رشت رویایی- وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت: با اجرای دالان حمل و نقل شمال- جنوب توسط خط آهن آستارا- آستارا، گردش تجاری ایران و آذربایجان افزایش چشمگیری خواهد یافت.

شاهین مصطفی‌اف در جریان کلنگ‌زنی پروژه احداث پل ریلی آستارا- آستارا در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طرح دالان حمل و نقل شمال-جنوب با هدف توسعه حوزه‌های غیرنفتی اقتصاد کشورهای عضو به عنوان یکی از اولویت‌های سیاست این منطقه به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه کریدور شمال- جنوب از نظر اقتصادی و گردشگری از اهمیت خاصی برخوردار است گفت: طرح کریدور حمل و نقل شمال- جنوب شامل حمل و نقل محموله‌ها از اروپای شمالی و از طریق خطوط روسیه، جمهوری آذربایجان و ایران به کشورهای جنوب شرقی آسیا و بالعکس است.

مصطفی‌اف افزود: بنا بر پیش‌بینی‌های اولیه، ظرفیت جابجایی سالانه مسافر از طریق این کریدور، یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر و حمل و نقل محموله از پنج تا ۱۰ میلیون تن خواهد بود.

وزیر اقتصاد آذربایجان با تأکید بر اینکه اجرای کامل خط آهن ایران و آذربایجان سود بزرگی برای دو کشور در بر خواهد داشت، اظهار کرد: با اتمام کامل پروژه بین‌المللی راه‌آهن جمهوری آذربایجان به ایران، شاهد اتصال بنادر مهم دنیا توسط این خط آهن بین‌المللی خواهیم بود.

وی روابط خوب دو کشور را نتیجه سیاست خارجی موفقیت‌آمیز رؤسای جمهور دو کشور و نشانگر روابط دوستی و حسن همجواری ایران و آذربایجان که در سال‌های اخیر با سرعت توسعه می‌یابد، دانست.

رئیس هیئت آذری کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان با اشاره به سفر اخیر رئیس‌جمهور آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران گفت: در این سفر توافق‌های خوبی در سطح رؤسای جمهور دو کشور صورت گرفت و در دیدار رئیس‌جمهور آذربایجان با مسئولان ایران بر دوستی دو کشور تأکید شد.

مصطفی‌اف افزود: امید داریم در مراحل بعدی کریدور شمال- جنوب، شاهد اتمام پروژه راه‌آهن قزوین- رشت- آستارا باشیم تا از این طریق بنادر کشورهای حاشیه خلیج فارس به بنادر دریای بالتیک متصل شود.