کشف بقایای اسکلت مادر و فرزندی سه هزار ساله در ماسال

باستان‌شناسی - کشف بقایای اسکلت

رشت رویایی- بقایای اسکلت مادر و فرزندی سه هزار ساله در گورستان اسب ریسه ماسال در گیلان کشف شده است؛ و استادان انسان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس تهران دلیل مرگ این دو را می‌کاوند.

مجید کوهی رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماسال در گفت و گو با ایرنا افزود: اسکلت‌های سه هزار ساله کشف شده در گورستان اسب ریسه ماسال مربوط به یک مادر و فرزند است، که دست آنان بر ناحیه شکم جمع شده و همچنین اشیایی شکسته سفالین که مربوط به چندین دوره باستان‌شناسی است در کنارشان به‌دست آمده است.

وی با بیان اینکه یافته‌های فرهنگی در این گورستان شامل چند دوره باستانی می‌شود، افزود: یک دوره مربوط به دوره عصر آهن، سه هزار سال تا سه هزار و ۲۰۰ سال پیش و یک دوره مربوط به هخامنشیان و بعد از آن است.

وی اظهار کرد: این گورستان دارای یک راهروی سنگی است که به روستا وصل می‌شود و به نظر می‌رسد مربوط به اشراف‌زادگان در دوران خودش باشد.

کوهی گفت: گورستان تاریخی اسبه ریسه دارای قدمتی بالغ بر سه هزار و ۲۰۰ سال است و تاکنون آثاری از گوردخمه و استودان‌ها که مربوط به دوران قبل از اسلام بوده در آنجا کشف شده است.

وی افزود: در گورستان تاریخی اسبه ریسه آثاری از دوران حکومت‌های هخامنشیان، ساسانیان و دوران اسلامی نیز مشاهده شده، و گروه‌های باستان شناسی مجرب و فارغ التحصیل از دانشگاه‌های آلبرتا و اریزونای آمریکا، کارشناسان باستان شناسی عضو هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی کشور، مهندسین معماری، مردم شناسی، بوم شناسی، اقلیم شناسی و زمین شناسی در این تحقیقات باستانشناسی شرکت دارند.

گورستان تاریخی اسبه ریسه، منطقه هدف اولین کاوش‌های تیم باستان شناسی است که سرپرستی آن را مجید کوهی، باستان شناس و مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ماسال بر عهده دارد.

محوطه اسب ریسه مربوط به هزاره اول قبل از میلادتا سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است که در شهرستان ماسال واقع در غرب گیلان، دهستان حومه، روستای اسب ریسه واقع شده و این اثر در اسفند ماه ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۵۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاوش این گورستان از ششم اردیبهشت امسال آغاز و ششم خردادماه به پایان می‌یابد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz