[su_frame align=”left”]شصت و نهمین دوره جشنواره‌ی کن[/su_frame]

رشت رویایی، فرزاد حبیب‌نژاد- شصت و نهمین دوره جشنواره‌ی کن در حالی کار خود را در یازدهم می (۲۲ اربیهشت) آغاز کرد که می‌توان این دوره را سال مؤثر و فعالی را برای سینمای مستقل ایران پیش‌بینی کرد، چرا که نام چهره‌های معتبر سینمای مستقل ایران را در سه بخش مختلف که مهم‌ترین بخش‌های جشنواره محسوب می‌شوند می‌توان مشاهده می‌شود.

در بین اعضای ۹ نفره‌ی هیئت داوران امسال نام کتایون شهابی به عنوان نماینده ایران به چشم می‌خورد. کتایون شهابی از تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران محسوب می‌شود. او که کار خود را با بنیاد سینمایی فارابی آغاز کرد در سال ۱۹۹۴ کمپانی خود را تحت عنوان «رسانه بین المللی شهرزاد» تأسیس کرد و توسط آن به پخش محصولات فرهنگی ایران به خارج از کشور و همچنین تولیدات مشترک با کمپانی‌های خارجی پرداخت. شهابی در سال ۲۰۱۲ کمپانی «نوری پیکجرز» را در پاریس تأسیس کرد که سه فیلم موفق این سال‌های سینمای ایران یعنی «قصه‌ها»، «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» و «ناهید» که در ونیز و کن موفق به کسب جایزه شدند از فیلم‌های توزیع شده توسط این کمپانی می‌باشند. گفتنی است که ریاست هیئت داوران امسال را جرج میلر فیلم‌ساز استرالیایی بر عهده دارد.

در بخش مسابقه‌ی اصلی جشنواره اصغر فرهادی با فیلم «فروشنده» برای دریافت نخل طلا که مهم‌ترین جایزه جشنواره محسوب می‌شود، به رقابت می‌پردازد. فروشنده آخرین فیلمی بود که در این بخش پذیرفته شد. فرهادی با فیلم «درباره الی» به چهره‌ای بین‌المللی در بین سینمادوستان تبدیل شد و توانست جوایز متعددی نظیر خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی برلین و بهترین فیلم جشنواره تراییکا را به دست آورد. او با «جدایی نادر از سیمین» شهرت خود را به اوج رساند و توانست بیش از ۶۵ جایزه بین‌المللی کسب کند که از جمله‌ی آن می‌توان به خرس طلای برلین و جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان در هشتاد و چهارمین دوره آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اشاره کرد. فرهادی با فیلم «گذشته» اولین حضور خود را در جشنواره کن تجربه کرد که با واکنش مثبت منتقدان رو به رو شد و جایزه بهترین بازیگر زن (برنیس بژو) رابرایش به ارمغان آورد. حالا او با هفتمین اثر خود دوباره به کن آمده و برای به دست آوردن نخل طلا باید با فیمسازان سرشناسی مانند پدرو آلمادورا، جیم جارموش، برادران داردن، شان پن و… رقابت کند.

بهنام بهزادی از دیگر چهره‌های معتبر سینمای مستقل ایران است که با فیلم «وارونگی» در بخش نوعی نگاه جشنواره کن حضور دارد. خوره‌های فیلم در ایران بهزادی را با دو فیلم خوب «تنها دو بار زندگی می‌کنیم» و «قاعده تصادف» می‌شناسند. بهزادی با قاعده تصادف توانست جوایز متعددی نظیر جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو را به‌دست آورد. گفتنی است که بخش «نوعی نگاه» بعد از بخش مسابقه اصلی مهم‌ترین بخش جشنواره کن محسوب می‌شود.

حضور ایرانی‌ها به همین سه مورد ختم نمی‌شود و در بخش فیلم‌های دانشجویی سینه فونداسیون فرشته پرنیان با فیلم کوتاه «آرام» حضور دارد. البته این فیلم از طرف دانشگاه لومیر لیون فرانسه فرستاده شده.

شصت و نهمین جشنواره فیلم کن تا تاریخ ۲۲ می (دوم خرداد) ادامه خواهد داشت.