کفش‌

رشت رویایی- پاشنه‌ها هرروز بلندتر و بلندتر می‌شوند. پاشنه‌ی بلند کفش موجب بیماری‌های مختلف از پیچ خوردن پا گرفته تا دردهای مزمن دیگر می‌شود.

کفش در سلامتی افراد تاثیر بسیار زیادی دارد. برخی بیماری‌ها مانند انواع کمردردها و زانودردها و بسیاری بیماری‌های مزمن از این دست ناشی از پوشیدن کفش نامناسب هستند.

چه این پاشنه‌ها خیلی بلند باشند، چه بلندی آن‌ها متوسط باشد، در پشت پاشنه گره‌هایی ایجاد می‌کنند. فشار به پشت پاشنه گاهی موجب تغییر شکل این قسمت پا می‌شود.

گاهی این فشار باعث ایجاد تورم و تاول در پشت پاشنه می‌شود. درآمدن استخوان پا هم در افرادی که کفش پاشنه‌بلند می‌پوشند، دیده می‌شود.

تغییر پاشنه‌ی خیلی بلند به پاشنه‌ی کوتاه‌تر و کوتاه‌تر به وضعیت سلامتی شما کمک می‌کند. هر چه پاشنه کفشتان را کوتاه‌تر کنید پای شما در وضعیت طبیعی‌تری قرار می‌گیرد. پوشیدن کفش‌هایی که بیش از دو اینچ پاشنه نداشته باشند به شما توصیه می‌شود.

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که در زمان پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند ایجاد می‌شود پیچ‌خوردگی مچ پا می‌باشد. با پیچ خوردن پا، دردهای مفصلی نیز افزایش می‌یابد. اگرچه تمام کفش‌های پاشنه‌بلند مضر هستند کفش‌هایی که پاشنه‌ی آن‌ها باریک می‌باشد، مضرتر می‌باشند.

کفش‌هایی که پاشنه‌ی آن‌ها پهن‌تر است، وزن بدن را پخش‌تر کرده و به نسبت دیگر کفش‌های پاشنه‌بلند که پاشنه‌ی باریک‌تری دارند، بهتر هستند. کفش‌های پاشنه‌بلند هم‌چنین سبب مشکلاتی مانند کمردرد و زانودرد می‌شوند.

پوشیدن دمپایی بندانگشتی خیلی پیشنهاد نمی‌شود. به ویژه افراد دیابتی بهتر است این نوع کفش و دمپایی نپوشند چرا که بریده شدن و زخم برای آن ها بسیار خطرناک است.

قبل ازخریدن کفش:

  • مطمئن باشید که پنجه ی پای شما کاملا راحت است و پنجه خیلی انعطاف پذیر نیست.
  • مطمئن باشید که ساق پای شما کاملا راحت است
  • کفشی انتخاب کنید که پاشنه ی پهن و راحتی داشته باشد و بلندی آن بیش از دو اینچ نباشد.

سلامت‌نیوز