، معمولاً برای خرید به آن می‌آیم. البته گاهی اوقات برای پارک کردن اتومبیل خود با مشکل مواجه شده‌ام و یک بار مجبور شدم وسیله نقلیه خود را در مکانی بسیار دورتر از ورودی بازارچه پارک کنم. یکی از مسائلی که باید به آن اشاره کنم این است که به نظر می‌رسد غرفه داران مجموعه به این علت که باید محصولات خود را برای همه اقشار ارائه دهند، بیشتر توجه خود را به فروش محصولاتی با کیفیت متوسط معطوف کرده‌اند و به نظر من سطح کالاهای موجود در این بازارچه باید ارتقا پیدا کند تا موجبات رضایت همه اقشار فراهم گردد. برای مثال من در برخی مواقع از بازارچه رازی خرید می‌کنم که محصولات این بازارچه به مراتب از کیفیت بالاتری برخوردارند و این باعث می‌شود مشتری با هر سلیقه‌ای موفق به یک خرید خوب شود. یکی دیگر از مشکلات ملموس این مجموعه نیز روکش مسیرهای آب آن است که بهتر است با موزاییک یا هر چیزی که مناسب است پوشانده شود؛ چرا که روکش‌ها به این شکلی که هستند مشکلاتی را برای مشتریان فراهم کرده است.

علی‌اکبر فدایی متولد ۱۳۲۹ و کارمند بازنشسته نیز به رشت رویایی گفت: به این علت که محل زندگی‌مان نزدیک به اینجاست، این بازارچه را برای خرید انتخاب می‌کنم. البته پیش از این هم از همین بازارچه که در مکان قبلی قرار داشت خرید می‌کردم. این را هم باید بگویم که ما در گذشته مشکل پارکینگ نداشتیم؛ اما در مکان فعلی بازارچه با مشکل پارکینگ مواجه هستیم و در غروب بعضی روزها نیز ترافیک شدیدی در این منطقه به وجود می‌آید.

فدایی اضافه کرد: من در گذشته خریدهای خود را در بازار بزرگ رشت انجام می‌دادم؛ اما وجود چنین بازارچه‌هایی در محله‌های مختلف باعث می‌شود شهروندان برای خرید مجبور به حضور در مرکز شهر نباشند. در مجموع نیز باید گفت بازارچه چمران وضعیت راضی کننده‌ای دارد؛ البته باید بگویم اگر کمبودهایی همچون نبود آب آشامیدنی در مجموعه برطرف شود بهتر از این هم خواهد بود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz