عکاس مشهور گیلانی در بیمارستان

رشت رویایی- عکاس بین‌المللی و پیشکسوت استان گیلان چند روزی است در بیمارستان بستری است.

محمد کوچکپور کپورچالی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، «محمد کوچکپور کپورچالی» که متولد سال ١٣٣۴ روستای کپورچال از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر انزلی می‌باشد، به دلیل بیماری در بیمارستان پورسینای رشت بستری شد.

کوچکپور، که به «راوی مصور تاریخ گیلان» ملقب شده است، عکاسی را از سال ١٣۶٠ با ابتدایی‌ترین امکانات و بدون هرگونه آموزشی ولی عاشقانه آغاز کرد.

وی تحت تأثیر محیط پیرامونش در استان سرسبز گیلان و مناطقی از قبیل تالش، آستارا، ماسال، انزلی و… ابتدا به عکاسی از طبیعت پرداخت ولی دیری نپایید که مردم و زندگی نیز به علاقه‌مندی‌هایش افزوده شد و این تغییر دید در عکاسی وی سبب شد که به حق شاهکارهایش در این بخش قرار گیرند.

کوچکپور در طول سه دهه از دوران عکاسی خود به جز گیلان به اکثر استان‌های ایران و همچنین به برخی کشورهای دیگر نیز سفر کرده و طبیعت، فرهنگ و باورهای مردم آن سامان را به تصویر کشیده است که حاصل آن حدود ۲۵۰ هزار قطعه عکس می‌باشد که در مجموعه‌ی شخصی‌اش نگهداری می‌شود.

برپایی ١٨ نمایشگاه داخلی و ۴ نمایشگاه برون مرزی در کشورهای آلمان، سوئد، لبنان و ایتالیا، کسب مقام اول در مسابقات مختلف عکاسی داخل کشور در کارنامه هنری وی به چشم می‌خورد.

کسب موفقیت در چهار مسابقه‌ی عکاسی آسیا و اقیانوسیه یونسکو در ژاپن در سال‌های ١٩٨٩، ١٩٩٠، ١٩٩١ و ١٩٩۶ میلادی، دو دوره مسابقه عکاسی بین‌المللی شانگهای چین در سال‌های ١٩٩١ و ١٩٩۶، سه دوره مسابقه‌ی عکاسی جهانی آساهی شینبون ژاپن به همراه مدالیون طلا در سال‌های ١٩٩٠، ١٩٩۵ و ١٩٩٨، دریافت جایزه از انجمن بین‌المللی خلاق انگلستان به همراه مدال برنز فیاپ عکاسی آمریکا در سال ١٩٩٢، موفقیت در مسابقه عکاسی بین‌المللی خانه فرهنگ بلژیک در سال ٢٠٠٣، کسب جایزه از نمایشگاه بین المللی عکس انسانیت کشور چین در بخش «زندگی روزمره» در سال ٢٠٠۴ و… از دیگر افتخارات این هنرمند گیلانی است.

به عکس‌های او که نگاه می‌کنیم گاهی حسرت خورده که چه چیزها و چه کس‌هایی را داشتیم و از دست دادیم و گاهی به سر شوق می‌آییم که آیا خداوند در عالم جمادات زیباتر از این نیز می‌توانست خلق کند؟

در عکس‌هایش به دختری جنگل نشین بر می‌خوریم که تا به حال پا از حریم مقدس جنگل بیرون ننهاده و نجابت معنویش، انسانم پاکم آرزوست را به یاد می‌آورد و او این مجموعه از کارهای خود را، عکس‌های سریالی می‌نامد. چرا که بعد از شناسایی چهره‌ها و شخصیت‌های خاص گاهی تا حدود ٢۵ سال بر روی آنها متمرکز شده و با دردها و غمهای آنها پرورده می‌شود تا بتواند آن‌ها را به بهترین شکل به تصویر بکشد و برای همیشه در تاریخ ثبت کند.

به گزارش ایسنا، جمعی از مدیران فرهنگی استان با حضور در بیمارستان پورسینا، ضمن عیادت از این هنرمند باسابقه و پرافتخار گیلانی در جریان چگونگی معالجه وی قرار گرفتند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz