کفش‌های مجهز به بند خودکار ساخته شد

رشت رویایی- نایک توانست با عرضه‌ی کفش‌های مجهز به بندهایی که به شکل خودکار بسته می‌شوند، آینده‌ی کفش‌های ورزشی را متحول کند.

در یکی از سکانس‌های فیلم به‌یادماندنی بازگشت به آینده‌ی ۲ (۱۹۸۹)، مارتی مک فلای (شخصیت اول فیلم) با ماشین زمان به سال ۲۰۱۵ می‌رود، او در این سفر با یک جفت کفش اسنیکر نایک روبه‌رو می‌شود که بندهای آن به‌صورت خودکار بسته می‌شوند.

ایده‌ی اسنیکرهای مجهز به بند خودکار یا Self lacing هرگز از ذهن هواداران بیرون نرفت تا اینکه در سال ۲۰۱۵، نایک عرضه‌ی اسنیکرهای مجهز به بند خودکار را اعلام کرد.

حتی پس از گذشت ۲۶ سال از ساخت فیلم و عرضه‌‌ی Nike Mag (مدل اولیه‌ی کفش مجهز به بند خودکار که به صورت محدود تولید شد) تولید این کفش باز هم یک روند آینده‌نگرانه داشت. تا چند سال گذشته باوجود پیشرفت‌های زیاد فناوری از دهه‌ی ۱۹۸۰، باز هم بهینه‌ترین مکانیزم برای بسته شدن خودکار بند اسنیکرها کشف نشده بود؛ اما نایک توانست این ایده را به واقعیت تبدیل کند. سرانجام با همکاری مؤسسه‌ی پژوهش پارکینسون مایکل جی فاکس (مایکل جی فاکس نام بازیگر نقش مارتی مک فلای در فیلم بازگشت به آینده است که خود از این بیماری رنج می‌برد) مدل Mag در سال ۲۰۱۶ عرضه شد؛ البته سرعت بسته‌ شدن بندهای این مدل نسبت به مدل کفش فیلم بازگشت به آینده ۲ خیلی کمتر بود.

بااین‌حال Nike Mag مقدمه‌ای برای تولید کفش حرفه‌ای HyperAdapt 1.0 شد که برای ورزشکاران درن ظر گرفته شده بود. فناوری بسته شدن خودکار بند کفش بیش از ۱۰ سال در دست بررسی بود و تست‌های زیادی در پیش داشت. تنها دلیل شرکت نایک برای تولید این کفش، مفهوم نوستالژیک آن نبود؛ بلکه این کفش می‌توانست انعطاف و پتانسیل بالایی را در ورزش ارائه کند. اما ازآنجاکه هیچ نمونه‌ی اولیه‌ای برای تولید این مدل وجود نداشت، کار نایک دشوارتر شد؛ زیرا باید از نوآوری و آزمون‌وخطا برای تولید نمونه‌های اولیه‌ی این کفش استفاده می‌کرد.

به این منظور نایک، یکی از مهندسان تازه‌وارد شرکت به نام تیفانی بیرز را برای هدایت پروژه انتخاب کرد. بیرز در میان وظایف دیگر خود بدون بودجه یا مهلت مشخصی روی این پروژه هم کار می‌کرد. او که در سال ۲۰۱۷ نایک را برای انجام یک مأموریت کوتاه در تسلا ترک کرد، فرآیند ساخت کفش مجهز به بند خودکار را در کنفرانس سوم می با حضور توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان کفش آمریکا (FDRA) شرح داد. موانع زیادی بر سر راه بیرز و تیم او قرار داشت؛ اما آن‌ها توانستند در هر مرحله روش‌های خلاقانه و مبتکرانه‌ای برای از بین بردن موانع ارائه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *