کمبود ویتامین دی ریسک سردرد مزمن را افزایش می‌دهد

رشت رویایی ـ طبق یک مطالعه جدید محققان دانشگاه فنلاند شرقی، کمبود ویتامین دی (D) می‌تواند خطر سردرد مزمن را افزایش دهد.

کمبود ویتامین دی ریسک سردرد مزمن را افزایش می‌دهد

به گزارش مهر، این مطالعه عوامل پرخطر بیماری‌های قلبی، سطح ویتامین دی و بروز سردرد را در حدود ۲۶۰۰ مرد بین ۴۲ تا ۶۰ سال در سال های بین ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۹ سال مورد بررسی قرار داد.

در ۶۸٪ از این افراد، سطح ویتامین دی کمتر از ۵۰ nmol در لیتر بود که به طور کلی در آستانه کمبود ویتامین دی در نظر گرفته شدند. سردرد مزمنی که حداقل به صورت هفتگی روی می‌داد توسط ۲۵۰ مرد گزارش شد و سطح ویتامین دی در مردانی که سردرد مزمن داشتند، کمتر از دیگران بود.

جمعیت مورد مطالعه بر اساس سطح ویتامین دی، به چهار گروه تقسیم شدند. گروهی که پایین‌ترین سطح را داشت، دو برابر بیشتر از بالاترین گروه، در معرض ابتلا به سردرد مزمن قرار داشتند. هم چنین سردرد مزمن بیشتر در ماه‌های خارج از تابستان مورد بررسی قرار گرفته بود. زیرا که میانگین میزان ویتامین دی به دلیل اشعه UVB خورشید، در طول ماه‌های تابستان بیشتر است.

این مطالعه می‌افزاید: در بدن شواهدی از ارتباط مصرف کم ویتامین دی با افزایش خطر بیماری‌های مزمن وجود دارد.

در فنلاند و کشورهای دیگری که دور از خط استوا هستند، اشعه یو.وی.بی (UVB) خورشید یک منبع کافی از ویتامین دی در طول ماه های تابستان است، اما در خارج فصل تابستان، مردم باید اطمینان یابند که به اندازه کافی از مواد غذایی یا از مکمل‌ها، ویتامین دی دریافت می‌کنند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz