با امضای تفاهم‌نامه همکاری بین معاون وزیر دادگستری و شورای شهر رشت؛
کلینیک‌های حقوق شهروندی در سرای محلات رشت راه‌اندازی می‌شوند

حقوق شهروندی

رشت رویایی- با امضای تفاهم‌نامه همکاری بین معاون وزیر دادگستری و شورای شهر رشت، کلینیک‌های حقوق شهروندی در سرای محلات رشت راه اندازی می‌شوند.

به گزارش مهر، معاون وزیر دادگستری ظهر چهارشنبه در دیدار با اعضای شورای اسلامی رشت با بیان اینکه شوراها از تاثیرگذارترین پارلمان‌ها در حفظ حقوق شهروندی محسوب می‌شوند اظهار کرد: ذات شوراهای شهر، آموزش و پیگیری مطالبات حقوق شهروندی است و تلاش داریم بحث حقوق شهروندی را در استان‌ها بیشتر گسترش دهیم تا این موضوع در دستگاه‌های اجرایی نهادینه شود.

محمود عباسی با تاکید بر اینکه شوراها باید جایگاه خود را ارتقا دهند افزود: شوراهای اسلامی در کنار معاونت دادگستری می‌توانند نقش مهمی در راستای حفظ و احقاق حقوق شهروندی ایفا کنند.

وی با بیان اینکه شوراها در توسعه آگاهی در حوزه حقوق شهروندی تلاش کنند تصریح کرد: می‌توان در این راستا از ظرفیت سرای محلات و پایگاه‌های اجتماعی شوراها استفاده کرد.

معاون وزیر دادگستری از راه‌اندازی کلینیک حقوق شهروندی در سرای محله‌ها و فرهنگسراها خبر داد و گفت: کلینیک‌های حقوق شهروندی در سرای محلات تشکیل می‌شوند تا ضمن بررسی موضوعات و موارد مراجعه شهروندان، برای رفع مشکلات مربوطه مردم در محله‌ها راهکار بیاندیشند.

به گفته این مسئول، وظایف کلینیک‌های حقوق شهروندی در راستای توجه به سلامت مردم و رسیدگی به مشکلات ساکنان محله‌ها است و از یک حقوقدان، یک روان‌شناس مسائل اجتماعی و یک مددکار بهره می‌برد.

عباسی تاکید کرد: حجم گسترده پرونده‌های قضایی که به دستگاه قضایی ورود پیدا می‌کند می‌تواند با نقش‌آفرینی شوراها و کلینیک‌های حقوق شهروندی بسیار کاهش یابد.

وی ادامه داد: مدیریت شهری می‌تواند نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی ایفا کند لذا شوراها و شهرداری‌ها باید با اتکا به وظایف خود و جایگاهی که در نزد مردم دارند به این وظیفه خود عمل کنند.

در ادامه این نشست، رئیس شورای رشت با ابراز خرسندی از راه‌اندازی معاونت حقوق بشر و امور بین‌الملل حقوق در وزارت دادگستری گفت: انتظار می‌رود این معاونت، مبارزه با جرائم و مفاسد اقتصادی و اداری دولت را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهد.

محمدعلی رفیعی نودهی افزود: تلاش‌های معاونت حقوق شهروندی منجر به کاهش فساد در حوزه مدیریت شهری شده است.

رییس شورا تاکید کرد: با راه‌اندازی چنین دبیرخانه‌ای در شهر رشت و آموزش حقوق شهروندی در محله‌ها، مطالبه گری شهروندان از دولت و مسئولان شهری نیز افزایش می‌یابد.

در پایان این نشست، تفاهم‌نامه همکاری مشترک شورای شهر رشت با معاونت حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری در راستای آغاز فعالیت کلینیک‌های حقوق شهروندی در سرای محلات رشت به امضا رسید.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz