[su_frame align=”center”]کودک کار[/su_frame]

رشت رویایی- طرح جمع‌آوری لوازم‌التحریر و کتاب با عنوان «شکرانه قبولی» و با شعار «نه به کار کودک، آری به آموزش با کیفیت» از ۱۷ الی ۲۵ شهریور برگزار می‌شود.

به گزارش رشت رویایی، طرح جمع‌آوری لوازم‌التحریر و کتاب برای کودکان کار با عنوان «شکرانه قبولی» به همت موسسه آوای امید (حامی کودکان کار در گیلان) و با همکاری ستاد مردمی نذر شادی گیلان از ۱۷ الی ۲۵ شهریور برگزار می‌شود.

مدیرمسوول موسسه مردم‌نهاد آوای امید، هدف از برگزاری این طرح را آگاه‌سازی مردم در رشت و جمع‌آوری لوازم‌التحریر برای کودکان کار دانست و گفت: یکی از مشکلات اساسی کودکان کار وضعیت اقتصادی خانواده‌هایشان است که به دلیل بیکاری، مشاغل ناپایدار مانند ساختمان‌سازی و دستمزدهای پایین توانایی حمایت از کودکان خود را ندارند و بنیان خانواده‌شان به نوعی در مرحله فروپاشی قرار دارد.

[su_frame align=”center”]طرح جمع‌آوری لوازم‌تحریر و کتاب برای کودکان کار در رشت[/su_frame]

حسین احمددوست گفت: این کودکان با کاری که انجام می‌دهند در واقع می‌خواهند به خانواده‌هایشان کمک کنند که موجب بازماندن آنها از تحصیل می‌شود. خانواده‌ها توان تأمین هزینه‌های تحصیلی این کودکان مثل لوازم‌التحریر، لباس فرم مدرسه و غیره را ندارند و چنین طرحی در واقع حرکت کوچکی جهت آگاه‌سازی و حمایت مردم از آنهاست.

او در ادامه با بیان اینکه حمایت از کودکان کار عزم دولت و حمایت مردم را می‌طلبد، افزود: کودکان کار فرقی با دیگر کودکان ندارند اما به دلیل ضعف اقتصادی که بخش اعظمی از آن مبحث اشتغال و تورم است در معرض آسیب قرار دارند نه اینکه بخواهند آسیب ایجاد کنند. مهارت‌آموزی به کودکان مشکلی ندارد ولی مشکل این است که چرا این کودکان باید به جای بازی، آموزش و تحصیل کارکنند؟ ما بیشترین تعداد افت تحصیلی و ترک تحصیل را در کودکان داریم.

مدیرمسوول موسسه مردم‌نهاد آوای امید همچنین گفت: هر چه قدر تحصیل کودک پایین‌تر باشد، کمتر توان رشد و تغییر در زندگی را خواهد داشت و تحصیل یکی از راه‌هایی است که می‌تواند نگاه این کودکان و حتی خانواده‌هایشان را نسبت به آینده تغییر دهد.

احمددوست درباره چگونگی شناسایی این کودکان گفت: مددکاران اجتماعی کودکان کار را در سطح شهر شناسایی می‌کنند سپس جذب مرکز می‌شوند.

او کودکان را دو دسته دانست و توضیح داد: یک دسته موقعیت آشکار دارند که در سطح خیابان‌ها و چهارراه‌ها حضور دارند و دسته دیگر در یک مکان پنهان مانند ساختمان‌ها، کارگاه‌ها، تعمیرگاه‌ها و در بخش صنعت، خدمات و کشاورزی مشغول به کار هستند که برخی از آنها به صورت دائم و برخی دیگر به صورت دیمی یا فصلی کار می‌کنند. کودکانی که به صورت دائم کار می‌کنند تحت حمایت کامل قرار می‌گیرند.

[su_frame align=”left”]حسین احمددوست[/su_frame]

مدیرمسوول موسسه مردم‌نهاد آوای امید با تاکید بر اینکه کودک کار به کودکی گفته می‌شود که برای تأمین معاش خانواده و درآمدزایی و گذران زندگی مجبور است کار کند گفت: گاهی تصور مردم ما از کودک کار اشتباه است و آنها را وابسته به باند یا گروه خاصی می‌دانند در صورتی که این طور نیست و این‌ها اغلب دارای خانواده هستند.

او همچنین متذکر شد: اکثر این کودکان جزو خانواده‌های بدسرپرست نیستند و به دلیل مشکلات‌ مالی مجبور هستند بخشی از اقتصاد خانواده را به دوش بکشند.

احمددوست کودک کار را با تکدی‌گران متفاوت دانست و گفت: این‌ها کالایی را برای فروش به مردم همراه خود دارند و برخی گلایه می‌کنند که این کودکان چرا می‌خواهند با منت کالای خود را بفروشند؛ زیرا این کودکان ناکامی‌های زیادی را می‌بینند و در طول روز در مناطق بالای شهر هستند و مرتب با افراد برخوردار جامعه رو به رو می‌شوند و خودشان را با کودکان هم سن و سال خود که موقعیت مالی خوبی دارند مقایسه می‌کنند، در نتیجه خشم بیشتری نسبت به این ناکامی‌ها از خود نشان می‌دهند. در طول روز از سوی مردم و عابرین مورد خشم هم قرار می‌گیرند و حتی بعضاً کتک هم می‌خورند و مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. البته ما کودکانی را که بیشتر در خیابان هستند می‌بینیم.

مدیرمسوول موسسه مردم‌نهاد آوای امید ادامه داد: کودکانی که در کارگاه‌ها مشغول به کار هستند ممکن است از سوی کارفرمایان خود مورد آزار و اذیت جسمی، روانی و حتی جنسی قرار بگیرند و در واقع نیروی کار ارزان برای کارفرمایان هستند.

او افزود: در پیمان‌نامه حقوق کودک، به افراد زیر ۱۸ ساله کودک گفته می‌شود که ایرا ن آن را امضا کرده است و دولت‌ها موظفند از این کودکانی که در معرض آسیب هستند حمایت کنند.

احمددوست در رابطه با حمایت از سازمان‌های مختلف از این کودکان گفت: تنها سازمانی که در حال حاضر از این کودکان حمایت می‌کند سازمان بهزیستی است که به کار موسسه‌هایی مثل موسسه مردم‌نهاد آوای امید نظارت دارد ولی متاسفانه حدوداً هفده دستگاه که باید حامیان مسائل اجتماعی باشند به دلیل عدم هماهنگی بین سازمانی، توجه لازم را ندارند.

مدیر این موسسه از مشارکت‌های مردمی در حمایت از کودکان کار قدردانی کرد و گفت: در حال حاضر تعداد ١٠٠ نفر کودک کار در خیابان شناسایی شده است و هدایای جمع آوری شده به کودکان و همچنین به خواهر یا برادرهای آنها داده می‌شود.

حسین احمددوست در پایان گفت: ما همین امروز باید کودکی این کودکان را به آنها برگردانیم و فردا خیلی دیر است. آرمان موسسه ما در این راه حذف کار کودک است درحالیکه مخالفتی با مهارت‌آموزی کودکان ندارد. در این راه سازمان‌ها باید با هم هماهنگ باشند. توقع ما از دولت قبول بخش اعظمی از این مسوولیت است و انتظار می‌رود دستگاه‌ها را ملزم به هماهنگی در راستای این هدف و حمایت از این کودکان کند. ضمن اینکه مردم باید مشارکت کنند تا به‌واسطه همکاری و تعامل بین مردم و دولت حذف کار کودکان را شاهد باشیم.