آرات حسینی، نابغه دو ساله‌ای که با انجام حرکات آکروباتیک دنیا را متوجه خود کرد
گزارش رشت رویایی از کم سن و سال‌ترین چهره داغ شبکه‌های مجازی+ویدیوها

آرات حسینیرشت رویایی، محمد غلامی‌پور- وقتی روزنامه مطرح «دیلی میل» انگلستان در حدود هفت ماه پیش گزارش ویژه‌ای از آرات حسینی، نابغه ایرانی منتشر کرد او تنها ۱۸ ماه سن داشت و متوجه اهمیت و پیامدهای این اتفاق نبود. آرات در آن زمان هنوز داخل کشور معروف نشده بود. اما وقتی فیلم انجام حرکات پیچیده ورزشی آرات در بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی خارجی پخش شد به سرعت به یکی از کم سن و سال‌ترین چهره‌های خبر ساز در دنیا تبدیل شد و به شدت مورد توجه مردم ایران و سراسر دنیا قرار گرفت. آرات حسینی کودک نابغه‌ای است که در سن ۲ سالگی می‌تواند حرکات آکروباتیک انجام دهد. این کودک اهل بابل مازندران در سنی که خیلی از کودکان به سختی شروع به یادگیری راه رفتن می‌کنند، تاب خوردن روی دارحلقه و پشتک وارو را یاد گرفت. فیلم او به سرعت در فضای مجازی پخش و توجه و تعجب بسیاری را برانگیخت. حالا صفحه اینستاگرام آرات بیش از ۲۸۴ هزار نفر فالوور دارد. دوست داران آرات لقب قهرمان کوچولو را به او داده‌اند و از او به عنوان یکی از امیدهای آینده ورزش ایران نام می‌برند. محمد حسینی پدر آرات از زمانی که متوجه استعداد فرزندش شد، از شغلش دست کشید و تمام زمان خود را صرف آموزش و تربیت فرزندش کرد. به قول خودش در حال حاضر او به جز آرات شغل دیگری ندارد. به سراغ این پدر و پسر خبرساز رفتیم تا درباره چگونگی موفقیت آرات و این شهرت جهانی که شامل حال او شده صحبت کنیم. هر چند صحبت کردن با آرات ۲ ساله در وقت بازی کردن با دوستانش دشوار بود اما به لطف پدرش موفق شدیم چند کلامی از زبان شیرینش بشنویم که در ادامه می‌خوانید.

از چه زمانی متوجه استعداد آرات شدید؟
خیلی‌ها از این توانایی به عنوان استعداد نام می‌برند اما هر استعدادی بالقوه است و نیاز به تمرین و کوشش دارد تا بتواند شکوفا شود. آرات وقتی سه ماهه بود متوجه شدم دست‌های قدرتمندی دارد و علاقه شدیدی به آویزان شدن نشان می‌دهد. وقتی به سن ۸ ماهگی رسید توانست خودش از میله آویزان نگه دارد اما یک روز به طور ناخودآگاه خودش توانست پشتک بزند. با دیدن این صحنه یقین پیدا کردم که آرات توانایی بالقوه‌ای دارد که باید روی آن کار کرد.

تمرینات آرات را از چه زمانی شروع کردید و نحوه این تمرین‌ها چگونه بود؟
تمرینات آرات را از وقتی ۳ ماهش بود شروع کردم و تلاش کردم با روزی چند دقیقه تمرین، قدرت دست‌هایش را زیاد کنم. اوایل فقط از میله آویزان می‌شد و تاب می‌خورد اما از وقتی پشتک زدن را یاد گرفت، تمریناتش کمی هدفمندتر شد. در سن ۱۳ سالگی توانست در حالت آویزان چندین ۱۸ بار پشت سر هم پشتک بزند که این می‌تواند برای یک کودک رکورد محسوب شود. من سعی کردم با نرمش‌هایی مثل شنا رفتن، بارفیکس، دراز و نشست قدرت بدنی و انعطاف بدنی‌اش را زیاد کنم. در حال حاضر روزی نیم ساعت تمرین می‌کنیم اما بدنش جوابگوی بیش از این زمان است.

آرات حسینیدر کل برایش خسته‌کننده نیست یا مثلاً جبهه نمی‌گیرد؟
در زمان تمرین من به عنوان مربی یا پدر آرات نیستم تا به او بگویم الان باید پشتک بزند. من در زمان تمرین همبازی آرات می‌شوم و شخصیت‌های تخیلی می‌سازم تا برای او جذابیت به وجود آید. مثلاً من خرگوش می‌شوم و می‌روم روی مبل پشتک می‌زنم. آرات هم وقتی خرگوش را می‌بیند، سعی می‌کند در رقابت با او پشتک بزند.

خودتان سابقه ورزشی داشتید؟
در زمان جوانی کم‌وبیش به شکل آماتور فوتبال و بدن‌سازی می‌کردم اما آرات در طول این مدت مرا به این مسیر کشاند و وادارم کرد در این مورد کسب تجربه کنم. از افراد با تجربه مشورت بگیرم، مطالب آموزشی بخوانم و فیلم‌های ورزشی و آموزشی نگاه کنم.

ظاهراً وقتی به توانایی آرات پی بردید از شغلتان دست کشیدید.
وقتی متوجه استعداد عجیب پسرم در انجام حرکات آکروباتیک شدم، فکر کردم باید وقتم را به طور کامل در اختیارش بگذارم تا این استعداد شکوفا شود. الان بیش از یک سال می‌شود که با پس‌اندازمان زندگی می‌کنیم و حتی مجبور شدم ماشینم را بفروشم اما حالا دیگر پولی برایمان باقی نمانده است. در حال حاضر کار من آرات هست و جز آرات کار دیگری ندارم.

در مورد تغذیه و هزینه‌های تمرین آرات توضیح دهید؟
به هر حال تغذیه و تمرین آرات مستلزم هزینه‌های زیاد است. درست است که حجم غذای کمی مصرف می‌کند اما تغذیه‌اش بسیار خوب است و به راحتی هزینه تغذیه‌ی او با سه عضو دیگر خانواده برابری می‌کند. اما فقط هزینه تغذیه و تمرین نیست. بزرگ کردن یک کودک دو ساله کار ساده‌ای نیست و هزینه کمی هم لازم ندارد. طی این یک سال و نیمی که بیکارم تمام پس‌اندازم را خرج کردم و دیگر پولی برایم باقی نمانده است.

آرات حسینیامکانات سخت‌افزاری و وسایل تمرینی آرات چه بود؟
ما امکانات سخت‌افزاری و لوازم تمرینی خاصی نداریم. وسائل مورد نیاز این کار را گاهاً خودم می‌سازم یا اکثراً از لوازم توی خانه مثل مبل و بالش و غیره استفاده می‌کنم. یک نرده چوبی درست کردم تا بتواند از آن آویزان شود و رو به جلو حرکت کند. یا با استفاده از طناب و دستگیره یک «دار حلقه» ساختم و همچنین با یک میله یک متری، دستگیره‌ای ابتدایی تعبیه کردم. اکثراً مبل خانه را به هم می‌ریزیم و با تشک و بالش شرایطی را می‌سازیم که امکان تمرین وجود داشته باشد. آرات هنوز دو ساله است و در این سن امکان رفتن به باشگاه را ندارد. اکثر مربی‌ها می‌گویند برایش زود است به باشگاه برود و باید مربی خصوصی داشته باشد و اختصاصی تمرین کند. اما مربی خصوصی هزینه‌های خاص خودش را دارد و ما از عهده‌ی هزینه مربی خصوصی برنمی‌آییم.

چطور شد آرات به شهرت رسید و روزنامه دیلی میل در گزارش خود به آرات پرداخت؟
شهرت آرات از شبکه‌های مجازی شروع شد. به پیشنهاد یکی از دوستان، صفحه‌ای به اسم آرات در اینستاگرام باز کردم و فیلم‌های او را منتشر کردم. هرچند پیش از تولد آرات با شبکه‌های مجازی آشنایی نداشتم. اما در حدود ۱۵۰ روز پیش اولین فیلم آرات را در اینستاگرام گذاشتم که به سرعت در داخل و خارج از ایران استقبال شد. تعداد فالوورهای آرات به ده هزار رسیده بود که دیلی میل فیلم آرات را دید و گزارشی از او منتشر کرد. در پی این گزارش، در حدود ۵۰ شبکه تلویزیونی خارجی فیلم آرات را نشان داد و حتی تلویزیون ژاپن مصاحبه زنده‌ای از طریق اسکایپ با من و آرات داشت. پس از آن بود که آرات در داخل کشور شناخته شد و فیلم‌هایش در شبکه‌های مجازی دست به دست چرخید تا الان که فالوورهایش به بیش از ۲۸۴ هزار نفر رسیده است.

دوست دارید آرات درس بخواند یا به شکل حرفه‌ای ورزش را دنبال کند؟
آرات باید درس بخواند. درس خواندن لازمه اول زندگی است. ورزش در مرحله بعدی زندگی در کنار درس خواندن اهمیت دارد. در کل دنیا به مسئله تحصیل ورزشکاران تاکید می‌شود. در ابتدا آرات باید از لحاظ علمی توانا باشد و در کنار مدارج تحصیلی به فکر موفقیت در عرصه ورزشی باشد.

در مورد خصوصیات رفتاری آرات توضیح دهید. برای خیلی‌ها جالب است بدانند نگهداری بچه‌ای که در سن ۲ سالگی از دیوار بالا می‌رود چطور است؟
اتفاقاً آرات اصلاً بچه شیطانی نیست. او بسیار آرام و ساکت است. البته اخیراً از وقتی که توانایی‌اش بالاتر رفته کمی فعال‌تر شده است و با بچه‌های هم سن و سال خود بازی می‌کند. اما در کل بچه شیطانی و غیرقابل‌کنترلی نیست. حرف گوش کن و مهربان است. با وجود اینکه نسبت به بچه‌های هم سن خود قوی‌تر است اما همیشه با دیگران مهربان است و حتی وقتی بچه‌ای او را می زند به هیچ وجه واکنش نشان نمی‌دهد. همچنین آرات به جز ورزش عاشق پارک و نقاشی است. نقاشی جزو تفریحات او به حساب می‌آید و زیاد نقاشی می‌کشد. اما تلویزیون اصلاً نگاه نمی‌کند و اهل کارتون دیدن نیست.

مادرش از اینکه آرات از در و دیوار خانه بالا می‌رود ناراحت نمی‌شود؟
به هر حال من و آرات با همراهی هم خانه را در عرض ده دقیقه چنان به هم می‌ریزیم که کسی نمی‌تواند پایش را داخل بگذارد. هر روز من و آرات مبل‌های خانه را پشت و رو می‌کنیم و از وسایل خانه برای تمرین استفاده می‌کنیم و کلاً خانه را شخم می‌زنیم. هر کس به جای خانم من بود مطمئناً تحمل نمی‌کرد. اما به هر حال شاید خانم من ناراحت بشود اما به خاطر عشق به آرات به زبان نمی‌آورد.

آرات حسینیظاهراً پس از اینکه آرات به شهرت رسید، پیشنهادات زیادی از خارج از کشور به دست شما رسید. در این مورد توضیح دهید؟
اولین پیشنهاد آرات زمانی بود که تنها ۱۳ ماه سن داشت. افرادی با من تماس گرفتند و پیشنهاد دادند که تمام هزینه‌های زندگی ما را متقبل می‌شوند تا آرات بتواند در کشور آنها در شرایطی ویژه با مربی‌های با تجربه تحت آموزش قرار بگیرد. اما پس از انتشار اخبار او از رسانه‌های خارج از کشور به صف خریدارانش اضافه شد و کشورهای زیادی به ما پیشنهاد دادند. از امریکا و کشورهای اروپایی که بگذریم باید عرض کنم که حتی اقلیم کردستان هم خواهان فرزندم بودند. به هر حال ما به پیشنهادهای خارجی فکر نکردیم و همه را رد کردیم اما باید دید تقدیر چیست و خدا چه می‌خواهد.

نظر مادرش در مورد پیشنهادات خارجی چه بود؟ در کل پیش می‌آید درباره آینده او به اختلاف نظر بر بخورید؟
قبل از اینکه آرات به این شهرت برسد همسرم موافق نبود که من از کارم دست بکشم. به هر حال ما در این مدت با پول پس اندازمان زندگی کردیم و من مجبور شدم ماشین و زمینی که داشتم را بفروشم. ابتدا برای همسرم قابل قبول نبود و اعتقاد داشت نباید احساسی رفتار کنیم و معنی ندارد که آینده خودمان و بچه‌هایمان را خراب کنیم. اما وقتی به توانایی آرات ایمان پیدا کرد و این همه استقبال را دید با این قضیه کنار آمد و مرا در این راه همراهی کرد. بدون شک اگر تلاش‌ها و همراهی همسرم نبود شرایط خیلی بیش از این برای ما سخت می‌شد.

اگر آرات بزرگ شد و علایقش تغییر پیدا کرد، واکنش شما چه خواهد بود؟
من باید محیط را برای آرات طوری بسازم که قدر استعدادش را بداند و علایقش تغییر نکند. اما به هر حال وقتی بزرگ شد و تصمیمش تغییر پیدا کرد، ما هم وظیفه داریم به تصمیم او احترام بگذاریم. ولی هر رشته‌ای را انتخاب کرد باید شرایط پیشرفت را برایش فراهم کنیم. به طور مثال اگر از ورزش روی‌گردان شد و به نقاشی تمایل پیدا کرد باید به شکلی تلاش کند که به یکی از بهترین‌های این عرصه تبدیل شود.

آرات در شبکه‌های مجازی فالوورهای زیادی دارد. بدون شک این بازدید فراوان، واکنش‌های زیادی را به همراه دارد. در مورد بازخوردهایی که صفحه آرات در اینستاگرام دارد، توضیح دهید؟
واکنش ایرانی‌ها بر خلاف کل دنیا است. آرات در حدود ۵۶ ماه است که توی ایران معروف شده است. پیش از این در حدود ۱۵۰ هزار فالوور داشت که بالغ بر ۷۰ درصد آنها خارجی بودند اما در طول این مدت هم‌وطنان عزیز آرات را شناختند و استقبال از صفحه او بسیار زیاد شد. بیشترین واکنشی که وجود دارد این است که از او به عنوان یک قهرمان و یک امید برای آینده ورزش ایران یاد می‌کنند. اما جالب‌ترین بازخوردی که صفحه او داشت پیامی بود که از طرف دو زوج به دستم رسید. یکی از این زوج‌ها برایم نوشته بود که ما دوست نداشتیم بچه دار شویم اما وقتی آرات را دیدیم در تصمیم خود تجدید نظر کردیم و بعد از ۱۰ سال تصمیم گرفتیم بچه دار شویم. بعضی از خارجی‌ها هم پیام می‌دهد و نسبت به آرات ابراز علاقه می‌کنند.

آرات حسینیمطمئناً در میان این کامنت ها، واکنش‌های منفی هم وجود دارد.
بله. متاسفانه رفتارهای ضد و نقیض در واکنش فالوورهای ایرانی بسیار زیاد است. به عنوان نمونه یک نفر زیر پست آرات کامنت می‌گذارد که عجب بچه‌ی نابغه ایست و دست پدرش درد نکند که در این سن از او یک قهرمان ساخته است. اما همان آدم در چند پست بعدی می‌نویسد عجب پدر بی رحمی است که اجازه نمی‌دهد آرات بچگی‌اش را داشته باشد و او را به انجام کارهای دشوار وادار می‌کند. برخی هم من را به سوءاستفاده از او جهت کسب منافع اقتصادی یا شهرت متهم می‌کنند. پیش از این کامنت های منفی بسیار در روحیه من تأثیر می‌گذاشت. به هر حال من آدم حرفه‌ای نیستم تا بتوانم از کنار این حرف‌ها بدون هیچ تأثیری رد شوم اما دارم تلاش می‌کنم که دیگر به این حرف‌ها اهمیت ندهم.

چندی پیش فیلمی در اینستاگرام منتشر شد که در این فیلم آرات حرکتش را به علی کریمی تقدیم می‌کند. داستان این فیلم چیست؟
علی کریمی به خاطر یک سری از توهین‌ها چند وقت پیش صفحه اینستاگرامش را بست و همین موضوع باعث رنجش خیلی‌ها شد. اما آرات یک روز در ساعت هشت صبح در حیاط خانه هشت پشتک پشت سر هم زد که به نظر من یک رکورد برای او محسوب می‌شود. برای دلجویی این رکورد را به علی کریمی تقدیم کرد تا از ایشان بخواهد به بار دیگر به اینستاگرام برگردد. آرات هشتم مهر به دنیا آمده و شماره علی کریمی هم ۸ است. به جر این چون پدرش علی کریمی را دوست دارد به تبع آرات هم به ایشان علاقه دارد.

تا کنون از سوی ارگان‌های ذی‌ربط اقدامی برای حمایت یا سرمایه‌گذاری بر روی آرات شده است؟
تا به امروز هیچ حمایتی صورت نگرفته است. فقط وقتی شبکه خبر فیلم آرات را پخش کرد و با او مصاحبه داشت تعدادی از مسئولین ورزش استان مازندران به همراه خبرنگاران به خانه ما آمدند و وعده وعیدهایی دادند اما وقتی پایشان را از خانه بیرون گذاشتند دیگر خبری از آنها نشد. یکی از این افراد که اتفاقاً عکس‌های زیادی با آرات گرفت اصلاً او را نمی‌شناخت و حتی یکی از فیلم‌هایش را ندیده بود. من در همان روز با رئیس تربیت بدنی استان صحبت کردم اما به من گفتند که برای هیچ بودجه‌ای برای چنین کودکانی نداریم. چطور می‌شود مردم کشورهای مختلف آرات را می‌شناسند اما هیچ‌کدام از مسئولین این کشور او را نمی‌شناسند.

انتظار شما از مسئولین چیست؟
در آلمان کودکی مثل آرات بود که آنها به مدت ۱۴ سال روی او سرمایه‌گذاری و هزینه کردند. این کودک با حمایت دولت و اسپانسر تحت آموزش مربی‌های حرفه‌ای قرار گرفت تا در نهایت موفق شد در مسابقات المپیک مدال برنز را کسب کند. با وجود اینکه از کشورهای زیادی پیشنهاد داشتیم اما همه را رد کردم، در صورتی که الان احساس می‌کنم پسر من در ایران پیشرفتی نخواهد داشت. آرات باید زیر نظر نیروی متخصص و مربی مجرب آموزش ببیند اما هر جا می‌روم می‌گویند که چون سنش کم است باید مربی خصوصی داشته باشد. اما ما از پس هزینه مربی خصوصی برنمی‌آییم. من تا کی می‌توانم آرات را تمرین بدهم؟ من اجازه نمی‌دهم استعداد آرات از بین برود و حتی اگر مجبور شوم از دیگران قرض کنم شرایط را برای پیشرفت آرات فراهم خواهم کرد.

آرات حسینیدر زمان انتخابات کسی به سراغ آرات نیامد؟
دوست ندارم در مورد این مسائل صحبت کنم. متاسفانه بعضی از دوستان در زمان انتخابات سراغم آمدند اما من مخالفت کردم. داستان آرات با این مسائل فرق می‌کند. قرار نیست برای حمایت شدن مورد استفاده تبلیغاتی قرار بگیرد. اگر قرار است بدین شکل از آرات حمایت شود همان بهتر که نشود.

از چهره‌های سرشناس چطور؟ از ورزشکاران معروف کسی سراغ آرات نیامد؟
همان‌طور که عرض کردم زمان زیادی نیست که آرات در داخل کشور مطرح شده است. در اینستاگرام البته مارسلو بازیکن رئال مادرید و تیم ملی برزیل فیلم‌های آرات را لایک کرده و یک بار کامنت گذاشته است. البته چند روز پیش به من گفتند که علیرضا جهانبخش هم آرات را در اینستاگرام فالو کرده است اما هنوز خودم ندیدم که این موضوع چقدر صحت دارد.

دوست دارم قهرمان المپیک شوم
آرات دو ساله خیلی پیش‌تر از آنکه بتواند معنای شهرت را درک کند مطرح شد و زندگی‌اش تحت شعاع پیامدهای این شهرت قرار گرفت. تعداد شبکه‌های تلویزیونی که طی این مدت فیلم آرات را نشان دادند به حدی زیاد بود که حالا از دیدن تصویر خودش در تلویزیون ذوق نمی‌کند. اما سلفی گرفتن مردم وقتی پایش را از خانه بیرون می‌گذارد هنوز برایش عادی نشده و دلیلش را نمی‌داند. علاقه طرفداران او به حدی زیاد است گاهاً از حوصله آرات خارج است. از این‌رو عجیب مسئله‌ی عجیبی نیست که آرات در زمانی که با کودکان فامیل مشغول بازی است، از صحبت کردن با ما استقبال نکند اما در نهایت با یاری و تلاش پدرش توانستیم صحبت کوتاهی با او داشته باشیم.

آرات حسینیاسمت چیه؟
آرات

آراتِ چی؟
آرات حسینی

چند سالته؟
دو سالم.

به نظر خودت با بچه‌های دیگه فرق داری؟
آره فرق می‌کنم.

چه فرقی؟
قوی‌تر هستم.

به چه ورزشی علاقه داری؟
ورزش پشتک

بزرگ شدی دوست داری چی کاره بشی؟
می خوام قهرمان المپیک بشم.

از ورزشکاران معروف کی رو می‌شناسی؟
علی کریمی و دایی…

علی کریمی چیکاره است؟
فوتبال می‌کنه.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz