[su_frame align=”center”]یکصدو شصت وشمشمین شورا [/su_frame]

رشت رویایی، رویا محمدعلی پور- یکصد وشصت و ششمین جلسه شورا صبح امروز با غیبت محمود باقری خطیبانی در ساختمان میرزا خلیل رفیع تشکیل شد.

به گزارش رشت رویایی، مسعود کاظمی در ابتدای جلسه با تبریک به مناسبت هفته بسیج و روز نیروی دریایی و همچنین گرامیداشت سالگرد درگذشت میرزا کوچک خان، از زحمات و خدمات شهرداری و مدیریت شهری در روزهای برفی تشکر و قدردانی کرد و گفت: چاله‌ها و دست‌اندازهای سطح شهر در روزهای برفی، گله و شکایت مردم را در پی داشت. این دست‌اندازها در خورشان مردم شهر نیست و متأسفانه کنده کاری‌ها آن‌قدر با تأخیر انجام شد که در نهایت با روزهای برفی مصادف شد.

بحران موش‌هایی که اندازه گربه شده‌اند

در ادامه حجت جذب به عنوان ناطق اول با بیان اینکه نظر به موضوعات پیش، لازم دانستم نکاتی را در قالب تذکر بیان کنم، گفت: اولین موضوعی که در هر سازمان بدیهی است، حفظ احترام به جایگاه حقوقی و سلسله مراتب است که ظاهراً در شهرداری این‌گونه نیست. به عنوان مثال شهردار محترم و شهرداران مناطق به ازای گفتمان در شورا بیانیه صادر می‌کنند و ناآگاه خطاب می‌کنند که اگر ۵ نفر باشند و متوسط رأی آنان ۹ هزار نفر باشد، توهین به شعور هزاران نفر آدم‌هایی است که در این شهر رأی داده‌اند.

[su_frame align=”left”]یک‌صد و پنجاه نهمین جلسه شورای شهر رشت - مهر ۱۳۹۵ - حجت جذب[/su_frame]

او ادامه داد: جالب است اینکه شهرداری جایی برای حل دغدغه‌ها و مشکلات مردم باشد جولانگاه موضوعات شخصی و منافع فردی گردیده است. چه بسیار می‌شنویم که هر کس بازی بهتری کرد، برنده است. از چه زمان و کی سرنوشت مردم بازی شده و برنده شدن به چه معنی است، بماند. خطاب من به بعضی از شهرداران و مسئولین شهری این است آیا افتتاحیه پروژه‌های ناتمام و نیمه‌کاره این‌قدر مهم است که بیانیه صادر می‌کنید و به شورا که جایگاه مردم است توهین می‌کنید و از بیانات رهبر هم استفاده می‌کنید؛ چه مظلوم است رهبر.

جذب افزود: آن از شخصی که با حمایت از طرفداران فتنه دل رهبر را خون می‌کند حالا هم از شما که این روزها هرکس ناحق خود را با آوردن جمله‌ای از بیانات رهبر حق جلوه می‌دهد. پیروزی از ولایت در عمل و رفتار انسان و ثابت ماندن تاآخرین‌نفس است نه صرفاً در گفتار که زیاد بودند لاف ولایت زدند و در عمل با کوله‌باری از سابقه، سُر خوردند. بگذریم…

او همچنین گفت: به چند نکته گذرا اشاره می‌کنم و اگر لازم بود در جلسه‌ای دیگر روشن‌تر با مردم صحبت می‌کنم. شهرداران محترم کجای قانون گفته تا یک چهارم بدهی کمیسیون ماده ۱۰۰ را ندهی، فیش عوارض نمی‌توانی بگیری و اعتراضی هم پذیرفتنی نیست؟ کجا گفته که تهاتر فقط باید در همان منطقه باشد؟ چرا آسفالت مناطق بالادست چند برابر آسفالت مناطق پایین دست است؟ چرا حقوق رفتگران، رانندگان اتوبوس‌رانی، بازرسان تاکسیرانی و نگهبانان ماه‌ها است که به تعویق افتاده است؟ چرا ماه‌ها است که بیمه تأمین اجتماعی آنان پرداخت نمی‌شود؟

جذب با اشاره به اینکه  مردم می‌دانند که شرکت‌های حجمی چه بر سر کارگران می‌آورند، افزود: چرا سبزه میدان، پیاده راه فرهنگی، پارک عینک چند ماه پیش افتتاح شد درحالی‌که هنوز پروژه به پایان نرسیده است. مردم می‌دانند دلیل ابطال بعضی از مناقصه‌ها چیست. چرا پیاده‌روهای سالم بازهم کنده می‌شوند.

مردم می‌دانند باز هم موضوع سراوان تکرار می‌شود، می‌دانند مصرف شن در مرکز انباشت زباله در سراوان از سالی ۴۰۰ تن چرا به روزی ۴۰۰ تن رسیده است.

او ادامه داد: مردم می‌دانند در آینده‌ای نزدیک به دلیل عدم مدیریت صحیح و انباشت زباله در شهر به بحران موش که به اندازه گربه شده‌اند، می‌رسیم. آیا مردم می‌دانند ممکن است بیماری حاصل از آن ایجاد شود؟ البته دور نیست روزی که مردم واقعیت‌ها را آن‌گونه که هست، بفهمند نه آن‌گونه که نشان داده می‌شود. البته با کمال احترام بگویم خود کرده را تدبیر نیست.

او با بیان اینکه من نبودم جزو کسانی که گرفتن افتتاحیه را اشکال می‌دانند اما اجازه نمی‌دهم هرکس از راه برسد به جایگاه شورا و شعور مردم توهین کند، گفت: البته متأسفم برای برخی از همکاران که سیاست بگیر و ببند راه انداخته‌اند و به ظاهر مخالفت می‌کنند و در خفا دوستی و به دنبال برد تبلیغاتی هستند نه دلسوزی برای مردم که خود می‌دانند با خدایشان.

جذب در پایان تصریح کرد: در آخر از همه همکاران می‌خواهم که از لاک خود گرایی خارج شده و با همدلی و حفظ جایگاه شورا که خانه مردم است، شورایی مقتدر مبتنی بر منافع عمومی که قطعاً توسعه شهر را به همراه خواهد داشت را رقم بزنند.

شهردار اگر توان مدیریت شهر را ندارد استعفا دهد

فرهاد شوقی که به‌تازگی از زیارت کربلا بازگشته بود به عنوان ناطق دوم ضمن قدردانی از زحمات رشتی‌ها در کربلا و نجف، گفت: استقبال خوبی از طرف مردم شد و این درخواست را از ریاست شورا دارم که از کسانی که در کربلا حضور داشتند، تقدیر شود.

[su_frame align=”left”]یک‌صد و پنجاه نهمین جلسه شورای شهر رشت - مهر ۱۳۹۵ - فرهاد شوقی[/su_frame]

او ادامه داد: کارخانه آسفالت شهرداری مدتی است آسفالت را بر عهده ندارد. همان‌طور که می‌بینیم  حجم آسفالت در سطح شهر زیاد بود ولی کیفیت آن در معابر اصلی بسیار پایین بود. جای تأسف دارد که شهرداری این همه هزینه کند ولی در زمان کوتاه خراب شود.

او همچنین گفت: اجرای کند پروژه‌ها در سطح شهر مخصوصاً جمع‌آوری آب‌های سطحی موجب شده که ترافیک بسیاری در شهر داشته باشیم؛ خصوصاً خیابان مطهری که بار ترافیکی این شهر را بر عهده دارد.

شوقی افزود: پروژه‌هایی که زیر دوسال است توسط شهرداری افتتاح شده، مشکلات بسیاری دارند. باید کارگروهی از سوی شورا تشکیل شود تا به بررسی پروژه‌ها در دوران شورایی ما برسد تا مشخص شود که آیا این پروژه‌ها قابلیت افتتاح دارد یا خیر.

او با اشاره به اینکه در آخرین استیضاح شهردار قرار بود طبق نظام پرداختی که ارائه داد، حقوق نگهبان‌ها و رفتگرها و غیره پرداخت شود، گفت: ولی همچنان بحث معوقات انجام نشده و بیمه‌شان هنوز پرداخت نشده است؛ درحالی‌که شهردار قول داده بود شاهد چنین وضعی نباشیم و شهردار اگر توان مدیریت شهرو شهرداری را ندارد استعفا دهد و خیال همه راحت شود؛ در غیر این صورت من در خواست استیضاح شهردار را دارم.

فرهاد شوقی در پایان تصریح کرد: ما تعارفی با شهردار نداریم. خیلی از اعضای شورا کاندید انتخابات هستند ولی باید به فکر شهر و شهروندان بود. خیلی از مصوبات ابلاغی به شهرداری اجرا نشده است که باید اجرا شود.

یک ثابت‌قدم برای ما کافی بود

مجید رجبی نیز در ادامه در مقام ناطق سوم قرار گرفت و از حجت جذب به دلیل اینکه از جایگاه شورا دفاع کرد، قدردانی کرد.

[su_frame align=”left”]صد و چهل و ششمین جلسه شورای شهر رشت - مجید رجبی ویسرودی[/su_frame]

رجبی گفت: از رییس شورا و سخنگوی شورا گله دارم که در برابر بیانیه شهرداران مناطق که تشویش اذهان عمومی را در برداشت، سکوت کردند. درحالی‌که رییس و سخنگوی شورا باید با این موضوع برخورد می‌کردند.

رجبی با ابراز ناراحتی از عدم پاسخ شهردار در خصوص نطق‌های او در جلسات پیش گفت: آنچه شهردار در جواب من داد، بی ربط به آنچه است که من از او خواستم که این توهین به شورا است.

او افزود: شهردار مناقصه جمع‌آوری آب‌های سطحی را برگزار کرد، تجهیزاتی که در مناقصه اعلام شد با آنچه که الان پیمانکار در حال حاضر در حال استفاده است، متناقض است.

او همچنین در مورد پل‌های مکانیزه گفت: شهردار در پاسخ من جواب داد که اگر نمی‌خواهید افتتاحیه‌ها رسانه‌ای شود، نیاز به هزینه‌های اضافی نیست. ما اجبار نکردیم که شما رسانه‌ای نکنید.

رجبی همچنین گفت: او نامه‌ای به شهرداران مناطق زد که دغدغه اقلیت شورا رسانه‌ای نکردن افتتاحیه‌ها است. شهرداران مناطق دوستان ما هستند و ما از پور ناصرانی و مقصودی انتظار نداشتیم که این نامه را امضا کنند. همچنین از حامد عبداللهی که خود قصد کاندیدا شدن در انتخابات را دارد انتظار نمی‌رود این بیانیه را امضا کنند که توهین به جایگاه شورا در آن بوده است. جایگاه قانونی به من حکم کرده که به کار شهردار نظارت کنم و کاری به شهرداران مناطق ندارم چون نباید جایگاه آدم‌های کوچک را بزرگ کرد.

او افزود: بعد از اینکه شهرداران این نامه را امضا کنند، دعوت‌نامه پنج شنبه رسید که برای من نامفهوم است. نمی‌دانم من ناآگاه بودم، شهردار آگاه بود یا شهردار ناآگاه بود، شهرداران مناطق اورا آگاه کردند و یا شورا ناآگاه بود؟

او همچنین گفت: در استیضاح شهردار هم مدیران مناطق طی نامه‌ای، استعفای دست جمعی دادند. ما یک ثابت قدم داشتیم که شدند ٣٨ تا ثابت قدم.  یک ثابت‌قدم برای ما کافی بود نیاز به ۴۰ تا ثابت قدم نداریم.

رجبی در پایان تصریح کرد: روی سخن من به شهردار رشت است، جایگاه قانونی ما حکم می‌کند که بر عملکرد ایشان نظارت داشته باشیم و از پرسنل او خواهشمندیم که احترام شورا را حفظ کنند. رییس شورا این اختیار دارد که از احترام اعضای شورا دفاع کند و این طور نباشد که به خاطر بعضی چیزها روزه‌ی سکوت اختیار کند که این تزلزل برای شورای بعدی هم خواهد بود.

شان شورا حفظ شود

محمدعلی رفیعی نوده در ادامه جلسه گفت: من به عنوان یک عضو شورا برای خود متأسفم که نامه‌ای که شهردار به مدیران مناطق زده بود، سر از سایت‌ها در آورد. برای مدیران مناطق جای تأسف دارد که جواب نامه اداری را رسانه‌ای کنند.۲۲ پل نیاز به ۲۲ افتتاح ندارد.

[su_frame align=”left”]یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - محمدعلی رفیعی نوده[/su_frame]

او گفت: پروژه معنایش معلوم است. افتتاح پل زیر گذر به عنوان یک پروژه قابل قبول است ولی آسفالت کوچه و خیابان نیاز به افتتاحیه ندارد.

رفیعی در پایان گفت: خواهش من این است که از رسانه‌ای کردن پرسش و پاسخ در سایت‌ها خودداری شود تا شانیت شورا حفظ گردد.

رسانه‌ای کردن نامه‌های اداری چیزی جز تشویش اذهان عمومی نیست

در ادامه جلسه امیرحسین علوی به عنوان ناطق بعدی، ضمن تبریک به مناسبت هفته بسیج، گفت: امیدواریم شجره‌ای که امام برای ما به هدیه گذاشت، بتوانیم در مدیریت شهری به کار بگیریم. و همچنین با توجه به بدعهدی که در برجام دارد صورت می‌گیرد، امیدواریم در کمیسیون برنامه و بودجه، برنامه ایجاد اشتغال را در مدیریت شهری به یادگار بگذاریم.

[su_frame align=”left”]یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - امیرحسین علوی[/su_frame]

او با اشاره به سفر کربلا گفت: می‌توان بین عراق و رشت ارتباط فرهنگی برقرار کرد. پرسنل زحمت‌کش شهرداری بی‌منت و بدون دریافت حق‌الزحمه‌ای آنجا خدمات‌رسانی کردند و خیلی‌ها به موکب‌های گیلانی کمک کردند. هنرمندان گیلانی در سخت‌ترین شرایط در کربلا و با کمترین امکانات بهترین نوع خدمات را به عنوان زائرو نماینده شهر رشت در آنجا  ارائه دادند که باید پای انها را بوسید.

او افزود: آسفالت شهر که با توجه به پروژه‌هایی که در حال انجام است و پیش بینی می‌شد که ۱۳ پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی با آن حجم کار به روزهای سرد کشیده شود، نامطلوب است.۴۶ میلیارد تومان برای پروژه  آسفالت، مبلغ هنگفتی است که باید مورد توجه قرار گیرد و باید نسبت به این قضایا برخورد جدی شود. هرچند در کمیسیون عمران تذکر داده شده است.

علوی در پایان گفت: رسانه‌ای کردن نامه‌های اداری جز تشویش اذهان عمومی چیزی نیست و مدیران مناطق با این کار قصد دارند جلوی شورا صف بکشند که اصلاً به نفع شهر نیست.

میلیاردها تومان در آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب گم شده که باید پیگیری شود

فاطمه شیرزاد نیز در این جلسه ضمن اشاره به پرداخت حقوق پرسنل و تشکیل کارگروهی که مبحث تأخیر پرداخت حقوق کارکنان را بر عهده داشته است، گفت: بارها نسبت به پرداخت حقوق کارگران تاکید شده است و حتی در مصاحبه خود در یکی از رسانه‌ها در روز گذشته این موضوع را تاکید کردم. شهردار باید نسبت به این بی توجهی پاسخگو باشد.

[su_frame align=”left”]یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - فاطمه شیرزاد[/su_frame]

او با اشاره به اینکه از بدو ورود ما، شهرداری مشکل بیمه داشت، گفت: کسورات بیمه پرداخت نمی‌شود و مدیرن مناطق باید پاسخگو باشند. وقتی بحث تمرکززدایی مطرح شده، هر یک از مناطق باید خود درآمد و هزینه‌های مناطق خود را پرداخت کنند. از آنها باید بخواهیم در این جایگاه حضور یابند و پاسخگو باشند.

شیرزاد همچنین گفت:: علوم پزشکی با اعتبار یک میلیارد تومان برای سه بیمارستان باید تصفیه‌خانه بسازد که در حال انجام است اما برای اتمام آن به ۶ میلیارد تومان نیاز دارد در حالی که در آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب، میلیاردها تومان پول گم می‌شود که این مسئله نیازمند پیگیری است.

حقوق کارگران در جیب افراد و نهادهای بدهکار به شهرداری

رضا رسولی در سخنان کوتاه خود در این جلسه با اشاره به مبحث حقوق و معوقات شهرداری، گفت: قطعاً هیچ‌کدام از اعضای شورا علاقه‌مند به این معوقات نیستند و همه به نوبه خود نگران به یک اندازه این موضوع هستند.

[su_frame align=”left”]صد و چهل و هشتمین جلسه شورا شهر رشت - ۲۰ تیر ۹۵ - رضا رسولی[/su_frame]

او ادامه داد: خانم شیرزاد به عنوان نماینده شورا در این حوزه، ۳ سال زحمت کشیدند و در خیلی از موارد زحماتشان به ثمر نشست. خواهش من از ایشان این است که ان‌شاءالله ریشه‌هایی که پیدا کردیم که چرا این اتفاق نمی‌افتد؛ اینکه آیا ما باید پروژه‌های عمرانی شهر را متوقف کنیم تا بتوانیم به وظایف شهرداری عمل کنیم و حقوق و دستمزد کارگرانمان را پرداخت کنیم یا اینکه حقوق و مزایای این کارگران در جیب کسانی است که مدت‌ها است به شهرداری بدهکار هستند اما حاضر نیستند که بیایند پای میز مذاکره بنشینند و پشت یک سری افراد قایم می‌شوند. آیا حقوق و دستمزد کارگردان شهرداری در جیب نهادهای دولتی نیست که مدت‌ها به شهرداری بدهکار هستند و برای تسویه بدهی خود قدم از قدم برنمی‌دارند؟

او با بیان اینکه باید در مورد چنین دلایلی صحبت شود نه اینکه  هر روز شعار دهیم که چرا حقوق و دستمزد ندادید، افزود: اگر حقوق ندادیم باید ریشه‌های آن پیدا شود. همه ما هم از ریشه‌هایش مطلع هستیم و من از خانم شیرزاد بزرگوار درخواست دارم که مثل همیشه با صراحت و درایت مواردی را مطرح کردند، در این مورد هم ان‌شاءالله با همان صراحت همیشگی به این مسئله ورود کنند. این مسئله، چیزی نیست که ما به راحتی بخواهیم از کنار آن رد شویم. شاید اگر ۳ سال پیش این حرف‌ها در شورا مطرح می‌شد، شرایط شهر ما امروز خیلی فرق می‌کرد.

جوانان شهر در انتظار تعیین تکلیف وضعیت سپیدرود

این عضو شورا در ادامه به تیم سپیدرود اشاره کرد و با مورد خطاب دادن ریاست شورا گفت: شما دو هفته گذشته قول دادید با توجه به شرایط بحرانی‌ای که گریبان گیر سپیدرود است، لایحه مربوطه در تاریخ ۷ آذر که امروز است، در صحن شورا مطرح شود. از شما خواهش می‌کنم که به وعده خود عمل کنید و امروز این لایحه را بیاورید تا در موردش تصمیم‌گیری کنیم. یا یک ضرب‌الاجل تعیین کنیم چرا که خیلی از جوانان شهر ما منتظر تصمیم ما هستند و خیلی‌ها در طول این هفته با تک‌تک همکاران تماس گرفتند. خواهش من این است که هستند اما حاضر نیستند که بیایند پای میز مذاکره بنشینند و پشت یک سری افراد قایم می‌شوند. آیا حقوق و دستمزد کارگردان شهرداری در جیب نهادهای دولتی نیست که مدت‌ها به شهرداری بدهکار هستند و برای تسویه بدهی خود قدم از قدم برنمی‌دارند؟

او با بیان اینکه باید در مورد چنین دلایلی صحبت شود نه اینکه  هر روز شعار دهیم که چرا حقوق و دستمزد ندادید، افزود: اگر حقوق ندادیم باید ریشه‌های آن پیدا شود. همه ما هم از ریشه‌هایش مطلع هستیم و من از خانم شیرزاد بزرگوار درخواست دارم که مثل همیشه با صراحت و درایت مواردی را مطرح کردند، در این مورد هم ان‌شاءالله با همان صراحت همیشگی به این مسئله ورود کنند. این مسئله، چیزی نیست که ما به راحتی بخواهیم از کنار آن رد شویم. شاید اگر ۳ سال پیش این حرف‌ها در شورا مطرح می‌شد، شرایط شهر ما امروز خیلی فرق می‌کرد.

جوانان شهر در انتظار تعیین تکلیف وضعیت سپیدرود

این عضو شورا در ادامه به تیم سپیدرود اشاره کرد و با مورد خطاب دادن ریاست شورا گفت: شما دو هفته گذشته قول دادید با توجه به شرایط بحرانی‌ای که گریبان گیر سپیدرود است، لایحه مربوطه در تاریخ ۷ آذر که امروز است، در صحن شورا مطرح شود. از شما خواهش می‌کنم که به وعده خود عمل کنید و امروز این لایحه را بیاورید تا در موردش تصمیم‌گیری کنیم. یا یک ضرب‌الاجل تعیین کنیم چرا که خیلی از جوانان شهر ما منتظر تصمیم ما هستند و خیلی‌ها در طول این هفته با تک تک همکاران تماس گرفتند. خواهش من این است که بعضی زمینه‌ها خودکفا شود. تنها خریدار کفپوش شهرداری است و درآمد و بودجه سالانه شهرداری نباید به یک نفر پرداخت شود بلکه شهرداری باید خود تولید کننده باشد.

دستور اول

در ادامه لایحه کمک مالی به مسجد حاج سمیع رشت در دستور کار قرار گرفت که اعضای شورا با پیشنهاد شهرداری مخالفت کردند.

شوقی گفت: با توجه به اینکه بودجه‌ای در پروژه بازآفرینی جهت احیا و بازسازی مسجد حاج سمیع در نظر گرفته شده است نباید در خصوص احیای سیستم صوتی لایحه‌ای مجزا به شورا مطرح شود.

حجت جذب نیز دراین‌باره گفت: مخالف کمک به مساجد نیستیم ولی کمک به احیای سیستم صوتی به این مسجد الزامی ندارد.

دستور دوم

در ادامه لایحه تأسیس خط تمام‌اتوماتیک و تولید قطعات بتونی، ارتقا شاخص‌های کیفی مصالح مصرفی در پروژه‌های عمرانی و کاهش هزینه‌های جاری شهرداری و درآمدزایی در دستور کار قرار گرفت.
حجت جذب به عنوان مخالف این لایحه گفت: در تماس با شرکت فروشنده، صورت وضعیتی که از مبالغ خرید مصالح به ما داده شده با مبالغی که از سوی کارگاه مصالح داشتیم مغایرت دارد و باید بررسی شود.

صابر در پاسخ داد: چیزی که باید به آن توجه کرد این است که شهرداری باید در بعضی زمینه‌ها خودکفا شود. تنها خریدار کف پوش شهرداری است و درآمد و بودجه سالانه شهرداری نباید به یک نفر پرداخت شود بلکه شهرداری باید خود تولید کننده باشد.

او گفت: اگر قیمت خرید پایین‌تر از این چیزی باشد که در بخش عمران عنوان شده، اگر تولید کننده خود باشیم باز هم سود نصیب ما خواهد شد و باید بتوانیم با وجود امکانات و پرسنل در این زمینه کاری کنیم که با تولید کف‌پوش و آسفالت از پرداخت بودجه سالانه شهرداری به یک فرد خاص جلوگیری کنیم.

رفیعی نیز گفت: من با بحث سنگفرش کلاً مخالف هستم. اگر نمی‌توانیم جلوی سنگفرش کردن شهر را بگیریم لااقل با خرید دستگاه آن در این زمینه خودکفا شویم تا متحمل خسارت‌های حاصل از حمل و نقل این مصالح نشویم.

فرهاد شوقی افزود: اگر شهرداری یک دستگاه خصوصی بود با خرید دستگاه موافقت می‌کردم ولی چون مدیریت در حال تغییر است و ممکن است در چند سال دیگر سنگفرش جدید بیاید و این دستگاه‌ها کنار گذاشته شود، موافق نیستیم. درست همان سرنوشتی که برای کارخانه آسفالت افتاد.

نیکومنش با اشاره به اینکه من موافق خرید این دستگاه هستم، گفت: برای از بین بردن شبهه‌های موجود و حجم مصرف شهرداری در مسائل بتونی معتقدم شهرداری باید برای مصرف سالانه  چنین دستگاهی داشته باشد.

او با تأیید سخنان شوقی در مورد کارخانه اسفالت، افزود: دلیل وضعیت این کارخانه امروز وجود مدیریت ضعیف است و با خرید دستگاه جهت مصرف شهرداری و درآمد پایدار برای آن و جلوگیری از حرف و حدیث‌هایی که در مورد مدیران است با آن موافقت شود.

مسعود کاظمی به شرح توضیح مبلغ وام پرداخت و گفت: در خصوص خرید دستگاه‌ها یک وام ده میلیاردی از بانک شهر و دو میلیارد به صورت نقد در این لایحه مطرح شده است.

رجبی اظهار کرد: هر نهادی بسته به نیازهای خود دستگاه‌های تولیدی لازم دارد و اگر تجربه‌های گذشته در این خصوص بد بوده به دلیل مدیریت ضعیف بوده است. چنانچه در زمان بهارمست کارخانه آسفالت بیشترین تولید را داشته و با توجه به این که شهردار تبحر کافی در انجام کارهای پیمانی دارد با خرید این دستگاه‌ها موافق هستم.

حجت جذب نیز گفت: مبنای سود محاسبه این دستگاه مشکل دارد. بعد از استفاده از عمر مفید دستگاه تازه در حال پرداخت قیمت اصلی دستگاه می‌شویم.

علوی همچنین گفت: من مخالف ایجاد درامد از جنس درآمد پایدار برای شهرداری نیستم. قیمت کف‌پوش در بازار کاملاً مشخص است. کف‌پوش اعلم الهدی و پیاده راه اگر مقایسه شود، نشان می‌دهد که کیفیت کف‌پوش‌های بتونی خیلی بهتر از کف‌پوش پرسی مورد استفاده در پیاده راه فرهنگی است.

در نهایت با پیشنهاد شهرداری موافقت شد.

دستور سوم

لایحه تقسیط بدهی سکونتگاه‌های غیررسمی در دستور کار شورا قرار گرفت و با نظر کمیسیون عمران و توسعه شهر موافقت شد.

علوی با اشاره به اینکه موافقت با این لایحه جهت تشویق به ساخت نسقی نیست، گفت: برای اقشار کم درآمد این تصمیم گرفته شده  و بخشش کارمزد برای این افراد است.

مسعود کاظمی گفت: برای افرادی که سند دارند و بر اساس اصول ساخته‌اند تا سقف ۱۲۰ متر از پرداخت کارمزد مبری شوند.

دستور چهارم

آیین‌نامه اجرایی تقسیط مالیات شهرداری رشت به پیوست قرارداد تقسیط در دستور قرار گرفت و با اکثریت آرا رأی آورد.

در خصوص تشکیل دفاتر قضایی بنابرموضوعی که قبلاً در صحن شورا مطرح شده بود، نماینده حقوقی برای طرح دعوا  به دستگاه قضایی مراجعه می‌کند که درنهایت با پیشنهاد شهرداری موافقت شد.

دستور پنجم

لایحه بعدی، لایحه‌ی افزایش بودجه پیاده راه فرهنگی بافت مرکزی شهر رشت که توسط شورای شهر مسکوت مانده بود، مورد بررسی قرار گرفت.

اکثریت شورا با مسکوت ماندن این لایحه مخالف بودند.

کاظمی گفت: لیست تفاهم نامه‌ها بار حقوقی یافته است و نباید در مورد این موضوع  تعلل شود

حاجی پور با تاکید بر اینکه ما هم دوست داریم این مسئله حل شود، گفت: اعضای حقوقی شورا  به صراحت بگویند که پیمانکارانی که در این بافت کار کرده‌اند و ممکن است تخلف اداری هم کرده باشند، اگر مشکل قانونی برای ما دارد بگذارید پاسخ بیاید و اگر مشکلی ندارد بگذاریم این مسئله حل شود.

کاظمی گفت: لیست تفاهم نامه‌ها بار حقوقی یافته است و نباید در مورد این موضوع  تعلل شود

حاجی پور با تاکید بر اینکه ما هم دوست داریم این مسئله حل شود، گفت: اعضای حقوقی شورا  به صراحت بگویند که پیمانکارانی که در این بافت کار کرده‌اند و ممکن است تخلف اداری هم کرده باشند، اگر مشکل قانونی برای ما دارد بگذارید پاسخ بیاید و اگر مشکلی ندارد بگذاریم این مسئله حل شود.

حاجی پور نیز گفت: یک سال است که ما می‌خواهیم این موضوع را بررسی کنیم. اینها پیمانکاران شهر هستند و باید به حق خود برسند و ما نباید پیمانکار را اذیت کنیم.

کاظمی، ریاست شورا در این زمینه ادامه داد: مقرر شده بود که در صورت پاسخ اداره بازرسی استان این لایحه مورد بررسی قرار گیرد. بر اساس قانون لایحه فقط یک‌بار می‌تواند مسکوت بماند و باید این قضیه تعیین تکلیف شود.

او افزود: این لایحه یک‌سال بدین صورت مانده  و پیمانکاران در انتظار دریافت مطالبات خود هستند.

علوی گفت: چرا باید هزینه این پروژه به این مقدار برسد که حالا نگران دغدغه پیمانکاران باشیم؟ در بحث آب‌نما، مبلمان و سنگفرش پیاده راه چقدر هزینه شده است و چرا در مورد کیفیت اجرای آن بررسی نشده است؟ نظارت و دقت ما بر این پروژه کم بوده که موجب شده تجهیزات و نیاز بعدی تکمیل پروژه به صورت ترک تشریفات مطرح شود.

با رأی قاطع اعضای شورا از مسکوت ماندن خارج شد و با اخذ سه مورد از موارد مذکور در لایحه به مبلغ ۷ میلیارد تومان موافقت شد.

دستور ششم

در آخر لایحه آیین‌نامه ساماندهی تبلیغات محیطی شهر رشت، در دستور کار قرار گرفت و با پیشنهاد فاطمه شیرزاد به مسکوت ماندن مخالفت شد.