درباره مخالفت محیر‌العقول رییس شورای شهر با سفر شهردار به نشست یونسکو
کسی که پارو نمی‌زند!

یونسکو - شهرهای خلاق خوراک‌شناسی

رشت رویایی، سبحان حقدوست- استان گیلان و رشت در چند دهه گذشته به لحاظ شاخص‌های توسعه از وضعیت مناسبی برخوردار نبود (در مقایسه با استان های همطراز خود) و علیرغم اینکه شاهکار خلقت و طبیعت در طراحی این استان سنگ تمام گذاشته اما این استان از عدم توسعه رنج می‌برده است، به نحوی که بارها مرحوم آیت‌الله احسانبخش و پس از ایشان آیت‌الله قربانی هم از در خفا ماندن عقب‌ماندگی‌های استان در پس پرده سرسبزی‌ اظهار نگرانی کرده‌اند. بارها از خود پرسیده‌ایم چه شد و چه بر ما رفت که استانی که زمانی جزو پنج اول توسعه یافته کشور بود به رتبه های بیست ویک و بیست و دو رسید. واقعیت این است که در نوشته‌های پیشین به این سوال پرداخته بودم و اکنون دیگر مجال بازگشت به آن نیست، به خلاصه اشارتی کنم.

اساسا سه دلیل عمده می‌توان برای عقب ماندن چرخه توسعه یک جامعه (کشور‌، شهر و…) برشمرد: ۱- دلایل تاریخی ۲- دلایل سیستمی ۳- دلایل وضعی

در مورد دلایل تاریخی و سیستمی در نوشته‌های پیشین اشاره کرده‌ام.

آنچه اکنون محل گفتگو است و محل بحث، دلایل وضعی است‌. دلایل وضعی اشاره به مولفه‌های درون‌سیستمی دارد که در اتمسفر ناآگاهی و کینه‌ورزی شخصی و ترجیح منافع فردی و شخصی به منافع عمومی و خیر عمومی شکل می‌گیرد.

دلایل وضعی به قدری می‌توانند چرخه توسعه را دچار اختلال کنند که حتی مولفه‌های حاکمیتی در کنترل و مهار‌ کارکرد تخریبی این دلایل وضعی نیز بعضا ناتوان می‌شوند.

تقریبا همه صاحب نظران استانی و ملی متفق القولند که الگوی توسعه استان بر محوریت اقتصاد گردشگری باید شکل بگیرد، البته در کنار اقتصاد کشاورزی و صنعت و خدمات.

وقتی قرار است الگوی توسعه استان مبتنی بر اقتصاد گردشگری باشد، علی‌القاعده می‌بایست زیر‌ساخت‌های آن نیز فراهم گردد‌. به همین دلیل از سال ۹۳ با همت مسول وقت ستاد توسعه پایدار شهرداری و حمایت‌های شورای شهر و استانداری و شهردار وقت، زمینه‌های ارتباط با یونسکو برقرار شد و نتیجه این پیگیری‌ها منجر به تنظیم تفاهم‌نامه با دفتر کمیسیون ملی یونسکو در سال ۹۳ شد و در نهایت در سال ۹۴ این فرایند ارتباطی و پیگیری، منجر به کسب عنوان شهر خلاق خوراک برای رشت در کنار ۱۷ شهر دیگر در سطح جهان شد. آنان که آشنایی اولیه‌ای با مفاهیم فرهنگی و روابط بین‌الملل دارند می‌دانند که دریافت این عنوان برای رشت چه آورده اقتصادی در صنعت گردشگری خواهد داشت. کافی است بدانیم که آلمان با جمعیتی تقریبا برابر با ما و با وسعت بسیار کوچک‌تر از ایران حدود ۳۵۰۰۰ هتل دارد و ایران حدود ۱۵۰۰‌. حال که اقتصاد نفت به دوره پایان یافتگی خود می‌رسد‌، هیچ راهی وجود ندارد، جز اینکه الگوی اقتصادی استان مبتنی بر مدل پایدارتری قرار گیرد و این مدل بی‌تردید بخش عمده اش در اقتصاد گردشگری تعریف می‌شود

هفته پیش هیات رییسه شورای شهر رشت با سفر شهردار رشت به نشست و نمایشگاه پارما مخالفت کرد. این نشست با هزینه یونسکو تدارک دیده شده بود. پس از ثبت رشت در یونسکو به عنوان شهر خلاق خوراک، این نشست آغاز فرایند اتصال رشت به اقتصاد گردشگری جهان بود. اما ریاست محترم شورای شهر به طور محیر‌العقولی با این سفر مخالفت کرد! راستش بعد از شنیدن خبر مخالفت جناب رییس شورا با سفر شهردار برای شرکت در نشست شهرهای خلاق جهان یاد جمله ای از سارتر افتادم که گفته بود:‌ فقط کسی که پارو نمی‌زند‌ وقت کافی دارد قایق را به نابودی بکشاند!

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz