کلاه‌برداری با شارژهای شگفت‌انگیز

رشت رویایی- کلاه‌برداران و مجرمان سایبری همواره به دنبال طعمه‌های مناسبی برای پیاده سازی اهداف شوم خود هستند و از این بستر نهایت استفاده را می‌برند.

کلاه‌برداری سایبری

اینترنت و فضای مجازی، محیطی را فراهم کرده تا بسیاری از افراد بتوانند نیازمندی‌های خود را در نقاط مختلف جهان به‌راحتی برآورده سازند. انسان‌ها در عصر حاضر، فضای مجازی را نقطه عطفی در جهت پیشبرد اهداف خود می‌دانند و در زندگی استفاده‌های چشم‌گیری از این فضا دارند. به طور مثال شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر وب و تلفن همراه، امکان ارتباط با دیگر کاربران و یا سازمان‌ها را در هر زمان و مکان فراهم آورده است. کاربران باید با استفاده از شارژهایی که شرکت‌های مخابراتی ارائه می‌کنند، بستر دسترسی به اینترنت و فضای مجازی را برای خود ایجاد می‌کنند. از طرف دیگر کلاه‌برداران و مجرمان سایبری همواره به دنبال طعمه‌های مناسبی برای پیاده سازی اهداف شوم خود هستند و از این بستر نهایت استفاده را می‌برند.شارژهای شگفت‌انگیز یکی از دام‌های گسترده کلاهبرداران برای کاربران است که به صورت صفحات جعلی در فضای مجازی بارگذاری می‌شود. در این دسته از صفحات جعلی کلاه‌برداران با فروش رمز شارژ سیم کارت تلفن همراه و مزایای شگفت‌انگیز و وسوسه برانگیز، کاربران را به صفحات بانکی جعلی فیشینگ سوق داده و اطلاعت بانکی مراجعان را به سرقت می‌برند.

رئیس پلیس فتای استان سمنان گفت: کاربرانی که قصد خرید شارژ از سایت‌های اینترنتی دارند باید نکاتی ساده ولی مهم را رعایت کنند.

سرهنگ سیدعلی میراحمدی گفت: حتی الامکان برای شارژ سیم کارت اعتباری خود به نزدیکترین فروشگاه مراجعه و شارژ خود را تهیه کرده و رمز را به صورت دستی وارد کنید.

او همچنین گفت: هنگام خرید شارژ اینترنتی از صفحات مرتبط با شرکت‌های مخابراتی مجاز ایرانسل، همراه اول، رایتل و…، آدرس سایت شرکت را شخصاً در قسمت url وارد کنید و برای اطمینان خاطر، از جستجوی آدرس سایت در موتورهای جستجوگر گوگل، یاهو و… خودداری کنید. به گفته این مسئول انتظامی کابران باید قبل از ورود به صفحه خرید شارژ اینترنتی، از صحت و سقم درگاه بانکی معتبر مطمئن شوند.

او به برخی مشخصات یک درگاه بانکی مطمئن در اینترنت اشاره کرد و گفت: پروتکل https و علامت قفل مانند در قسمت url نوار آدرس و صفحه کلید مجازی برای وارد کردن مشخصات کارت بانکی از جمله این مشخصات است.

رییس پلیس فتای استان سمنان از کاربران خواست به پیامک‌های تلفنی و پیام‌هایی که از طریق نرم‌افزارهای پیام رسان، جهت خرید شارژ اینترنتی شارژ شگفت‌انگیز همراه با مزایای ویژه به صورت دوره‌ای برای شما ارسال می‌شود و شما را به صفحات درگاه بانکی جهت انتقال اطلاعات بانکی سوق می‌دهد، اعتنا نکنید.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz