فرمانده نیروی انتظامی گیلان:
کشف جرایم سایبری در گیلان ۵۶ درصد افزایش داشته است

جرم سایبری اینترنت - دستگیری

رشت رویایی- فرمانده نیروی انتظامی گیلان از افزایش ۵۶ درصدی کشف جرایم سایبری در استان از ابتدای امسال تا پایان مهرماه خبر داد.

به گزارش ایرنا، سردار میرحیدری در تشریح عملکرد پلیس فتا در استان، با اشاره به اینکه پرونده‌های ورودی به این پلیس در هفت ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۱۴ درصد افزایش داشته، عنوان کرد: هتک حیثیت و نشر اکاذیب با ۴۵ درصد، مزاحمت اینترنتی با ۲۲ درصد، برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب‌های بانکی با ۱۲ درصد، سرقت و کلاه‌برداری مرتبط با رایانه با هشت درصد، سایر جرائم شامل تهدید و اخاذی با شش درصد مهمترین جرائم سایبری در استان هستند.

او ادامه داد: برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب‌های بانکی و سرقت و کلاه‌برداری مرتبط با رایانه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، به ترتیب ۱۸ و ۱۹ درصد کاهش داشته است.

سردار میرحیدری با اشاره به افزایش ۵۶ درصدی کشف جرائم سایبری در استان در هفت ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزود: متهمانی که شناسایی و تحویل دستگاه قضایی در مرکز استان و شهرستان‌ها شده‌اند، ۸۰ درصد مرد و ۲۰ درصد آنها زن بودند که میانگین سنی آنها تا ۱۷ سال ۹ درصد، ۱۸ تا ۲۵ سال ۲۲ درصد، ۲۶ تا ۳۵ سال ۳۹ درصد، ۳۶ تا ۴۵ سال ۲۱ درصد و ۴۶ سال به بالا شش درصد می‌باشد.

فرمانده انتظامی استان به اینکه ۳۱ درصد بزهکاران سایبری شناسایی شده در هفت ماه امسال دارای تحصیلات عالی بوده‌اند، اشاره و بیان کرد: روند انگیزشی ارتکاب جرم متهمان شناسایی شده به ترتیب ۴۷ درصد ضد اخلاقی، ۲۴ درصد کسب منافع مالی، ۱۶ درصد متفرقه شامل سرگرمی، کنجکاوی، اثبات توانایی‌ها و ۱۳ درصد انتقام‌جویی است.

او با بیان اینکه ۶۸ درصد مجرمان شناسایی شده در حوزه فضای سایبر در هفت ماه امسال از اپلیکیشن های اجتماعی موبایلی گزینه خارجی به‌ویژه تلگرام برای ارتکاب بزه استفاده کرده بودند، به هموطنان توصیه کرد که در انتخاب پیام رسان‌های موبایلی شرکت‌های بیگانه و استفاده از خدمات آن‌ها، محرمانگی و امنیت اطلاعات شخصی‌شان را جدی بگیرند.

سردار میرحیدری در خاتمه گفت: هم وطنان می‌توانند هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir یا ایمیل این پلیس به نشانی Gfata@police.ir گزارش دهند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz