رشت رویایی، علیرضا محمدی- مایستان پایین، روستایی از توابع بخش رحیم‌آباد شهرستان رودسر در استان گیلان ایران است. این روستا با روستاهای مایستان بالا و پوده همسایه بوده و در ۴۴ کیلومتری بخش رحیم‌آباد و در ۵۹ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است. این روستا با ۳۰ خانوار به دو بخش پایین‌محله و بالا محله تقسیم شده و مردمان آن غالباً باغ دار و فندق کار بوده و برخی به دام‌پروری مشغول هستند. از سال بنیاد روستای مایستان اطلاعاتی در دست نیست اما عده‌ای افراد مایستان را ریشه کلمه مهستان می‌دانند و آن را به مجلس مهستان در دوره اشکانی نسبت می‌دهند که اشکانیان در آن زمان در منطقه اشکور حکمرانی می‌کردند و بر این باورند که مجلسی در مایستان امروزی قرار داشته و محل تصمیم گیری خان‌ها و اربابان منطقه اشکور بوده و امروز می‌توان از این نوع مجلس به مجلس شورای اسلامی اشاره کرد.فرضیه‌های دیگری درباره تاریخ این روستازده می‌شود اما هیچ‌کدام به اندازه مهستان به تاریخ واقعی این روستا نزدیک نیست. از مکان‌های زیبای و دیدنی روستای مایستان پایین می‌توان به نشاسن دره در نزدیکی روستای پوده، چشمه آب معدنی گرمه سر در پایین این روستا، کارخانه آب‌معدنی ویشکامایستان، آبشار و دره آسمانرود مایستان، چشمه روستای مایستان پایین، باغ فندق آهوچر (یکپارچه‌ترین باغ فندق اشکورات)، باغات فندق زیبا و…. اشاره کرد. چشمه گرمه سر یک چشمه با آب گوگردی البته بدون گرماست. شغل بیشتر افراد روستای مایستان کشاورزی و پرورش دام است.

از محصولات عمده آن می‌توان به فندق. گل‌گاوزبان. نان محلی. گردو و میوه‌های محلی اشاره کرد. هر ساله به دلیل نبود امکانات معیشتی مردمان این روستا به مناطق پایین‌دست نظیر کلاچای و رحیم اباد و بعضاً مازندران کوچ می‌کنند.

طبیعت پاییزی روستای مایستان پایین اشکورات رحیم‌آباد رودسر طبیعت پاییزی روستای مایستان پایین اشکورات رحیم‌آباد رودسر طبیعت پاییزی روستای مایستان پایین اشکورات رحیم‌آباد رودسر طبیعت پاییزی روستای مایستان پایین اشکورات رحیم‌آباد رودسر طبیعت پاییزی روستای مایستان پایین اشکورات رحیم‌آباد رودسر طبیعت پاییزی روستای مایستان پایین اشکورات رحیم‌آباد رودسر طبیعت پاییزی روستای مایستان پایین اشکورات رحیم‌آباد رودسر طبیعت پاییزی روستای مایستان پایین اشکورات رحیم‌آباد رودسر طبیعت پاییزی روستای مایستان پایین اشکورات رحیم‌آباد رودسر طبیعت پاییزی روستای مایستان پایین اشکورات رحیم‌آباد رودسر طبیعت پاییزی روستای مایستان پایین اشکورات رحیم‌آباد رودسر