[su_frame align=”center”]سبزه‌میدان رشت[/su_frame]

رشت رویایی، سید احمد ساداتی‌ـ سبزه‌میدان رشت با توجه به موقعیت استراتژیک خود و قرار گرفتن در بافت مرکزی رشت، همواره از اهمیت بالایی نزد شهروندان شهر رشت برخوردار بوده است. چند ماهی است که شاهد کلید خوردن پروژه ساماندهی و بهسازی این میدان هستیم و همین مساله بهانه‌ای شد تا با حضور در جمع شهروندان، نظر آن‌ها را درباره روند کاری این پروژه جویا شویم.

احمد بلند رفتار متولد ۱۳۳۰ در این باره به رشت رویایی گفت: سبزه‌میدان یکی از پارک‌های قدیمی شهر رشت است؛ اما از همان زمان تا به حال شاهد تغییرات چندانی در آن نبوده‌ایم. این تصمیم خوبی بود که فکری به حال این میدان شد و پروژه ساماندهی و بهسازی آن چند ماهی است که آغاز شده. البته در رشت شاهد تغییرات گسترده‌ای هستیم و این تنها پروژه در حال اجرای شهر رشت نیست. اما ایرادی که می‌توان به این پروژه وارد آورد طولانی شدن بیش از حد آن است. به طوری که با گذشت چندین ماه، تنها شاهد زیباسازی کف‌پوش‌های دور میدان هستیم و این در حالی است که داخل پارک نیاز به تعمیرات و کارهای اساسی دارد. ما موافق بهسازی این میدان هستیم اما نه با این روند کاری.

منصور مرادی متولد ۱۳۶۹ نیز این‌چنین گفت: وضعیت فعلی سبزه‌میدان نیازی به بازگو کردن ندارد. آب‌نماهایی که سال‌هاست کار نمی‌کنند، صندلی‌های شکسته و به دور از شان شهروندان شهر رشت و سیستم نورپردازی قدیمی و ضعیف و خیلی از مسائل دیگر، از جمله مشکلاتی است که می‌توان به این پارک وارد آورد. انتظار ما این است که این پروژه بهسازی و ساماندهی شامل برطرف کردن همه این مشکلات باشد و تنها به زیباسازی ظاهری و مقطعی اکتفا نشود. نظر من این است که سیستم نور این پارک باید تقویت شود و می‌توان در این پارک موسیقی هم پخش کرد. با توجه به موقعیت این پارک و قرار گرفتن آن در مرکز شهر، باید شرایطی را در این پارک به وجود بیاوریم که هم شهروندان و هم مسافرانی که برای استراحت چنددقیقه‌ای و چندساعته از این پارک استفاده می‌کنند، رضایت داشته باشند. این مساله دیگر نیاز به گفتن ندارد؛ اما فکر می‌کنم این اوج کج‌سلیقگی است که در حال حاضر سطل‌های زباله این پارک داخل چمن‌ها کار گذاشته شده. این را هم باید اضافه می‌کنم که مجسمه‌های حیواناتی که در سبزه‌میدان وجود دارند سال‌هاست که به همین شکل هستند و به نظرم دیگر هیچ جذابیتی برای هیچ‌کس ندارند و بهتر است به فکر تعویض این مجسمه‌ها نیز باشند.

وی ادامه داد: جالب اینجاست که هم‌اکنون که در حال سپری کردن فصل بهار و ماه اردیبهشت هستیم گلی در این پارک دیده نمی‌شود! امیدوارم بعد از بهسازی این پارک حداقل ۲ باغبان برای این پارک در نظر گرفته شود که وظیفه آن‌ها تنها مراقبت و نگهداری از فضای همین پارک باشد. به هر حال باید فضای پارک را در عین حفظ بافت سنتی آن، تا حدی به روز کرد و در این صورت مسلماً شهروندان رشتی رضایت بیشتری هنگام بهره‌برداری از فضای این پارک خواهند داشت.

یکی از دیگر شهروندان شهر رشت که متولد سال ۱۳۲۰ و از متولدین محله ساغریسازان رشت می‌باشد نیز به رشت رویایی گفت: مسلماً ما موافق چنین تغییراتی در فضاهای شهری هستیم. اما روند این پروژه بسیار طولانی شده و با توجه به این که از روزشمار آن تنها ۶۰ روز باقی مانده، فکر نمی‌کنم حتی این پروژه تا پایان تابستان نیز به اتمام برسد. چیزی که ما در حال حاضر می‌بینیم این است که برخی روزها تنها ۲ کارگر در سبزه‌میدان مشغول کار هستند و با توجه به فضای این پارک، مسلم است که با چنین روندی، کار به این زودی‌ها به پایان نخواهد رسید. البته به عنوان مثال کار شهرداری در بوستان مفاخر بسیار خوب بوده و من از حضور در آن پارک لذت می‌برم. اگر سبزه‌میدان نیز به چنین امکاناتی مجهز شود و رسیدگی بیشتری در آن صورت گیرد، مسلماً شهروندان رشت بیشتر از این‌ها از این پارک استفاده خواهند کرد.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر شاهد به وجود آمدن مباحثی از جمله قطع درختان سبزه‌میدان و عریض نمودن خیابان‌های دور این میدان بودیم. به‌هیچ‌وجه نباید اجازه چنین کاری صادر شود؛ چراکه درختان این پارک شناسنامه‌دار هستند و بعضی ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال قدمت دارند. این چه کاری است که می‌گویند نهال بکارید، بعد می‌خواهند درختانی با این قدمت و به این باارزشی را قطع کنند؟

این شهروند در ادامه صحبت‌های خود گفت: پیشنهاد من به مسئولین شهری این است که قبل از شروع هر پروژه‌ای همه جوانب آن سنجیده شود؛ نه این که کار شروع شده و بعد از چند ماه، به علت کمبودهای مالی، کار به حال خود رها گردد. در همین سبزه‌میدان نیز اگر به جای ۲ کارگر، ۲۰ کارگر مشغول فعالیت باشند، مسلماً این پروژه به موقع تحویل داده خواهد شد.